Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revizie 2 ani / 28 000 km - 650 lei (Meridian Sud) - ulei (Elf 5W40) / filtru ulei / aer / polen (carbon activ) - 650 lei.
    sigpic

    Comment


    • Usor usor ma apropii de prima revizie. Am aprox 5000 de km facuti cu Jucaria (1.5 dCi 75 CP euro 6) si stiam ca recomandat e ca revizia sa se faca la 10.000 de km. Vorbind aseara cu un mecanic mi-a recomandat ca cel mai bine ar fi sa o fac pe la 8-9000 de km.

      La ce ar trebui sa fiu atent intre timp si pana la urma la ce nr de km e cel mai indicat sa ma duc la revizie?

      Comment


      • Când am ridicat mașina, mi-au zis când o să vin la revizie cel mai bine e să am contractul cu mine, cel de 5 ani fără griji.

        Comment


        • Deci nu e plug and play nici la sedan.

          Comment


          • Este normal ca dupa schimbul de ulei, acesta s aiba o culoare mult mai inchisa decat culoarea pe care o avea in cutie? Tin sa cred ca cei de la reprezentanta nu au schimbat uleiul ) (0.9 tce).

            Sent from my NX569J using Tapatalk

            Comment


            • Uleiul nou trebuie sa fie curat ca lacrima pe joja. Cu greu sesizezi nivelul sau pe joja.
              Probabil nu l au scurs k lumea si acum al tau are probabil o culoarea maroniu inchis.
              Abia dupa cateva sute de km, un ulei nou incepe sa se innegreasca.

              Comment


              • Am cam 1000 deja...
                Last edited by 77sky; 24 July 2018, 22:12.

                Comment


                • E normal sa fie mai inchis dar nu negru

                  Sent from my SM-G920F using Tapatalk

                  Comment


                  • Exista vreo posibilitate de a testa uzura uleiului, in afara de laborator?
                    Last edited by 77sky; 24 July 2018, 22:11.

                    Comment


                    • Asta chiar nu pot spune.
                      Maine incerc sa fac o poza cu uleiul meu schimbat in urma cu 1100 km

                      Sent from my SM-G920F using Tapatalk

                      Comment


                      • Originally posted by Cerese View Post
                        Usor usor ma apropii de prima revizie. Am aprox 5000 de km facuti cu Jucaria (1.5 dCi 75 CP euro 6) si stiam ca recomandat e ca revizia sa se faca la 10.000 de km. Vorbind aseara cu un mecanic mi-a recomandat ca cel mai bine ar fi sa o fac pe la 8-9000 de km.

                        La ce ar trebui sa fiu atent intre timp si pana la urma la ce nr de km e cel mai indicat sa ma duc la revizie?
                        Dacia ce spune? La mine spune sa fac revizia la fiecare 20.000 km. La tine la diesel cred ca e la fel sau evenual 15.000 km. De ce ai face-o la jumatate din distanta asta? Ai facut un an? Ai mers in conditii grele?

                        PS. Eu am masina cu care am ajuns la 340.000 km, diesel, cu schimb facut la 20.000 km. Nicio problema.

                        Comment


                        • Trafic urban=conditii de exploatare severe-> injumatatire durata schimbare ulei.
                          10 mii e suficient la diesel cu uleiul ala..
                          La urmatoarea taiere de costuri or sa descopere schimburile la 30k.

                          Comment


                          • Originally posted by Ananass View Post
                            Este normal ca dupa schimbul de ulei, acesta s aiba o culoare mult mai inchisa decat culoarea pe care o avea in cutie? Tin sa cred ca cei de la reprezentanta nu au schimbat uleiul ) (0.9 tce).

                            Sent from my NX569J using Tapatalk
                            Nu ți-a scurs bine uleiul, ca și la mine era murdar de nou, mai ales pe partea inferioara a jojei.

                            Comment


                            • Originally posted by SoNyKeL View Post
                              Nici eu nu sunt foarte stresat, sunt convins ca se rezolva, deranjant e ca trebuie insistat la vocea clientului, sincer nu eram uimit daca era vina dealerului, dar inclusiv cei de la VC recunosc ca problema este intre ei si RCI.
                              S-a rezolvat ?

                              Comment


                              • Normal ca nu, ce-i drept de luni nu am mai sunat, am zis sa le dau timp...

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google