Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by t0rquemada View Post
    Garanție la faptul că, de exemplu, se umblă corect la filtrul de ulei și nu strică paharul - că tot ai trecut la semnătură 0,9 (din burtă dpmdv) și știi cum e filtrul de ulei la H4B
    Tampit sistem.
    Si totusi, cum ar putea umbla incorect la filtru ala incat sa-l strice? Ca nu are 10 modalitati de desfacere. Trebuia sa zici si tu ceva, inteleg.
    Last edited by catalonia; 1 July 2018, 14:44.

    Comment


    • q.e.d. nu ai 0,9 TCe

      Material de studiu




      Atenție la data postării!
      Last edited by t0rquemada; 1 July 2018, 16:33.
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Filtrul e din plastic, cu elemente filtrante la vedere, nu e ca la Logan 1, el se baga intr-un pahar, totul e/pare destul de fragil, poate mecanicul uita sa scjimbe/puna inelul de cupru, pierzi ulei si nu stii de ce. Si trebuie demontat scutul care e tot din plastic si pare destul de fragil si ala. (Eu o sa-l schimb cu unul metalic, n-am avut timp de asta).

        Sent from my LG-H815 using Tapatalk

        Comment


        • QED ce? Mai lasa tonul asta superior, ca nu esti decat un muritor, nu ai coborat din Olimp.
          1. L-am schimbat personal la masina unui prieten, a mea e in garantie.
          2.Majoritatea de aici duc masina la reprezentanta, pariu ca habar nu au ce li se face la masina. In cazul lor QED, ce? Habar nu au nici de carcasa filtrului, nici de filtru, nici ce cheie se foloseste ca sa desfaci surubul central.

          Ziceam ca e un sistem pacatos, pentru ca te murdaresti cam orice ai face. Plus ca, asa cum e la Renault orice, e pe principiul desfaci tot motorul ca sa schimbi un bec.
          Last edited by catalonia; 1 July 2018, 16:47.

          Comment


          • Originally posted by wladypauly View Post
            Filtrul e din plastic, cu elemente filtrante la vedere, nu e ca la Logan 1, el se baga intr-un pahar, totul e/pare destul de fragil,
            Suportul filtrului e din plastic nu filtrul! Fragil? De ce ar fi fragil? Doar nu dai cu ciocanul in el!


            Originally posted by wladypauly View Post
            ... poate mecanicul uita sa scjimbe/puna inelul de cupru, pierzi ulei si nu stii de ce.
            Avand in vedere ca garnitura de cupru se pune la busonul baii nu la paharul filtrului, se poate intampla la toate motoarele Renault si nu numai!

            @catalonia te murdaresti mai mult ca la 1.4/1.6/1.5 unde mazgalesti tot motorul cu ulei si trebuie sa ai mai multe articulatii la brate ca sa infiletezi filtrul?

            Iar de desfacut desfaci oricum scutul ca sa dai drumul la ulei! Doar ca acum nu mai fatai masina pe elevator ca sa desfaci si filtrul dupa ce ai desfacut busonul.
            Last edited by DannyMC; 1 July 2018, 17:06. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • @catalonia e mai bine sa nu cataloghezi pe majoritate
              Nu esti pe subiect deloc
              Din partea mea poti sa iti faci revizia pe sant.
              sigpic

              Comment


              • Ah, credeam ca se discuta depre revizii la L2.
                E o idee invechita cum ca intr-un motor cu km mai multi se baga ulei cu vascozitate mare la cald.
                Din posturile tale am inteles ca exista pe lume in domeniul auto doar Renault, Elf si ...cam atat. Asa ca, Elf 5w40 iti recomand sa fie.
                Desi, bat pariu ca o sa mergi in continuare pe 10w40.
                Last edited by catalonia; 1 July 2018, 18:03.

                Comment


                • Originally posted by catalonia View Post
                  Iti recomand sa bagi 5w40 in motor, e o idee invechita cum ca intr-un motor cu km mai multi se baga ulei cu vascozitate mare la cald.
                  Pai 5W40 nu are vascozitate mai mare la cald decat 10W40!
                  Dar altfel sunt de acord cu parerea ta ca 10W40 nu este potrivit pentru 0.9 TCe.

                  Comment


                  • Pentru cunostinta ta am mers foarte mult (130.000 km) pe Polytron 5w40
                    Poate ai auzit de el poate nu
                    Si nu este deloc invechita treaba cu cresterea vazcozitatii
                    Nu stiu cate masini ai dus de la 0 la peste 200.000 km
                    Eu sunt la a3a
                    sigpic

                    Comment


                    • Pai 5W40 nu are vascozitate mai mare la cald decat 10W40!
                      Asa e. Ma lua gura inaintea ideilor, voiam sa spun altceva.

                      Comment


                      • Eu nu înțeleg ceva... De ce ar recomanda producatorul un ulei mai neadecvat?

                        Comment


                        • Producatorul nici el nu stie/ nu vrea sa stie. Ex : la mine la L1ph1 dci 70cp recomandau 4.4l ulei, dupa au revenit cu 4.1l.
                          Lucrurile se schimba pe parcurs dupa unele urme de uzura sau interes.

                          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Acum ceva timp intrebam, de reviziile prin "Dacia 5 ANI fara griji". Si in principal imi faceam griji ce ulei se pune si daca este vreo problema cu faptul ca vreau ulei ELF.

                            Astazi am sunat la dealer, mi-am facut programarea pentru 20iulie, ne-am inteles putin mai greu, mai ales partea cu devizul, dar ne-am inteles, am primit confirmare ca au pe stoc uleiul dorit, respectiv Elf Evolution RN-Tech 5w30. O sa revin cu detalii dupa ce fac revizia.

                            In concluzie se pune orice ulei, atat timp cat respecta specificatiile si este in stocul dealerului. Cred ca dealerul chiar se bucura la alegerea optiunii cu un ulei mai scump, pentru ca factureaza mai mult catre RCI.

                            sigpic

                            Comment


                            • Felicitari pentru ca ai cerut alt ulei decat 10w40..deci se poate!

                              Comment


                              • vali2008, de ce felicitari? Pe mine m-au intrebat ce ulei vreau din start. Bine mi-au mentionat doar Dacia si Elf dar m-au intrebat daca vreau 10w40, 5w30 sau inca unul (nu-l mai retin). Deci nu e o nouata, s-a mai discutat. Unii au mers chiar cu uleiul lor "la sacosa"
                                Last edited by sadicu; 11 July 2018, 22:46.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google