Noua Dacia MCV Stepway

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Și la mine lipsește meniul din bord cu revizia precum și cu ora.
    Oare de ce?

    Comment


    • Meniul cu revizia lipseste pentru ca fie nu ai kilometri necesari incat sa se aprinda, fie nu esti aproape de revizie (ca si perioada). Ceea ce priveste ora, nu are de ce sa apara pentru ca ai MediaNav, daca nu aveai MediaNav din fabrica, aveai ora in bord

      Comment


      • Se poate modifica cu CLIP.ul sa apara si ora in bord.
        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

        Comment


        • Permanent sau trebuie dat scroll?
          Ai o poza te rog?

          Comment


          • Dai scroll.
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • Originally posted by Onixer View Post
              Meniul cu revizia lipseste pentru ca fie nu ai kilometri necesari incat sa se aprinda, fie nu esti aproape de revizie (ca si perioada)
              Salut,
              Kilometri, intr-adevar, nu ii aveam, insa perioada da. Imi aparea in bord mesajul cu revizia, cand puneam contactul, dar dupa ce am facut revizia imi aparea in continuare. A trebuit sa apelez la un prieten, sa o stearga din tester, CLIP sau cum se numeste.. Tot de acolo am vazut ca se poate seta nr de km pt urmatoarea revizie. Eu aveam 20.000, am pus sa fie la 15.000..
              Din ce inteleg, cei de la Dacia au facut intentionat in asa fel incat sa nu se poata reseta avertizarea fara sa treci pe la ei.. In fine..

              Mai am o nelamurire, nu tine neaparat de aria asta, e mai generala, cred ca se aplica la toate MCV, presupun ca si Logan... Sus, la plafoniera, langa microfonul pt Bluetooth, mai este un senzor, ceva, seamana cu un led ca aspect (nu, nu se aprinde). Nu stiu exact ce este. Nu ma incurca cu nimic, dar as vrea sa stiu care e rolul sau acolo.. Stie careva?
              Multumesc

              Comment


              • Daca ai clima automata este senzorul de temperatura.

                Comment


                • Salutare tuturor!
                  Sunt posesor de Mcv Stepway 2017 Tce 0.9 si ma confrunt cu următoarea problemă. Caut sa-mi achiziționez un set de jante noi (aftermarket) din aliaj, pentru agregat. Sincer, nu ma asteptam sa fie asa de complicat sa gasesti niste jante pentru modelul asta.Si am inceput sa caut modele cu specificații tehnice, la fel sau apropiate de cele originale (jantele structurale cu care a venit din fabrica). Bun, după ce am găsit câteva modele, incep sa sun la furnizorii respectivi sa cer detalii. Mi se cer datele tehnice ale mașinii, iar în anumite cazuri am trimis chiar si copie după cartea masinii. Bun, acum incepe partea problematică. Raspunsul tuturor a fost ca, baza de date a configuratoarelor producătorilor de jante, genereaza numai jante de 17 inchi pentru modelul MCV Stepway. Nu inteleg cum e posibil, din moment ce in cartea masinii exista doar o singură optiune, 16 inchi. S-a mai confruntat cineva cu problema asta? Voi ce jante aftermarket ati pus pe masina?

                  Comment


                  • Stepway are doar pe 16. Și e ciudat ET. Doar originale găsești. Vezi pe eMAG, acolo am văzut ceva . Eu am luat cele de tabla, nu am nevoie de aluminiu sau alte materiale.
                    Cele pe 17 sunt pt duster dacă nu ma înșel.

                    Comment


                    • eu am luat jante aliaj 16 7.5J cu ET 35 (ET este cel mai important zic eu el reprezinta offsetul jantelor fata de punctul de prindere) cele originala sunt ET 37 deci diferenta 2mm la distanta rotilor (ET mai mic roti mai departate=stabilitate mai buna, ET mai mare ex:50 =stabilitate mai mica ) loganul vechi avea ET 50 si majoritatea jantelor de renault (megane, clio) au et 45, 43, 50
                      cat despre latimea lor poti lua si 6.5J si 7J acum depinde ce gasesti, foarte important este si gaura de centrare butuc daca e mai mica de 60.1 trebuiesc alezate (adica mai multe batai de cap, cele de vw si opel originale cu siguranta nu se potrivesc gaura fiind mai mica) daca gaura de centrare e mai mare ia in calcul si inele de centare (care trebuiesc la exterior dimensiunea de pe janta si la interior 60.1 standard la logan si majoritatea Renault) costa cam 10 lei/buc

                      Comment


                      • Azi am făcut și eu primul service, în Austria.
                        Preț total 382 de euroi.
                        Am întrebat cate regenerari a făcut filtrul de particule, și răspunsul a fost 0(zero)!
                        E posibil ca într-un an sa nu facă nici o regenerare?
                        Menționez ca în oraș la 50km/h merg în treapta 3.

                        Comment


                        • Cati km are masina?
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • 19850, undeva pe aici.

                            Comment


                            • A pus cineva portbagaj pe Mcv-ul cu motorizare de 0.9 Tce? Sunt curios cum se comporta masina cu portbagaj deasupra (consum, stabilitate, etc). Se preteaza la un motor asa mic, sau sa renunt la idee?

                              Comment


                              • Nu este îndeajuns volumul portbagajului până la plafon?!

                                Am aproape 1000 km cu o cutie de 320l montată pe mașina din semnătură.
                                Nu am simțit diferențe între mersul cu sau fără cutie.
                                - consum (calculat ...nu am CB) 6,3-6,5% în condițiile de 4 personae, bagaje full portbagaj - cutie portbagaj, viteză medie autostradă110 km/h, maxima de 130 km/h
                                - fără probleme de stabilitate la curbe, vânt lateral ....puțin la trecerea prea aproape de mașini mari (TIR)
                                - cutia m-a scăpat de bagajul ușor din mașină

                                De asemenea - Lodgy Stepway, motor 1.6 , 7 locuri - cutie portbagaj de 330 l , fără probleme cu mașina plină

                                Referitor la „Se preteaza la un motor asa mic” - unii caută rulote ...
                                Apropo am văzut un Logan cu motor de 1.0 Sce ce tracta o rulotă de max 800 kg masa proprie. Proprietarul părea mulțumit.

                                Logan 0.9 TCe 2018

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google