Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am avut zilele trecute revizia de 1 an. Cum beneficiez de promotia magica cu 5 ani revizii gratuite si intretinere nu am platit nimic

    Am primit filtrele schimbate + ce a mai ramas din ulei (nu incap 5 litrii in Sandelu meu)

    Ca si fapt divers costa 900 de lei daca nu aveam promotia magica...cea ce mi se pare absurd.

    Comment


    • Buna ziua. Tocmai m-am programat la revizia de 4 ani la un Logan 0,9 Tce. Știe cineva care ar fi costul estimativ? Cei de la BRAS (reprezentanța) mi-au spus că nu știu exact, mira-m-aș să nu știe, cred că n-avea chef ăla de acolo... Pe fișa de service am văzut că se înlocuiește kitul de accesorii, lichidul de frână, lichidul de răcire, se verifică/completează instalația AC, astea în plus față de altă revizie...

      Comment


      • Originally posted by sebibv View Post
        Din pacate nu pot sa mai ajung cu maisna in data de 15.06 la revizie.
        Sa vedem ce iese:
        - data productiei 16.06.2017
        - data faturarii: 26.06.2017
        - data livrarii 06.07.2017
        - schimbat ulei + filtru pe garantie acum cateva luni fara resetare

        Am programare pe 18.06.2017.
        Poate le da prin cap sa comenteze ca anuleaza garantia. Cei din service mi-au zis ca nu se pune problema ptr 2 zile, mai ales ca termenul e sambata.

        Daca le da ceva prin cap vor avea o noua reclamatie la ANPC pentru ca termenul de garantie decurge din momentul vanzarii, nu din momentul productiei ca la ...carnati.
        .
        Sebi, important este să nu depășești DATA Livrării, nici măcar cu 1 zi! Nimic altceva nu mai contează! Și dealer-ul și VC mi-au spus același lucru: Garanția se pierde, doar dacă nu-ți faci revizia în funcție de data livrării, poate să fie mașină produsă și-n urmă cu zece ani. După acea dată garanția se pierde și nu prea ai ce să faci,. OPC-ul le va lor dreptatea. De exemplu La WV-ul de la muncă se aprindea martorul de revizie la 9000 km sau cu exact 1 lună înainte să facă anul.

        Comment


        • Pana acum nu a reclamat nimeni probleme la Easy-R. Doar la o singura masina, un DCi, i s-a schimbat complet cutia de viteze (la filiala de la Rm Sarat).
          ------------------------------------------------------------
          Deoarece capacul la chiulasa nu are o garnitura clasica ci este fixat cu mastic, au avut cateva probleme cu pierderi de ulei cauzate de neaplicarea uniforma a acestuia deoarece operatia se executa manual in fabrica si tine de indemanarea muncitorului.
          ------------------------------------------------------------
          Nu au avut pana acum reclamatii privind lantul de distributie.
          -------------------------------------------------------------
          La ultima varianta a softului pentru MediaNav se zice ca au rezolvat problema referitoare la esuarea imperecherii cu unele telefoane Samsung si mai ales iPhone
          Gabriel, de unde ai informatiile astea?

          Eu pot sa confirm doar ce legata de pierderile de ulei. Cei de Dacia stiu de asta. La mine nu a fost cazul.

          Comment


          • La fel mă-au zis și mie ieri când am întrebat dacă papa ulei. Au zis că au avut câteva cazuri de pierderi de ulei și nu de papat ulei cum auzisem pe aici. Acum cat o fi de adevărat nu stiu

            Comment


            • @Gil26
              Informatiile le am de la oamenii de la service care s-au ocupat de masina. Nu am stat cuminte la etaj sa astept verificarea masinii.
              Asta mi-au zis, asta va zic si eu voua, nu am cum sa verific informatiile primite.

              Comment


              • @ gabrieln1960, Multumesc pentru raspuns. Banuiam dar vroiam sa fiu sigur. Eu am facut revizia la 10 000 km mai mult pentru schimbul de ulei (un pitic de-al meu). La fel am pus o sumedenie de intrebari. Pot sa spun ca cei din reprezentanta au fost de nota zece. Au raspuns cu ceea ce stiau. Totusi se pare ca "cei de centru" trebuie sa lucreze la capitolul comunicare.

                @ sebibv. Cu cei 5 ani fara griji reprezentantul de vanzari (un om super) mi-a spus ca salvez vreo 400 euro (in 5 ani reviziile ajungeau in jur de 1 000 euro). Asa cum a spus Gabriel calculat cu o medie (pretul reviziilor difera putin de la o reprezentanta la alta). Eu insa am preferat cei 600 euro discount din anumite motive.

                Comment


                • Gil26, mie mi-a zis tanti de la vânzări că pentru benzina 1.0 costul e la fel și că sa iau discountul.

                  Comment


                  • @matyred
                    Pai garantia decurge din momentul vanzarii. Dar sper doar sa nu imi fac de lucru cu ei ca-s dobitoci si mincinosi. Am un act oficial cu care pot dovedi partea a 2-a.

                    Oricum cei din serviceul în care merg sunt super ok.

                    Comment


                    • si care e "momentul vanzarii"? data facturarii sau data livrarii?
                      pe fisa de service datele garantiei sunt raportate la data livrarii, in contul my Dacia si la fel de la vocea clientului mi-au zis ca garantia e raportata la data facturarii.

                      cazul meu: data facturarii 30.06, data livrarii 17.07.
                      Last edited by mirceammd; 12 June 2018, 23:50. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Suntem diferiti si de aceea suntem minunati [emoji847]
                        Eu la 9 luni cu 12 mii km am fost si am facut revizia.
                        Motivul principal fiindca uleiul de fabrica " si a trait traiul si a mancat malaiul " pt un motor nou, inlocuit cu Valvoline 5w30 C4 la 200lei 5 L la sacosa + filtrul polen, restul le am luat de la ei.
                        Chiar nu inteleg de ce trebuie stat pana in ultima zi.

                        Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • @mircea
                          Pot sa scrie ei ce vor. Vanzarea e din momentul în care am intrat in posesia bunului. Punct.
                          Dacă vor ei sa fie smecheri nu au decat.

                          Comment


                          • Originally posted by mirceammd View Post
                            si care e "momentul vanzarii"? data facturarii sau data livrarii?
                            pe fisa de service datele garantiei sunt raportate la data livrarii, in contul my Dacia si la fel de la vocea clientului mi-au zis ca garantia e raportata la data facturarii.

                            cazul meu: data facturarii 30.06, data livrarii 17.07.
                            Mie mi-a ajuns pe 30 mai la dealer si am ridicat-o peste 5 zile pt ca au fost libere si am fost plecat. Mi-a zis sa vin la anul in luna mai la revizie.

                            Comment


                            • Originally posted by dl_dr25 View Post
                              Suntem diferiti si de aceea suntem minunati [emoji847]
                              Eu la 9 luni cu 12 mii km am fost si am facut revizia.
                              Motivul principal fiindca uleiul de fabrica " si a trait traiul si a mancat malaiul " pt un motor nou, inlocuit cu Valvoline 5w30 C4 la 200lei 5 L la sacosa + filtrul polen, restul le am luat de la ei.
                              Chiar nu inteleg de ce trebuie stat pana in ultima zi.

                              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
                              Rectific 8 luni cu 12 mii de km

                              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                              Comment


                              • Daca ai fi fost cu "5 ani fara griji" nu mai erai diferit. :-))

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google