Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Matyred View Post
    Mulțumesc pentru informații! Am primit un fel de predeviz de la ei. Ar fi în jur de 530 lei, dar parcă văd că ajung la 600 lei!
    O manevră folosită de cei de la Porsche în urmă cu ceva ani, era să pună la cheltuială un pic de lichid de răcire și lichid de parbriz. Evident că nu am vrut să-l plătesc, mai ales că știam nivelurile și nu era nevoie să completeze, mai ales că erau scoruri mari. Se adaugă la factură în jur de vreo 30-40 lei. Culmea era că aveam bidonul de lichid în portbagajul mașinii. Sper să nu apeleze și cei de la reprezentanțele Dacia la astfel de manevre.
    aaa daca nu ma insel i-a completat lichidul de racire si i-a luat multi bani cam 60 de lei.. cand mi-a zis am ramas mut.. ai grija ..intreaba inainte..

    Comment


    • Si iata ca avem prima revizie cu 5 ani fara griji:

      Comment


      • Azi am făcut prima revizie la mașină la Meridian Nord. Cost în jur de 580 lei. A durat în jur de 2 ore, pentru că am mai semnalat și alte câteva chestii minore. Filtrele și uleiul rămas, aproximativ 1 litru au fost lăsate în mașină. Tipii au fost extremi de amabili și NU s-au comportat ca la alte service-uri( din ce am citit pe net), la problemele semnalate : " Domne așa fac toate!"
        Acum să vedem dacă au făcut și treabă bună! ))

        Comment


        • Salutari tuturor.
          Logan 0.9 tce, prima revizie, 1 an, 18.210 km, service Serus, pret 652 lei. Schimbat filtre si ulei plus completat antigel. Mentionez ca undeva pe la 10.000 km am completat si eu cu antigel pt ca scazuse sub minim mult. Ca si parere, daca nu era garantia nu faceam revizia la ei. Mi se pare un pret prea mare. In rest foarte multumit de masina.
          Drumuri bune si fara evenimente va doresc.

          Comment


          • La 1,2 Tce pretul a fost cam tot atata!Anul trecut 650,anul asta 692..Astea.s preturile..
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • Originally posted by LucianT32 View Post
              Salutari tuturor.
              Logan 0.9 tce, prima revizie, 1 an, 18.210 km, service Serus, pret 652 lei. Schimbat filtre si ulei plus completat antigel. Mentionez ca undeva pe la 10.000 km am completat si eu cu antigel pt ca scazuse sub minim mult. Ca si parere, daca nu era garantia nu faceam revizia la ei. Mi se pare un pret prea mare. In rest foarte multumit de masina.
              Drumuri bune si fara evenimente va doresc.

              Poti sa pui o poza cu factura cu piesele schimbate?? M-ar interesa ce pret are filtrul de habitaclu , ce ulei si ce cantitate au facturat.

              Comment


              • LucianT32, manopera cat a fost?

                Comment


                • @plasStik3 Eu inainte de revizie verific (si completez, daca este nevoie) nivelul la antigel si mai ales la lichidul pentru parbriz.
                  Recomandari: antigel original (Dacia), lichid parbriz cel mai ieftin (din hypermarket), filtre de origine, ulei Dacia sau Elf (conteaza enorm sa fie schimbat la timp), filtru de habitaclu sa fie schimbat mai des (acorda atentie in primul rand plamanilor si in al doilea rand motorului).
                  Last edited by abc; 1 June 2018, 12:37.

                  Comment


                  • Nu se completeaza cu antigel decat in cazul unor pierderi de lichid. In rest, pentru scaderile minore datorate evaporarii se completeaza cu apa distilata. In mod normal doar apa se evapora. Este recomandata verificarea temperaturii de inghet insa. Atentie, in cazul unor lichide antigel daca nu sunt diluate cu apa, acestea ingheata la temperaturi ceva mai ridicate decat dupa diluare.
                    Filtrul de habitaclu este suficient daca se schimba conform specificatiilor. Daca se imbacseste nu scade capacitatea de filtrare ci pot aparea condensul, mirosurile neplacute. Volumul de aer filtrat de filtrul de habitaclu este cu mult mai redus decat in cazul motorului - cel putin la turbodiesel trage aer ca aspiratorul...

                    Comment


                    • Eu curăț filtrul de habitaclu de vreo 3 ori pe an. Nu merită să îl schimbi în service, se schimbă destul de ușor odată ce știi cum să desfaci capacul (care costă mult dacă îl rupi). Primăvara de vreo 2 ori (pentru că începând din martie, apar multe semințe și petale) și toamna mai târziu. De schimbat, o dată pe an, poate îl țin și doi ani. Cumpăr dintre variantele scumpe cu cărbune.

                      Comment


                      • Cei cu 5 ani fara griji:
                        ati astetpat mult pana ati primit acordul de la RCI? Cica asa functioneaza, chiar daca masina nu e luata in rate....

                        Comment


                        • Eu am ridicat masina pe 21.05 si inca nu am primit contractele (nici de rate nici dacia extenso nici cel de revizii)
                          Last edited by 77sky; 1 June 2018, 21:32.

                          Comment


                          • Eu ma refeream la revizii...

                            Comment


                            • Am fost sunat saptamana trecuta de catre VC, in legatura cu acele revizii gratuite(5 ani fara griji). Se procedeaza in felul urmator(una dintre variante) : cu o saptamana inainte de a merge la revizie suni la VC, le spui ce te doare, ei te progarmeaza la reprezentanta cu toate drepturile in regula, tu mergi si faci revizia. A doua varianta, te programezi tu direct la reprezentanta, trebuie sa le specifici faptul ca ai revizii gratuite.

                              Comment


                              • Mersi.
                                O sa sun eu la reprezentanta ca seful de service mi-a zis ca vrea sa se ocupe el personal de masina in urma problemei cu uleiul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google