Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe fisa de costuri pusa mai de mult de pe aici este 353€ plus TVA.

    Comment


    • Deci X=2000(rotunjit)
      (600 x 4)+ 2000 = 4400 suma este aprox poate fi +/-

      Last edited by C.Mike; 6 May 2018, 20:54.

      Comment


      • Chestia cu 5 ani garantie + revizii +2 rate gratuite , doar ratele sunt vreo maxim 2000 de lei , reviziile 600x5revizii=3000 de lei deci in total vreo 5000 de lei , daca diferenta intre primul pachet si al treilea este de 100 de lei in cap eu pe 60 de luni dau 6000 de lei. adica ies pe gaura cu 1000 de lei in astia 5 ani , nu prea mi se pare afacere. Chestia este ca nu stiu cam ce se schimba la ele in intervalul asta de timp dupa logica mea uleiul si filtrele in fiecare an , dar restul pompa de apa distributia cureaua de accesorii cam la ce perioada? In acest interval de timp pentru mentinerea garantiei sunt impuse si schimburile celorlalte fluide ? De ex am avut in familie in 2005 un Citroen C4 luat de nou pe caietul de service la 3 ani se schimbau antigelul si lichidul de frana. Daca cei de la Dacia dau garantie extinsa pana la 5 ani nu ar trebuii sa imi fac griji dupa 3 ani ca raman cu ratele si cu o caruta stricata. Sunt convins ca nu o sa mai tina cum a tinut batranul Cielo 14 ani ,dar nici nu intentionez sa ies cu loganul la pensie cum aproape a facut tata cu cielo.

        Comment


        • Originally posted by costiDW View Post
          Chestia cu 5 ani garantie + revizii +2 rate gratuite , doar ratele sunt vreo maxim 2000 de lei , reviziile 600x5revizii=3000 de lei.
          600x5 gresit, vezi mai sus, eu zic sa te informezi bine inainte.

          @DannyMC mersi de informatie.

          Comment


          • Cu placere!
            @ costiDW, uite ce se mai schimba la revizii
            Attached Files

            Comment


            • Originally posted by C.Mike View Post
              600x5 gresit, vezi mai sus, eu zic sa te informezi bine inainte.

              @DannyMC mersi de informatie.
              m-am uitat iar pe hartiile de la reprezentata si spune asa "5 ani fara griji" si pret tarif contract de intretinere 3065 de lei.
              Pe simulare rata era undeva la 952 de lei pe luna (mai exact 951.66) fata de standard 932.14lei/luna. In realitate a sare de 1050lei/luna , saptamana asta o sa ma duc cu niste hartii la ei si o sa o rog pe doamna de la reprezentata sa imi refaca orferta de finantare si pe pachetul standard sa vad cat ajunge rata lunara , daca diferenta este de 20 de lei ca in simulare , ceea ce nu cred, o sa il aleg.
              Va multumesc pentru raspunsuri!

              Comment


              • Eu mai sus am facut calculul (aprox) la cat ar costa reviziile pe 5 ani in mod normal(fara 5 ani fara griji), deoarece am acel 5 ani fara griji. M-a costat 600 euro.
                600 euro = 2800 ron (altul era cursul valutar atunci, dar sa zicem ca in prezent). Cost estimativ revizii pe 5 ani = 4400 ron. Diferenta 1600 ron.
                Acum depinde cum o sa fie cursul valutar in urmatorii 5 ani, daca euro creste, creste si pretul reviziilor. Eu zic ca pentru mine este ok acest 5 ani fara griji.

                Comment


                • @costiDW Dupa ce masina iese din garantia standard de 3 ani, in situatia in care faci kilometrii putini nu are rost sa faci revizia la un an. Poti sa o faci foarte bine la 1.5 - 2 ani si 10 - 15.000 Km. Ia in calcul si acest aspect cand decizi sa achizitionezi garantia extinsa + pachetul de intretinere "fara griji".

                  Comment


                  • @abc poate ai vrut sa spui la un an de zile, la un service de cartier unde il costa 300-350lei.

                    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Bine spus, reviziile costa mult mai putin daca le faci in regie proprie, cu consumabile luate la un pret cat mai bun si poate si mai "de calitate" . Da trebuie luat si asta in calcul, si eu m-am gandit foarte mult cand am luat decizia cu 5 ani fara griji, factorul decisiv la mine a fost ca am minunea de easy-r, care cam da emotii si nu strica sa ai 5 ani garantie.

                      Comment


                      • La ce ai tu cred ca 90% din cumparatori mergeau pe aceasta decizie

                        Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Probabil ca da.
                          Eu "tare as fi pus" un Gpl daca nu era "chestia" cu 5 ani garantie, dar asta este nu le poti avea pe toate, oricum mai mult de 5 ani max nu o sa tin masina.

                          Comment


                          • Tot am uitat sa postez costul reviziei facute acum ceva timp, la 20000km. pentru un Logan MCV 2 Ph2, 1.5dCI + EasyR: 814.29 lei.

                            Am schimbat: ulei, garnitura buson scurgere ulei si filtre (ulei, carburant, habitaclu, aer).

                            Pentru ulei am optat pentru Elf Evolution RN-Tech FE 5w30 DPF. (probabil cu ulei Dacia Oil mai scadea valoarea facturii cu 100 lei).
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Important este si daca cumperi tu consumabilele la sacosa sau le iei de la Dacia. Eu unul am luat de la ei filtru de aer si motorina ( nu eram sigur ce sa iau ) restul la sacosa

                              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                              Comment


                              • enorm Silviu... Eu am venit cu piesele luate de mine ( de la altex pachet complet, adica filtre + ulei = 170 lei ). Manopera 130 de lei deci toata povestea 300lei... Dar eu vorbesc doar in numele meu, care am 1.2 benzina ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google