Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Placute de frana

    Ma apropii vertiginos de 30K si ar cam trebui sa schimb si placutele de frana, aveti recomandari din experienta voastra? as opta pt Ferodo Tar845, insa ma bate gandul sa iau originale(care de altfel sun destul de scumpe), sunt in dilema...
    1,384
    Originale din service
    31.58%
    437
    Brembo
    3.32%
    46
    TRW
    14.38%
    199
    Ferodo
    17.99%
    249
    Bosch
    5.27%
    73
    ATE
    3.76%
    52
    EBC Green Stuff
    1.08%
    15
    REMSA
    1.16%
    16
    Master Sport
    1.30%
    18
    Orice alte placute cu pretul sub 50 lei
    3.47%
    48
    De "origine"
    11.42%
    158
    Textar
    2.10%
    29
    Valeo
    3.18%
    44
    No, apoi blana
    Taaaaaci!!! ca nu stii ce-i bine
    ...si nu uita, prietenul bun, la balamuc se cunoaste

  • #2
    ia de la ciclop cum mi-am luat si eu...le am de la 34 mii ,acu am 51 ,si nu au inceput inca sa scartaie...
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #3
      ale mele nici cand le-am schimbat la 32000 nu scartaiau. alea originale sunt 220roni/setul de 4 buc la autoeuropa. de clio nu accepta decat cu pierderea garantiei, desi placutele sunt identice, dar alea de clio cica ar fi mai moi si la aprox juma' de pret...pana la urma mi se pare ca-n afara de dezavantajul pretului, alea originale chiar sunt ok...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        Da tu de care ti-ai luat? si la cati bani? Ma gandeam sa-mi iau si eu originale sau Ferodo cum am scris mai sus, daca le iau oricum nu le iau de la Auto Europa, nici placute nici bujii nici ulei, ma duc cu ele gata cumparate si le monteaza ei, daca vor...daca nu sa fie sanatosi, eu mai am garantie pana in iulie...

        La mine au inceput sa cam scartaie desi in vara cand am fost la revizie mai aveau carne din belsug pe ele, cred ca e si de la frig, ca dupa ce se incalzesc putin nu mai fac nici un zgomot. Daca nu ma iau la AE cu piesele mele ce imi recomandati?
        No, apoi blana
        Taaaaaci!!! ca nu stii ce-i bine
        ...si nu uita, prietenul bun, la balamuc se cunoaste

        Comment


        • #5
          autoeuropa din cate stiu eu sunt cam scumpi.Revizia de 45 au zis ca ma costa 4.5 mil,la autocardo am facut-o cu 2.3 mil parca...Am placute de clio cu 70 lei sau nu stiu exact cat is la ciclop...Astea de dacia am auzit ca ar manca discurile ca sunt prea tari...
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • #6
            @ cristi:asa am auzit si eu de placutele de dacia, dar daca ai nu-s in stare sa faca discuri calumea, o sa le schimbe pe garantie de nu se vad, sau le rastorn service-ul cu curu'n sus...stii povestea ca seful de service mi-a spus ca la 45000km se schimba discurile si vocea clientului mi-au zis ca sa ceva nu-i adevarat. am mailul de la ei, in caz ca face autoeuropa scandal. de-al dracu la 60000km o sa-mi masor acasa discurile cu sublerul si daca is sub 11mm grosime, ii pun sa le schimbe in garantie pt defect de fabricatie
            @lau: te duci la verbita in arad sau la autocardo calea sagului am auzit ca la astia e si mai ieftin si accepta si piesele tale...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #7
              pai mie acu la 45 mii mi-a zis ca tre sa imi cumpar discuri noi si placute noi ,si ca ma costa 3 mil si ceva setul ) .gigi le-a schimbat deja pe prestige...pe banii lui ,nu pe garantie.Ei spun ca discurile sunt consumabile...
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • #8
                caz in care ma prezint la revizia de 45000km cu mailul de la VC si le rastorn "service-ul" de carute...si-asa ma stiu aia de la AE de "cal breaz"... nu-i normal ca la mai putin de doua seturi de placute sa schimbi discurile. la dacia 1300 nici la 90000 n-am schimbat discurile, si nu sunt uzate sub limita. mai da-i in canal de nesimtiti. or fi consumabile, dar la 90000 sa le bage in revizie, ori, cum nu se scrie nimic de asta prin manualul masinii...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #9
                  Deci ma duc la Ciclop si cer placute de golan? sau de clio? ca atunci renunt la AE si ma duc la Cardo sau chiar in Arad.
                  No, apoi blana
                  Taaaaaci!!! ca nu stii ce-i bine
                  ...si nu uita, prietenul bun, la balamuc se cunoaste

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by lau_swat View Post
                    Deci ma duc la Ciclop si cer placute de golan? sau de clio? ca atunci renunt la AE si ma duc la Cardo sau chiar in Arad.
                    lau, te duci unde vrei, noi numai ti-am dat exemple din patania proprie. tu analizezi si alegera iti apartine. ma abtin sa-ti dau sfaturi du-te acolo sau acolo...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #11
                      Acum inainte de Craciun, am fost la service la IPSO sa se uite la masina, pt ca urma sa fac cateva drumuri lungi in perioada sarbatorilor. Concluzia lor: placutele de frana, bieletele de directie si capetele de bara st-dr. Cum stateam cam prost cu banii, si stiam ca la service piesele sunt scumpe, am zis sa le schimb dupa sarbatori, sa am timp sa cumpar eu piesele.....dar nu au vrut sa-mi dea drumu fara sa schimb placutele, care m-au costat 283 de RON . Nu am avut ce sa zic, cand m-am uitat dupa aia la placute....erau....vai steaua lor, nu stiu daca mai aveam 2 mm ferodou pe ele...masina are 58.000Km.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        lau vezi ca nu iti pune placutele tale...sau ti le pune dar te taxeaza...
                        le cumperi frumos,si te rogi de cineva care stie sa te ajute cu montajul ... Placute de Clio/logan ce or fi...am inteles ca si alea de super nova se potrivesc ) vezi ca sunt la 6-7 sute de mii...
                        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                        Comment


                        • #13
                          Banditi pot fi astia de la "servisurile" Dacia, auzi, cica la Auto Europa nu-i lasa conducerea sa accepte piesele tale. Las ca imi gasesc un mecanic si le schimb la el. Bag cricu' in ei
                          No, apoi blana
                          Taaaaaci!!! ca nu stii ce-i bine
                          ...si nu uita, prietenul bun, la balamuc se cunoaste

                          Comment


                          • #14
                            Votez pentru alea "de origine" ca sunt mai de calitate, se observa si la pret.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #15
                              @lau_swat: nu iti recomand dealerul din arad pentru service la masina
                              Am si eu o "problema" ...am fost cu masina la revizie in 28 decembrie si mi-am schimbat placutele de frana, am facut de atunci cam 650 de km si tot scartaie ...cum as putea vedea daca is noi ? sau ?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google