Scartait Schimbat Viteze

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scartait Schimbat Viteze

    Salut, am si eu o problema, cand schimb vitezele se aude un scartait dar nu tot timpul si se mai aude knd masina intra in balans. Masina este in garantie iar cei de la service-ul bine cunoscut nu au depistat de unde se aude si am consumat prea mult timp la datul cu parerea. As prefera sa-mi raspunda cei care au avut sau au mai intalnit la alte masini. Stima

  • #2
    verifica piesa asta, zic eu: http://www.daciashop.ro/bieleta-anticuplu-dci
    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

    Comment


    • #3
      Verificat placute de frana, bielete cam tot ce era posibil in afara de ambreiaj si ce tine de munca mai amanuntita. Problema asta a aparut dupa ce am facut schimbul de ulei(prima revizie). In urma cu o luna am observat ca era nivelu crescut la ulei(3-5 mm peste maxim), m-am dus cu ea in service si le-am zis de problema asta, au spus sa-l las asa...

      Comment


      • #4
        Ce legatura are schimbul de ulei din motor ( banuiesc ca la asta te-ai referit), cu scartaitul atunci cand schimbi vitezele?
        sigpic

        Comment


        • #5
          pedala de ambreiaj nu scartaie?da si tu cu un spray de muste ceva pe acolo..schimbarea vitezelor e pe cablu sau pe tija?verifica si tu timoneria la toate articulatiile care duc la cutia de viteze.ungele un pic si cred ca e o sa fie mai bine.verifica traseul de evacuare poate s-a rupt o ureche de prindere ceva pe acolo.vezi si cablul de la frana de mana.
          Last edited by margelatu; 20 September 2013, 08:21.
          Welcome to the Club, We Have Jackets !

          Comment


          • #6
            ai verificat piesa ce ti-am recomandat ? daca tin bine minte, vine pe cutia de viteze aia , mie imi pocneste cand schimb rapid treapta, si o banui pe ea, acu poate o fi si la tine
            " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

            Comment


            • #7
              Salut din nou. Am vazut care era problema suportul de la radiator este rupt si face sunetul care l-am auzit pentru ca se freaca de metal. Nu mi-a trecut nici prin cap ca ar putea fi asa ceva. Multumesc pentru sfaturi. O zi buna in continuare.

              Comment


              • #8
                Salut! In seara asta la relanti, pe loc, dupa ce am rulat 15 km, am auzit un zgomot metalic scurt 1 2 secunde, ca de rulment. Am crezut ca mi s a parut. Apoi, dau sa plec si in acelasi timp calc ambreiajul si mut schimbatorul din 0 spre treapta 1 fara sa dau sa bag in viteza. Iar s a auzit si parca am si simtit o usoara vibratie in schimbator. Dar tot scurt s a auzit. 1-2 secunde. O fi vreun rulment in cutie sau rulmentul de la placa de presiune? 6 ani 77k km.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google