Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ma apropii si eu de revizia de 80k, cu schimbare de distributie & stuff. Are cineva o factura de la o revizie similara, sa vad niste preturi si niste coduri de piese? 1,5 dci, 90CP.

    Comment


    • Pompa apa 7701478830
      kit acces. 117203694r
      kit distr.13oc11508r

      filtru polen 272773016R
      filtru motorina 164039594R - 164037803R doar codul este schimbat
      filtru aer 165467674R
      filtru ulei 152089599R - 152085488R
      ULEI MOTOR ELF EVOLUTION FULLTECH FE 5W30 5L
      Antigel fara silicati OE DACIA/RENAULT 6001997196 GLACEOL RX TYPE D (GALBEN) 1L
      Lichid de frana ATE 03.9901-6408.2 SL6 DOT4




      Adauga atigel + lichid de frana+ revizia curenta (ulei+filtru ,filtru motorina,aer,polen),ai grija sa verifici si instalatia de ac+igineizare.

      restul de detalii se gasesc in carte de intretinere la 80.000km

      P.s.eu am platit cca 600 ron depinde unde faci revizia.
      Last edited by bobbyred; 29 June 2018, 08:41.
      Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

      Comment


      • 600 de lei toata distributia+pompa apa + ulei si consumabile, cand Dacia cere 600 de lei numai pentru o revizie amarata cu ulei ieftin si cele mai ieftine filtre?
        Mai taie din ele, da-le dreaqu!
        Cred ca ai omis sa separi cheltuielile.

        Comment


        • Vorbim doar manopera plus inca 2 conducte incalzire spate.
          Depinde unde faci revizia eu vorbesc de pretul practicat de Dacia la ceva Km de Buc.,aici loco e jale.
          Nu am mentionat nimic de piese!
          Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

          Comment


          • @bobbyred si eu am inteles ca doar 600RON ai dat pe tot (desi era putin probabil sa fie asa ieftina factura finala cu tot).

            Dar acum e clar, doar manopera e atat.
            I have no special talent. I am only passionately curious.

            Comment


            • @bobbyred, multumesc mult! dar codul 13oc11508r pentru distributie, nu il identific nicaieri. Sigur nu e vreo greseala?

              Comment


              • 130c11508r
                Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                Comment


                • Si dovada !
                  Attached Files
                  Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                  Comment


                  • Sa inteleg ca 144 ron te-a costat montajul conductelor spate? Vreau sa imi pun si eu ca e jale cu aerul/caldura in spate. Piesele cat au costat? Tot in jur de 140 nu?

                    Comment


                    • Revizie (iunie) în reprezentanța oficială Dacia pentru schimbare distribuție și accesorii la 1.5 dCi. Toate prețurile conțin TVA.

                      Piese:
                      kit distrib 363 lei 130C11508R
                      kit accesorii 300 lei 7701476476
                      manoperă 243 lei
                      timp execuție: puțin peste o oră

                      PS. Gaby, nu știu cât de eficiente ar putea fi țevile în cazul răcirii. Pentru că aerul rece este mai greu și conductele sunt lipite de podea, sub scaun. Va rămâne acolo aerul rece. Iarna, la încălzire, aerul cald se ridică de la podea către tavan.
                      Eu pun aeratoarele față să bată doar către șofer (nimic către picioare sau altă direcție) și orientez deflectoarele către geamuri și tavan. Cele din lateral către geamurile ușilor, ușor în sus. Iar cele mediane direct către lampa de tavan. Aerul rece se prelinge astfel pe lângă toate suprafețele încinse ale mașinii și le răcește bine de tot iar apoi ajunge și în spate, coborând de sus. Totul la viteza aerului 2.
                      Last edited by gecmc94; 30 June 2018, 00:20. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by Gaby20045 View Post
                        Sa inteleg ca 144 ron te-a costat montajul conductelor spate? Vreau sa imi pun si eu ca e jale cu aerul/caldura in spate. Piesele cat au costat? Tot in jur de 140 nu?
                        Atat au costat piesele(conductele)montaj nu am platit au avut ceva de refacut pe garantie si au desfacut scaunele oricum...
                        Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                        Comment


                        • Ati schimbat si pompa de apa cu prilejul reviziei de 80k? @bobbyred vad ca da insa chiar si cei din reprezentanta mi-au spus ca nu e cazul.

                          Comment


                          • Eu am vorbit cu mecanicul șef (la telefon) despre pompa de apă și mi-a spus că o schimbă doar după inspecția ei, după demontarea kitului vechi. Dacă li se pare ceva ciudat în aspectul ei, o schimbă. Nu a fost cazul.

                            Comment


                            • Dacă li se pare ceva ciudat în aspectul ei, o schimbă.
                              Aspectul ei poate sa fie ok la prima vedere, dar in timp poate sa inceapa sa curga, ocazie cu care vei schimba si distributia.

                              Comment


                              • Originally posted by claudius_log View Post
                                Ati schimbat si pompa de apa cu prilejul reviziei de 80k? @bobbyred vad ca da insa chiar si cei din reprezentanta mi-au spus ca nu e cazul.
                                Da,am schimbat si pompa de apa desi nu era cazul.Am o experienta neplacuta cu vechiul logan am schimbat distributia fara pompa de apa si surpriza a inceput sa piarda dupa 7000km,de atunci schimb tot.
                                Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google