Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu am vrut 5 ani fara griji, consider ca este o pacaleala, toate motoarele sunt pretentioase si acolo ma trezesc ca pun 5w40 sau 10w40 la un motor care are nevoie de 5w30 sau au 5w30 dar nu C4. Toate filtrele le cumperi la 50% -70% din pretul de reprezentanta.
    2017 E6 dci 90cp

    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

    Comment


    • Eu spun ca un motor daca nu are probleme pana la prima revizie greu sa apara dupa. Dar fiecare are calculele lui.20180613_105652-COLLAGE.jpg20180613_105433-COLLAGE.jpg

      Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

      Comment


      • Nu inteleg...de ce ai pune 5w30 sau 10w30 daca producatorul spune sa pui doar w40...?

        Comment


        • Producatorul spune ca trebuie folosit 5w30 sau 5w40, atat.
          La norma spune ca C3, dar la filtru de particule sigur ii place mai mult C4 si daca mai citim ce uleiuri recomanda renault pt masinile renault o sa alegem C4.

          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

          Comment


          • Originally posted by wladypauly View Post
            Buna ziua. Tocmai m-am programat la revizia de 4 ani la un Logan 0,9 Tce. Știe cineva care ar fi costul estimativ? Cei de la BRAS (reprezentanța) mi-au spus că nu știu exact, mira-m-aș să nu știe, cred că n-avea chef ăla de acolo... Pe fișa de service am văzut că se înlocuiește kitul de accesorii, lichidul de frână, lichidul de răcire, se verifică/completează instalația AC, astea în plus față de altă revizie...
            atasat gasesti informatii despre reviziile la O,9 tce.

            Originally posted by adrianprodan View Post
            atasat gasesti informatii despre reviziile la O,9 tce.
            am uitat fisierul

            Last edited by adrianprodan; 13 June 2018, 16:08. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • @dl_dr25

              Esti sigur?
              La mine nu scrie nimic de w30.
              Optional cred ca era la E5. Eu cred ca tu ai pus ce nu trebuia in motor

              Comment


              • Originally posted by dl_dr25 View Post
                Eu spun ca un motor daca nu are probleme pana la prima revizie greu sa apara dupa. Dar fiecare are calculele lui.
                Acum depinde si de rulaj. Sunt masini care la iesirea din perioada standard de garantie (de 3 ani) nu au ajuns la 20 000 Km.

                Comment


                • Dupa parerea mea daca in 3 ani nu faci nici 20mii mai bine nu iti mai cumperi masina, mergi pe Uber taxi etcScreenshot_20180613-163020_Chrome.jpg

                  Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                  Comment


                  • Eu vorbesc pt E6 dci 90cp

                    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                    Comment


                    • O nelamurie, luni cand eram la revizie, inaintea mea era un mosulica cu un Duster. Tot pentru revizia de 1 an. Iar nenea de la receptie i-a zis ca ii face doar schimbul de ulei iar restul (filtru de habitaclu si de aer sau ce mai era) a zis ca data viitoare, adica fie peste 1 an fie la 30.000km (masina avea 10.000km).
                      Iar mie mi le-a schimbat pe amandoua , de ce?

                      Comment


                      • @dl_dr25
                        Sorry, nu am fost atent.

                        Comment


                        • La 1.5 dci Euro 6 ce ulei trebuie?

                          Trimis de pe al meu HUAWEI RIO-L01 folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Pai nici Dacia ( pt dci 90cp ca asta stiu ) nu este hotarata, cand am luat masina 2017 spuneau ca trebuie norma 0720 adica un C4 ( 5w30 sau 5w40), prin iarna au spus ca norma 0710 C3 ( 5w30 sau 5w40 ) este super ok.
                            Dar mai multe discutii Eu spun sa le purtam http://www.loganclub.ro/forum/ce_tip...33718p711.html

                            Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                            Comment


                            • @ marconex. E un topic dedicat referitor la ulei motor.

                              @sadicu. Prima revizie (la 1 an sau 20 000 km) cf, my Dacia ar fi: Înlocuire filtru de ulei, Înlocuire filtru de aer, Înlocuire filtru de carburant, Înlocuire filtru habitaclu, Golire ulei de motor, Revizie Dacia.
                              Acum depinde de fiecare. Eu, ca si dl_dr25 (de acord cu el cam in toate)fiind masina noua am schimbat facut prima revizie la 9 luni si 10 000 km mai ales pentru ulei, dar pentru a nu ma incurca in date am schimbat si celelalte. L-am rasfatat, dar este in grantie si probabil la fel voi proceda la urmatoarele doua. E prima masina noua si diesel. Dupa aia gata. La vechituri schimbam uleiul si filtrul pe la 10 000 km si filtrele celelate la cam 2 ani daca nu mai bine.
                              La tine reviziile sunt mult mai ieftine, de aceea 5 ani fara griji echivaleaza cu discountul.

                              Comment


                              • Eu am spus ca prima revizie sa fie mai repede facuta, un ulei mai bun C4 care este superior lui C3, iar filtrul de aer si polen le schimb intermediar intre revizii ( la 6 luni, prea mult praf si frunze ) pana dau sau moare masina [emoji39].
                                Eu la a doua revizie ma duc cu toate (exceptie filtrul de motorina ) la sacosa, nu sunt mai ieftine decat foloseste Dacia dar sunt mai calitative.

                                Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google