Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un bidon de litri 5 litri de RN-Tech 5w30 e 130 de lei la magazin, nu vad ce efort face Dacia.

    Comment


    • Si 5L de 10w40 este 80-90lei.

      Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

      Comment


      • Pai poti cere sa-ti puna 10w40, daca preferi, lasa 5w30 pentru doritori.
        Majoritatea posesorilor de masini habar nu au ce ulei e in motor, lumea moderna e ignoranta cu orice, mai putin cu impresia pe care o lasa.

        Comment


        • Cred ca sunt printre cei foarte putini care de la prima revizie am mers pe alt ulei ( la sacosa), un Valvoline 5w30 C4, 200lei - 5L la liber. [emoji39]
          Nu spun ca este mai bun, dar asta a fost alegerea mea.

          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

          Comment


          • Pentru cine n-a mai trecut prin service in ultima vreme cu 1.5 dci, modificarea de soft pentru reducerea noxelor care a fost optionala a devenit obligatorie (mie mi-a venit si o scrisoare cu asta). Am fost la revizie si am fost informat ca se va face, fara sa fie nevoie de acordul meu.

            Dupa modificare pot spune ca nu-s suparat, am inteles ca au schimbat modul de functionare a EGR si NOx trap dar la volan mi se pare ca trage cu 100-150 rpm mai jos, pot accelera in a 5-a la 80 km/h bine, inainte tremura, la fel pe la 50 km/h in a 4-a... Merge mai bine clar, nu e motiv de speriat ca o sa traga prost. Cu consumul nu stiu, ca am facut doar un drum pe ploaie torentiala si unul cu portbagajul plin de gresie, da teoretic ar trebui sa scada foarte putin dupa cum promit ei.

            Chiar nu speram sa mearga mai bine dupa resoftare si m-am inselat... se simte aproape ca un tuning stage 1.

            Comment


            • @horatiuc
              In carte ai trecut euro 6 Sau 6B ?

              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

              Comment


              • Originally posted by dl_dr25 View Post
                @horatiuc
                In carte ai trecut euro 6 Sau 6B ?

                Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
                E euro 6b si se trece la euro 6b+ (e model 2017), asa scrie in scrisoare, euro 6 s-ar putea sa nici nu aiba NOx trap montat.

                Comment


                • Ok multumesc.
                  Eu am 6b, masina sfarsit de martie 2017, prima revizie in Decembrie 2017 si momentan nu am primit nimic.

                  Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                  Comment


                  • Originally posted by dl_dr25 View Post
                    momentan nu am primit nimic.
                    Eu am primit scrisoarea in care ma informa ca "as putea daca vreau sa schimb softul" prin decembrie, in februarie am fost la revizia de 40.000 si i-am intrebat, mi-au zis sa nu fac ca daca nu-mi place nu se mai poate face inapoi.

                    Scrisoarea in care ma informa ca "se va face la prima vizita in service" a venit acum vreo 2-3 saptamani, ieri am fost la revizia de 60.000 si dupa cum ma asteptatm s-a facut.

                    Comment


                    • Pentru cei care se minunau de ulei, era vorba, strict in cazul meu de contractul Easy Service, nu eram 100% lamurit cum e si ce se poate si nu vroiam dacia oil.

                      Originally posted by horatiuc View Post
                      Pentru cine n-a mai trecut prin service in ultima vreme cu 1.5 dci, modificarea de soft pentru reducerea noxelor care a fost optionala a devenit obligatorie (mie mi-a venit si o scrisoare cu asta). Am fost la revizie si am fost informat ca se va face, fara sa fie nevoie de acordul meu.

                      Dupa modificare pot spune ca nu-s suparat, am inteles ca au schimbat modul de functionare a EGR si NOx trap dar la volan mi se pare ca trage cu 100-150 rpm mai jos, pot accelera in a 5-a la 80 km/h bine, inainte tremura, la fel pe la 50 km/h in a 4-a... Merge mai bine clar, nu e motiv de speriat ca o sa traga prost. Cu consumul nu stiu, ca am facut doar un drum pe ploaie torentiala si unul cu portbagajul plin de gresie, da teoretic ar trebui sa scada foarte putin dupa cum promit ei.

                      Chiar nu speram sa mearga mai bine dupa resoftare si m-am inselat... se simte aproape ca un tuning stage 1.
                      Multumesc de atentionare, o sa intreb si eu, eu nu am primit nici o scrisoare, masina e fabricatie septembrie 2017 si in CIV scrie simplu E6

                      sigpic

                      Comment


                      • Poate are legatura si logan ul easy-r cu noxele.
                        http://m.************/masini-noi/new...omata-17351468
                        Poate la cutie automata nu pot faca anumite lucruri care la manuala mai merg facute.

                        Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Eu am fost acum 2 saptamani la o verificare software (cu cutia easyr) si le-am zis sa verifice de uldate tot si mi-au zis de Euro 6e, ptr ECU injectie, ca e optional doar daca vreau.

                          Sent from my Mi A1 using Tapatalk
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • Schimbat astazi placutele de frana.
                            Piese: 95 lei (luate de mine)
                            Manopera: 126 lei
                            Km parcursi: 33065

                            Ungerea aia e de toata jena, 2 minute i-a luat.
                            Attached Files

                            Comment


                            • Salut, mecanicul a curatat vechea vaselina de pe bolturi sau doar a pus alta noua peste cea veche?
                              Last edited by 77sky; 15 July 2018, 20:36.

                              Comment


                              • deci, baetzi, pozele 2 si 4 releva ceva foarte aiurea, nefiresc, defect.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google