Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sillviu, nu, am doar gama w40 (5w40, 10w40, 15w40).
    Vascozitatea difera in funcție de temperatura minima...

    Comment


    • Originally posted by dl_dr25 View Post
      Cati km ai ? Intreb pt placute.

      Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
      Putin peste 19.000 km...insa Easy-R le cam toceste serios.

      Comment


      • Dar măcar cred ca e comoda cutia...

        Comment


        • Este foarte comoda, atat pentru mine cat si pentru sotie.


          Revizia propriu-zisa a masinii a durat putin peste o ora, timp in care am putut asista fara probleme langa masina si chiar sa discut cu mecanicul. Acesta s-a ocupat doar de masina mea, cat timp s-a scurs uleiul a schimbat filtrul de motorina si a verificat placutele si a inspectat vizual masina. Dupa ce a terminat a schimbat filtrul de habitaclu si cel de aer si am plecat. La Meridian nu poti asista decat dupa geam iar mecanicii dau drumul la ulei, mai fug la alta masina, etc, ajungi sa pierzi si pe acolo 2-3 ore.

          Ca un mic offtopic vineri colegul a facut revizia la un Fiat Doblo de la munca - schimbat filtre, ulei si placute - timp de asteptare dupa ce a insistat pe langa ei sa urgenteze putin - 4 ore - programarea era la 10.30 si cu greu a scapat de la ei la 14.30, practic duba aia nu a facut altceva in ziua aia decat sa piarda timp si bani. In loc sa se ocupe de una si sa o scoata repede fugea la 10 masini deodata, stau si ma intreb daca a facut revizia cum trebuie sau a uitat ceva.

          Comment


          • Acesta s-a ocupat doar de masina mea, cat timp s-a scurs uleiul a schimbat filtrul de motorina si a verificat placutele si a inspectat vizual masina.
            Avea mai multe de facut, nu doar sa inspecteze vizual. Vizual inspecteaza traseul evacuarii, de exemplu.
            E bine ca tu esti multumit, e si normal, masina fiind practic noua. La umatoarele revizii poate o sa iti acorde mai multa atentie verificarilor, in definitiv, platesti. Nici nu stii ce mai descopera si trebuie remediat pe garantie.
            Si nici macar nu avea scuza ca alerga la 10 masini, statea doar la a a ta, dar nu-si facea treaba conform fisei de verificare.
            Last edited by catalonia; 19 June 2018, 12:14.

            Comment


            • Originally posted by gabrieln1960 View Post
              ...Recomandarea este fireste Dacia Oil doar ca si marca. Este doar o recomandare si atat. La service mi-a zis ca pot aduce ce ulei vreau indiferent de marca... Uleiul pus de ei standard la toate benzinarele aflate in garantie (indiferent de tipul reviziei, gratuita sau nu) este 10W40. ...
              Mie mi-au pus DaciaOil 5w30 spunand ca, citez: "asa le-a dat pe calculator". In fisa cu uleiuri (foaia aia A4 careia i se spune fisa tehnica) sunt recomandate doar uleiuri xW40.

              Comment


              • La mine la 0,9 tce gpl fabrica facut in mai 2018 scrie asa cum se vede in poza:
                De ce as pune 5w40 in loc de 10w40? Intreb serios pt ca nu ma pricep.
                Sa inteleg ca daca merg iarna la -25 si am 10w40 o sa fie probleme? Oricum nu cred ca o sa merg la -25 grade... Locuiesc in Bucuresti si atat de ger nu prea e.
                Daca am 10w40 inseamna ca nu trebuie sa merg cu masina la -25 sau mai jos?
                Multumesc!
                Attached Files

                Comment


                • Mda,destul de maricele preturile la revizie. Recent un vecin a facut revizia la Passat 2017 la 27000 km(revizia este la 30000) si a platit 1050 lei pentru: ulei, filtru aer,motorina,polen. Daca schimba si placutele sarea din bocanci ))

                  Comment


                  • Exact ce ziceam, aici se vede clar ca este specificat Dacia Oil si xW40.

                    Comment


                    • Originally posted by iatagan View Post
                      La mine la 0,9 tce gpl fabrica facut in mai 2018 scrie asa cum se vede in poza:
                      De ce as pune 5w40 in loc de 10w40? Intreb serios pt ca nu ma pricep.
                      Sa inteleg ca daca merg iarna la -25 si am 10w40 o sa fie probleme? Oricum nu cred ca o sa merg la -25 grade... Locuiesc in Bucuresti si atat de ger nu prea e.
                      Daca am 10w40 inseamna ca nu trebuie sa merg cu masina la -25 sau mai jos?
                      Multumesc!
                      5w40 > 10w40 in sensul ca 5w40 asigura, teoretic, o protectie superioara impotriva uzurii motorului, avand calitati superioare unui 10w40.
                      Acum, ca vor fi sau nu probleme cu motorul ca folosesti 10w40, probabil ca nu vor fi, la un kilometraj decent.

                      Despre calitatea uleiurilor afli mai multe de pe topicul de uleiuri, e mult de explicat, deja s-au scris sute de pagini, nu mai inventam roata aici.

                      Orice sofer ar trebui sa stie elemente de baza in legatura cu uleiurile.
                      Last edited by catalonia; 21 June 2018, 12:43.

                      Comment


                      • Filtre de 6 luni cu 8mii km. Bucuresti te iubesc [emoji39]20180621_132949.jpg20180621_132959.jpg20180621_133354.jpeg

                        Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Al meu arata mai bine... Dupa un an si 10700 km...

                          Comment


                          • Revizie 60.000 km

                            Salutare.Cine a facut revizia de 60.000 km,stie sa imi spuna daca in afara de curea de distributie si intainzator,schimba si pompa de apa?
                            La Logan 2 ,an 2015,1,2 16V.

                            Comment


                            • Pompa de apa nu e musai, doar daca are scurgeri.
                              La 1.2 nu ai de schimbat si kitul de accesorii (role +curea)? Daca pompa nu e obligatoriu sa o schimbi,, accesoriile sunt.

                              Comment


                              • Salutare colegi!
                                Este vorba de Logan Prestige 1.2 16 V 73 cp Euro 6 (30.09.2016) .Fiind vorba despre revizii tin sa mentionez ca voi ajunge in scurt timp la 60.000km momentan am undeva la 56.xxxkm in decurs de 1 an si 9 luni. Reviziile le-am efectuat doar in reprezentanta la fiecare 15.000km , deci am deja 3 revizii facute si urmeaza a 4a. Primele 3 revizii au fost identice (filtre plus ulei). Din ce am studiat si citit pe forum plus fisa de intretinere a 4a revizie e putin diferita, ce recomandari aveti in plus la revizia in cauza! pe langa cele mentionate in fisa de intretinere tehnica! ca sa va faceti o idee ; nu am schimbat absolut nimic inafara de ulei si filtre. Multumesc anticipat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google