JR5(de pe MCV) vs. JH3(de pe Sedan)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    nu! ai jh3 ca orice 16v.

    Comment


    • #62
      Cutia de pe Lodgy 1.6 benzina, JH5, sa inteleg ca e mai lung etajata decat cea JH3 de pe Logan cu acelasi motor?
      Nu mi se pare logic, masina e mai grea, ar trebui etajata mai scurt cutia.
      Ce stiti despre asta?

      Comment


      • #63
        e mai scurta

        Comment


        • #64
          eu nu vorbeam despre cutia de logan ca stiu ca am jh3. ma refeream la cutia de laguna 2 cu motor 2.0 16v ide, adica jr5, si are carcasa aproape ;a fel ca jh3. difera carterul in care sta ambreiajul. e cu totul altceva.

          Comment


          • #65
            Salut. Trebuie sa fac din doua cutii de viteze, una stricata si una buna, o cutie functionala ce va fi montata pe un motor 1.5 DCI 70Cp. Cutia stricata este JR3 160 si este demontata de pe acel motor, cutia buna este JR5 165 si este de pe un benzinar... dupa carcasa. Am studiat tabelul de mai jos iar rapoartele sunt asemanatoare mai putin cel de la punte care nu stiu ce semnifica, dar banuiesc ca este raportul de la diferential.

            As vrea sa aflu cateva paresri de la voi despre cum s-ar comporta masina cu noua cutie.
            Attached Files

            Comment


            • #66
              Cel mai bun sfat este sa conduci asa ceva, degeaba iti relatez cum se comporta (avand aceasta combinatie).
              Perceptiile fiecaruia sunt pur subiective. Depinde la ce te astepti de la ea.
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • #67
                Nu vreau sa scot performante superioare, vreau sa stiu daca motorul se va comporta la fel de bine cu aceasta cutie (JR5 165). Am cerut sfaturi deoarece masina nu este la mine, ci este in Italia si nu imi permit sa trimit o cutie care nu este compatibila cu motorul de pe masina (1.5 70 cp).

                Comment


                • #68
                  Diferentele sunt neglijabile.
                  Rulez zilnic cu ambele tipuri de cutii si JH3 (nu JR3!) si JR5.
                  Ce imi place la JR5 este timoneria pe sufe. Zgomotul e altfel al cuplarii, mai placut, rotund. Ce ma "seaca" este trI la rece. Intra greu...mai ales iarna. Cu tot schimbul meu de ulei, nu vrea. Insa, cum s-a incalzit, e o placere.
                  JH3-ul o simt mai putin cizelata, mai bruta, insa nu prea are probleme la cuplarea la tr I. Se simte si acolo, insa nu atat de marcant precum la JR5.
                  Etajarile treptelor sunt foarte asemanatoare.
                  Acum, pentru a fi certa operatiunea, ar trebui sa discuti cu un mecanic (ori cunoaste vreun coleg de pe forum...)daca mai sunt particularitati ale fiecaruia, la montaj.

                  Sper ca te-au ajutat informatiile mele.

                  Succes!
                  Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                  Comment


                  • #69
                    Este JH3, greseala mea. Multumesc pentru informatii, mai astept pareri, poate stie cineva ce reprezinta raportul de la punte, la JR5 este inferior fata de cel de la JH3 si daca este un avantaj sau un dezavantaj acest lucru.

                    Comment


                    • #70
                      e raportul din diferential, intre pinionul de atac si coroana.

                      Comment


                      • #71
                        Imparti o turatie de referinta a motorului sa zicem 2000 rot./min la valoarea raportului dintr-o anumita treapta si apoi la raportul dif. si-ti va rezulta nr. de turatii al rotii.
                        Cu JH3/160 in treapta I la 2000 rot./min. roata va avea turatia de 154 rot./min. iar cu JR5/165 la roata vor fi 109 rot./min. - cam mare diferenta(45 rot/min) si se va simti clar!

                        Trebuie vazuta si compatibilitatea pe cuplu.
                        Last edited by Cromatic; 9 May 2014, 18:54.

                        Comment


                        • #72
                          Nu exista grup inferior fata de altul. Exista grup scurt grup lung. Pentru benzinare trebuie mai scurt sau pentru diesele...mai lung.
                          Cu cat raportul este mai mare (cifra este mai mare) cu atat grupul are raport de demultiplicare mai mare.

                          Ca fapt divers JR5 este o cutie net superioara JH3 ului din toate punctele de vedere.
                          Este cea mai evoluata cutie de tip Jxx de la Renault.

                          Sent from my GT-I9105P using Forum Runner

                          Comment


                          • #73
                            ca fapt divers, unde este situata indicatia cutiei de viteze? din PDF-ul de pe pagina anterioara, sa dea naiba daca ma prind....
                            Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                            Comment


                            • #74
                              Sub masina, pe cutia de viteze, in stanga ei mai exact gasesti un biletel. In coltul stanga sus al biletelului gasesti tipul cutiei de viteze.

                              Comment


                              • #75
                                Tocmai ce am mers cu un dci 90cp euro 5..si mi s-a parut foarte ok schimbatul vitezelor..adica are cursa scurta..nu ca la mn de duc la nord cand bag a I-a si la sud cand dau a 2-a....aveti idee daca pot face cv sa nu mai fie cursa asa lunga??? precizez ca am 1.6 16v euro 5 nu stiu ce tip de cutie este

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google