Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, meridian sud

    Comment


    • Trebuie sa fac revizia de 3 ani, am aproape 60.000 Km.In afara de schimburile obisnuite trebuie schimbate urmatoarele ?
      -curea de accesorii si galeti
      -control si deprafuire garnituri de tamburi de frana
      -inlocuire bujii- astea trebuiau la 40.000 km

      Comment


      • Cred ca mai trebuie adaugat si desprafuire tamburi.
        Verifica fisa de intretinere ca sunt trecute toate acolo.

        Comment


        • Da, sunt in fisa , la numar de km...Va multumesc.

          Comment


          • Și kitul de distributie
            La mine la bujii este trecut la 60000 km, dar eu le-am schimbat la 33000 km. Urmează sa le schimb iar la 60000.

            Comment


            • De ce ai schimbat bujiile la 33 000? Aveai vreo problema? Cat au costat?

              Comment


              • Nu aveau probleme, erau doar un pic afumate, însă mai multi mecanici și ingineri de la dacia mi-au recomandat sa le țin maxim 30000 km. La momentul respectiv le-am luat cu 24 de lei bucata, Renault.

                Comment


                • La mine bujiile trebuiau schimbate la 40.000 km.si nu le-am schimbat, nu am fost atent la fisa.Ce nu ar trebui sa functioneze bine din cauza asta?
                  Ca sa inteleg bine, curea de accesorii si galeti ,este una si curea de distributie si galeti este alta? ca asta scrie in fisa, ca trebuie schimbate la 60.000 km.

                  Comment


                  • Sunt doua lucruri diferite
                    Kitul de distributie si kitul de accesorii ( cureaua de la AC , Alternator , pompa servo )
                    sigpic

                    Comment


                    • Revizie 2 ani Logan Laureate 1.5 dci 90CP

                      Azi am facut revizia de 2 ani pentru un Logan Laureate 1.5 dci 90 CP 23500km la StarService in Tulcea (desi sunt din Constanta).
                      Schimbate:
                      - ulei motor (Elf evolution 5W30 DPF)
                      - filtru ulei
                      - filtru aer
                      - filtru habitaclu (cu carbune activ)
                      - filtru motorina
                      In service au decoperit ca exista OTS pentru masina - bieletele de directie, schimbate si alea, a platit Dacia pentru ele.
                      Am anuntat la preluarea masinii zgomot la actionarea franelor din zona puntii spate, drept urmarea au facut si desprafuirea franelor pe spate si gresarea pieselor de prindere a sabotilor (din spusele responsabilului de masina, asta ar fi cauza). Nu am mai auzit zgomotul la plecarea din service.
                      Cost pe factura, 583 RON cu materialele lor.
                      Si acum comentarii: Programarea pentru revizie, oferta de pret pe email, receptionarea masinii, testarea celor reclamate de catre cel care a raspuns de masina, conditiile din service, curatenia, sala de asteptare, achitarea facturii, reglarea geometriei directiei, toate exact asa cum ar trebui sa fie, am avut senzatia ca nu sunt in Romania, asta pana a aparut "Dorel" in rolul mecanicului care s-a ocupat de masina si care m-a adus brusc cu picioarele pe pamant.
                      Un Dorel trecut de 50 de ani, la prima vedere, eu, bucuros - "asta trebuie sa stie meserie, nu e ca unul de 20 de ani care acum invata", dar, senzatia a durat pana s-a apucat de treaba.... Au urmat 4 ore in care l-am urmarit cum alege de 3 ori o cheie din trusa pana reuseste sa o nimereasca pe cea corecta, cum scoate busonul la ulei si se umple de ulei pe manusi, moment in care se sterge cu o carpa pe care o indeasa in buzunarul salopetei si pe care apoi o foloseste la tot ce credea el ca trebuie curatat: discurile de frana, tamburii de frana, ferodourile de la saboti, diferite capace de plastic de la motor, carcasa filtrului de motorina etc. O alta inovatie haioasa al lui Dorel consta in a schimba filtrul de motorina fara sa scoti panourile de protectie din plastic de la roata, ci numai desprinzi un capat si le indoi, le dai peste cap, ce daca vede prostul care a platit masina, las' ca nu se prinde, nu intelege, iar daca se crapa le punem la loc si dam peste crapatura cu o carpa soioasa cu ulei ars de motor si reziduri de motorina si nu se vede! Gata! Am schimbat si filtrul asta! La final cand a vrut sa monteze tamburii de frana si l-am rugat sa stearga tamburii si ferodourile de la saboti cu un degresant, s-a uitat la mine de parca tocmai ii omorasem pe cineva drag, dupa care a disparut pret de 10 minute si s-a intors cu un flacon de Clean pentru geamuri ca sa degreseze tamburii si sabotii. Cand a vrut sa monteze rotile din fata l-am rugat sa degreseze si discurile de frana, i-ar m-a privit ca pe un criminal care tocmai i-a omorat familia si m-a asigurat ca nu e nevoie. Am insistat aratandu-i petele de ulei de pe discurile de frana si in momentul ala s-a intors la mine candid si m-a intrebat cine a murdarit ala, asta in conditiile in care doar el a fost langa masina, eu privind activitatea dintr-un spatiu pentru clienti aflat la 5 metri distanta de masina. Evident, le-a curatat doar pe fata discului, tot cu solutie de spalat geamurile. Deja eram nervos si l-am intrebat daca e nevoie sa vin eu sa le curat si pe interior si pe exterior, pe toata suprafata.
                      Pe scurt un service deosebit, oameni care isi dau interesul si a caror munca e sabotata de un Dorel.
                      Concluzia mea e ca la anul nu merita sa mai fac deplasarea pana la Tulcea pentru revizie. Avand in vedere ca expira garantia probabil voi apela la un service din Constanta, de preferat fara Dorel pe statul de plata.
                      Inca o data, pacat de munca oamenilor si de conditiile de acolo.

                      Comment


                      • Ma mai lumineaza va rog cineva ce norme trebuie sa respecte uleiul, trebuie sa fac revizia de 1 an si vreau sa caut ce ulei Motul se potriveste.

                        Also, fiind in garantie, daca duc ulei cu normal care trebuie, banuiesc ca nu au ce sa comenteze ?!

                        Comment


                        • ba au să cam comenteze

                          Comment


                          • În garantie accepta doar uleiurile din fisa: Dacia Oil sau Elf si de obicei doar de la ei.

                            Sent from my MI 5 using Tapatalk

                            Comment


                            • O sa incerc sa ma duc cu ceva "pile", chiar vreau sa bag Motul.

                              Comment


                              • Vezi in fisa de intretinere ca este specificata norma. Iei un ulei care respecta norma menionat acolo. Anul asta o sa incerc si eu altceva in afata de elf. O sa merg pe Polytron sau Liqui Moly

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google