Navi LG Stock De Pe Logan 2 - Discutii Generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scuzele mele atunci. Nu stiam ca s-a ajuns si la asta. Ma bucur ca s-a rezolvat. Si pt colegul si pt prietena ta.

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk

    Comment


    • Atunci se pot setrge postarile, ca sa nu mai afle si altii.

      Comment


      • Montat aseara navigatie dedicata pe masina din semnatura.
        Ca prima impresie, se misca fluent, nu are lag la cei 2g de RAM. Cupleaza bine RVC si iese bine. La taierea contactului navigatia intra in stand-by si se activeaza repede (2-3 secunde) la repunere. Inca nu am masurat cat consuma in stand-by, dar dupa o noapte de stat bateria s-a prezentat ok (11,6 la borne la rece).
        Cea mai mare problema a fost alimentarea RVC-ului original de pe masina, unde am folosit un regulator de tensiune pentru scaderea voltajului de pe circuitul de alimentare de la 12 la 6v (multumesc pe aceasta cale lui t0rquemada pentru idee, eu ma gandisem la altceva, dar sfatul lui a fost mai simplu). BTW, RVC-ul original sucks, calitatea imaginii extrem de proasta (speram sa fie problema in rezolutia Medianavului, dar n-a fost asa). Pe viitor, in functie de dispozitie si timp, voi monta RVC-ul primit cu navigatia (se vede mult mai OK).
        in aceasta dupa-amiaza voi monta si camera de bord si voi reveni cu impresii.
        Medianavul original (Evolution 9.1.3) va fi scos, dupa ceva timp de testare a navigatiei, la vanzare (evident, fara RVC).
        Deocamdata cateva poze si incerc mai tarziu si un video.

        Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

        Comment


        • Bravo, arata bine!

          Comment


          • Ms. Vedem cum se comporta. Pe cea veche am avut una care a mers doi ani fara probleme.

            Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

            Comment


            • Originally posted by calinrusu View Post
              BTW, RVC-ul original sucks, calitatea imaginii extrem de proasta
              Exista mai multe motive (pe langa pret) pentru care se se monteaza o camera cu senzor slab: rezistenta in timp in conditiile unei camere RVC montate pe masina + conectivitate simpla neavand nevoie de support de stream mare de date ptr a transfera cadrele la rezolutie mare + comportament mai bun in lumina slaba.

              Oricum nu cred ca ai nevoie de calitate mai buna pentru ca nu faci inregistrari.

              ~~~

              Ai incercat sa fortezi putin sistemul cu ceva aplicatii sa vezi cat se incalzeste? Are racire pasiva?
              Last edited by Silviu; 17 October 2018, 11:01.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • E un RK PC3 quad-core pe 1,6 GHz, teoretic ar trebui sa stea mai bine decat Medianavul... N-am bagat jocuri si nici nu o sa bag in masina (am pe telefon) dar bubuit cu Google Maps (care mananca resurse mai multe decat Waze) si muzica, s-a descurcat f bine, nu s-a incalzit.
                Nu are ventilator si nici nu am vazut vreo navigatie sa aiba, deci pasiva. Dar radiatorul e destul de hotarat.

                Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

                Dar cu RVC ai dreptate, nu fac inregistrari... Cu toate acestea, eram obisnuit cu camera de pe cea veche, mult mai buna. Dar nici nu prea am chef acum de tras fire pentru alta camera...

                Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk
                Last edited by calinrusu; 17 October 2018, 13:26. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Originally posted by calinrusu View Post
                  E un RK PC3 quad-core pe 1,6 GHz, teoretic ar trebui sa stea mai bine decat Medianavul...
                  Teoretic si practic se incalzeste mult mai repede si mai mult ca MIPS-ul de pe MediaNav si din acest motiv am intrebat.

                  Am vazut doua unitati quad-core si octa-core, mai noi, tot din China ce aveau racire activa, dar mai mult cat sa scoata caldura din enclosure (in interior, pe SoC, GPS, amplificator erau doar un radiatoare).
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • Vom vedea... La vara. Daca prastia aia veche (tot android) a tinut la 50 de grade in masina, cred ca nici asta nu o sa faca probleme.

                    Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Scuze, poate nu am vazut eu, dar cat a costat unitatea? Si ce solutie ai folosit pentru RVC?
                      Sa o stapanasti sanatos!

                      Comment


                      • Si eu am ceva similar din primavara, dar cu Android 8, Octa-core si 4 GB RAM... n-am avut nici o problema cu incalzirea toata vara, si am chinuit-o cu Waze, Youtube, etc.

                        Asadar, no worries. [emoji6]

                        Sent from my SM-G950F using Tapatalk

                        Comment


                        • Ms. Cam 950.
                          Pui pe o placa un LM 7806 (regulator de tensiune, alimentare intre 8 si 15v si ieire 6v) si izolezi cu simt de raspundere. Are trei pini. Pinul 1 al regulatorului (impreuna cu comanda mod RVC a navigatiei) se alimenteaza la pinul 3 al mufei cu 24 de pini, pinul 2 la masa, iar pinul 3 al regulatorului la pinul 9 al mufei (pentru alimentarea cu 6v a RVC). Inainte de alimentarea navigatiei bagi in marsarier si verifici cu voltmetrul daca iti da 6v pe circuitul respectiv (pinul 9 si masa).
                          Mai ramane sa preiei semnalul video RVC (pinurile 10 si 22) din mufa iso tata (din bord) si sa-l bagi in navigatie (de obicei printr-o mufa tip bnc/rca). Unele cablaje venite cu navigatii au asa ceva, in altele tre' sa te intepi.
                          Attached Files
                          Last edited by 77sky; 17 October 2018, 17:38.

                          Comment


                          • Camera

                            Salutare toate camerele de logan originale se alimenteaza la 6v?
                            Si eu am o navigatie de pe Allie cu quad core,2g ram,4G,etc si am alimentat camera direct la 12v si merge..
                            Apropos de incalzit am pus o aplicatie de pe google play pe navigatie si imi arata ca procesorul se incalzea la 79 grade,avand un radiator subtire peste procesor,asa ca am eliminat mecanica de dvd si am decupat in capacul de deasupra,dupa am adugat un cooler,astfel ca temperatura nu mai urca mai sus de 50 grade in cele mai calduroase zile de vara.
                            Last edited by 77sky; 21 October 2018, 14:46.

                            Comment


                            • Originally posted by danstoica View Post
                              Salutare toate camerele de logan originale se alimenteaza la 6v?
                              Si eu am o navigatie de pe Allie cu quad core,2g ram,4G,etc si am alimentat camera direct la 12v si merge...
                              Alimentarea cu 6V e data din navigatie. Camera merge si la 12V, dar nu stiu cat...

                              Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

                              Comment


                              • Salut,

                                Cei care ati pus difuzoare Focal pe logan, in combinatie cu Medianavul, sunt ok? Se poate asculta orice fel de muzica(rock, hip-hop) la 75% din volum cu 0 distorsiuni?Ma gandesc sa le schimb si eu pe cele stock, pt ca sunt melodii care la 50% volum se aud execrabil.

                                PS: va rog sa nu incepem din nou cu aprecieri ale calitatii melodiilor, considearti ca toate melodiile pe care le folosesc/sim au calitatea maxima posibila. Se merita trecerea la Focal?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google