Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by SoNyKeL View Post
    A schimbat cineva placutele la Service Dacia/Dealer?
    Eu am primit o oferta ametitoare , 268Ron placutele si 199,26ron manopera.
    La ce dealer?

    Comment


    • Star Service Tulcea.

      sigpic

      Comment


      • schimba-le altundeva. Daca pui tot placute de origine nu au ce sa zica, nici nu vor observa.
        La cat de banal e sa schimbi placutele, le poti face singur cu un minim de scule.

        Comment


        • Nici nu ma grăbesc, mai am cam 30%din ele, doar eram curios cât costă.

          sigpic

          Comment


          • Am schimbat eu saptamana trecuta placutele 145 lei pe origine si 20 lei mi-a luat baiatul care le-a schimbat

            Comment


            • EuroCar Alexandria, vara 2018, placute OE RENAULT 410602581R; manoperă 53 lei, preț placute 167 lei, cu tot cu TVA.
              Last edited by IancuMIC; 30 October 2018, 08:40. Reason: ordine in postare

              Comment


              • Salut, o intrebare pentru voi cei care ati schimbat in special placutele de frana? La schimbarea lor v-au gresat si culisele de la etrier, nu?

                Comment


                • Da, le-am schimbat eu si mi-au gresat si culisele.

                  Comment


                  • A schimbat cineva la Logan diesel Ph2 saboti frana si bujii ? daca da la cati km/interval

                    Comment


                    • Cred ca bujiile se schimba la 60 de mii de km. Sau cand se arde una le schimbi pe toate. Sabotii se inspecteaza, cred ca tin cel putin 100 de mii de km.

                      Comment


                      • Originally posted by mariocluj View Post
                        A schimbat cineva la Logan diesel Ph2 saboti frana si bujii ? daca da la cati km/interval
                        Vezi ce scrie in manualul de intretinere pentru masina ta sau verifica la reprezentanta sau eventual la vocea clientului. In functie de data de fabricatie pot sa apara diferente chiar daca masinile sunt model identic. In principiu valioglu are dreptate. Eu adaug doar ca sabotii se desprafuiesc la 60.000 Km.

                        Comment


                        • Eu am intrebat la service si mi-au spus ca la diesel bujiile au doar rol pt aprindere deci diferit fata de benzina prin urmare nu are rost sa le schimb chiar daca am depasit 100 mii km.In plus exista riscul la desfiletare sa se rupa bujia.

                          Comment


                          • Cateva recomandari pentru inlocuierea bujiilor incandescente (la diesel)

                            Pentru demontarea și montarea bujiilor incandescente aveți nevoie de următoarele scule: tubulară lungă (de 10 în cazul Renault 1.5dci), prelungitor pentru tubulară, cheie dinamometrică, degripant (eu am ales WD40), tarod de curățare a canalului bujiei, opțional compresor aer pentru curățarea spațiului de lângă bujii. Bujiile incandescente se schimbă cu motorul cald (coeficientul de dilatare termică liniară al aluminiului fiind mai mare decât cel al oțelului).
                            1. Cu o zi înainte puneți degripant la baza bujiei
                            2. A doua zi încălziți motorul apoi desfaceți capacele, tuburile, firele de la senzori și alte componente care vă blochează accesul
                            3. Curățați cu ajutorul compresorului spațiul de lângă bujii pentru a elimina mizeria și a o împiedica ca aceasta să ajungă în motor
                            4. Cu ajutorul cheilor enumerate mai sus încercați desfacerea bujiei (fără a brusca) după ce ați setat un cuplu de 40nm (pentru bujiile cu filet M10). Pentru alte tipuri de bujii verificați cuplu de desfacere.
                            5. Introduceți un alezor pentru curățarea spațiului unde veți introduce bujia nouă
                            6. Ungeți filetul bujiei cu vaselină și înfiletați-o drept. Aveți grijă ca aceasta să se înfileteze ușor, în caz contrar nu forțați, deșurubați și încercați din nou. Altfel se poate strica filetul din aluminiu al chiuloasei (vaselina nu trebuie să ajungă pe elementul de incandescență)
                            7. Strângeți bujia cu cheia dinamometrică setând cuplu indicat de producător pentru strângere

                            Comment


                            • In mare parte de acord dar cu unele mentiuni. Daca nu aveti vaselina speciala de bujii de la Beru sau similar nu puneti nimic pe filet. De asemenea, as evita sa folosesc tarodul acolo, e moale materialul si daca se intampla ceva ajungi sa bucsezi chiulasa. Infiletati bujiile cu mana cat puteti de mult,
                              Folositi bujii cu incandescenta BERU, sunt cele mai bune.

                              Comment


                              • N-am inteles niciun moment de ce sa folosesti tarodul. Pur si simplu vaselina cu cupru pe filetul bujiei si aia e. Am inlocuit recent o bujie la dci; a iesit destul de usor si la fel de usor am montat-o. Mai mult dureaza demontare tubulatura, capac.
                                Attached Files
                                Last edited by IancuMIC; 23 December 2018, 15:27.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google