As Vrea Sa Plec Cu Masina In Grecia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sandaski?
    Deci am nimerit-o fără să fi reținut că era OMV.
    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

    Comment


    • Si eu ajung anul asta in Sithonia si cred ca tot la OMV-ul ala din Sandanski voi face plinul GPL si benzina. Anul trecut catre Lefkada, tot de-acolo am alimentat inainte de Grecia.

      Comment


      • Atentie la cum circulati in Grecia!
        Se pare ca anul asta circulatia auto prin Grecia nu mai este astat de lax ptr. turisti.

        Έλεγχοι για την πρόληψη της παραβατικότητας στα Ιόνια Νησιά Οι έλεγχοι πραγματοποιήθηκαν το τελευταίο χρονικό διάστημα σε Κεφαλονιά, Ζάκυνθο, Κέρκυρα και Λευκάδα και είχαν ως αποτέλεσμα να συλληφθούν (47) άτομα για διάφορα αδικήματα Βεβαιώθηκαν επιπλέον (160) παραβάσεις του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας...


        Si o relatare la cald a unui roman care s-a intors de curand din Grecia:

        "Salutare,
        M-am întors aseară din halkidiki.
        Am mers prin Ruse, prin Kulata, în general pe autostrăzi.
        Am folosit Waze și sygic in tandem pe 2 telefoane.
        Waze este util în Bulgaria când este tranzitata de români. În Grecia este inutil.
        Bulgaria ne-a luat La autostrăzi.
        Am mers pe traseul recomandat de Waze și sygic, fiind identice.
        La întrarea în Grecia veți plăti 2,50 euro pentru autostradă după care vă veți blestema zilele.
        Prima porțiune este distrusă.
        Și acum partea interesanta.
        ATENȚIE. ESTE FOAME DE BANI.
        Au intensificat controalele la greci.
        Pe mine m-au oprit pentru depășire pe linie continuă, care nu se mai vedea. Era ștearsă de la soare.
        Am primit 200 de euro amendă. Permisul ridicat, dar și talonul și plăcuțele
        .!!!!
        Am ajuns să pierd o zi cu chestia asta și-a trebuit să caut cazare în zonă, deoarece eu eram pe bratul kassandra cu cazarea, iar permisul mi l-au ridicat în nikiti pe bratul mijlociu.
        Polițiștii amabili, am recuperat toate a doua zi, dar vă strică câteva zile de concediu.
        Ca și idee pentru detector de radar aceeași treabă doar că amendă de la 2000 la 6000 de euro.
        Am observat că opreau multe mașini și se uitau în portbagaj, sub scaune, etc
        Cică este guvernul în nevoie de bani. Mi-a zis-o grecul la care am stat
        ."

        Sursa: Softpedia, 03.06.2018

        Eu am fost plecat in Grecia cam in aceasi perioada cu cel care a patit-o, insa in alta zona.
        Am strabatut autostrada Egnatia Motorway (A2) din zona Salonic pana la Igoumenitsa, insa n-am intalnit nici macar un echipaj, nici la dus, nici la intors...dar asta nu inseamana decat ca poate am avut eu noroc, ptr. ca n-am respectat absolut deloc limita de viteza in tunele si nici in general.

        Asadar, precautie!
        Last edited by Kojak; 6 June 2018, 20:27.

        Comment


        • 200 euro? Și asta pentru depășire linie continuă care nici măcar nu se vedea? Muult, foarte mult! Anii trecuți cineva a scăpat cu doar 140 euro pentru depășire de viteză. Tot în Grecia.

          Oricum, raportat la sancționat contravențiile în vest, bulgarii și grecii sunt cei mai "corecți". Numai ei îți pot face concediul praf. Dincolo, în vest, nu am avut probleme.
          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

          Comment


          • Pe lângă aia 200eur, care nu sunt deloc neglijabili, omul a pierdut si o zi aiurea.

            Comment


            • Corect!

              La fel și nenea despre care spuneam mai sus.
              A trebuit să recupereze permisul...
              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

              Comment


              • KOJAK ne dai si noua linkul acela de pe Sofpedia
                Sa vedem cum a rezolvat colegul acela cu politia din
                Grecia a doua zi.
                Am cautat pe sofpedia subiectul dar nu l-am gasit.
                E problema mare daca iti ia si talonu cu placutele.

                Comment


                • E practica veche luatul placutelor la greci, in special masinilor care nu au nr. de Grecia. Eu am patit asta in 1988, vara, in Salonic. Parcasem unde nu era permis si cand m-am intors la masina nu mai aveam o placuta. Initial am crezut ca o pierdusem (cea de pe spate nu au putut s-o scoata) dar mi-a atras atentia un localnic dintr-un magazin si m-a indrumat catre locul de unde le puteam lua inapoi. Am pierdut doar jumate de zi, la 2 pm se intorceau cei ce le luau. Nu mai stiu cat am platit dar nu a fost putin. Nu va "jucati" cu politia greaca, nici cu cea turca.
                  Last edited by gogeala; 9 June 2018, 14:04.
                  "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                  Comment


                  • Originally posted by adi xxl View Post
                    KOJAK ne dai si noua linkul acela de pe Softpedia


                    Originally posted by gogeala View Post
                    Eu am patit asta in 1988, vara, in Salonic.
                    Holly Fuck!...1988, ai platit in Drahme?
                    Last edited by Kojak; 11 June 2018, 09:44. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Exact, daca caut mai am si acum cateva prin casa. Plecam din Grecia, puteam sa ies inainte sa-si termine aia cu placutele schimbul. Kulata era pustie pe vremea aia. Dar cand gresesc e corect sa platesc. Si repet sfatul, nu va "jucati" cu politia greaca sau cu cea turca.
                      "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                      Comment


                      • Originally posted by Kojak View Post
                        https://forum.softpedia.com/topic/10...page__st__5940



                        Holly Fuck!...1988, ai platit in Drahme?
                        Multumesc KOJAK

                        Comment


                        • După îndelungi ședințe și frământări care au durat câteva minute, anul acesta ajung din nou în Grecia după o pauză de fix 36 luni. Voi fi atât turist cât și un fel de "ghid" pentru o parte a familiei care va fi cazată undeva în apropiere de noi.

                          Vă rog dacă puteți să mutați Grecia pe alt continent!
                          Mai vreau și altă țară!

                          ***************

                          Lăsând gluma la o parte, adevărul e că mi se cam luase de centrul și vestul Europei, de munți, muzee, farfurii, "mozarți", statui, situri arheologice, vulcani, pizze, turnuri de tot felul, având minim de tangențe cu marea sau piscinele. Anul ăsta m-am "răzbunat". Ajung (din nou) în Thassos la începutul lui august.

                          Așa că vă voi ține la curent cu și despre drumul până acolo, dacă au fost sau nu probleme, cu recomandări și tot așa.

                          Până atunci, dacă s-au întors deja colegi de forum, sunt rugați să mai spună una-alta. Asta dacă e cazul ori dacă simt nevoie să împărtășească diverse.

                          Apropos, din capul locului vă spun deja c-o voi lua pe Makaza atât la ducere cât și la întoarcere.
                          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                          Comment


                          • Vineri plec eu,Thassos Skala Potamia...eu unul nu ma satur de insula asta.

                            Comment


                            • Ce traseu vei alege pana acolo?
                              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                              Comment


                              • Onesti -Bucuresti- Ruse- Veliko Tarnavo(acolo innoptam) -Kardjali Makaza -Keramoti...acelasi traseu il fac de 3 ani

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google