De unde alimentati cu motorina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cea mai buna mi se pare cea de la rompetrol. mi se pare cea mai grasa. motorul suna considerabil mai bine decat cu celelalte. in special cu efix 55...

    Comment


    • Originally posted by lord_wader View Post
      La loganul dci Euro3 ce motorina de la Rompetrol s-ar potrivi mai bine? Am inteles ca Efix51 ar contine mai putin sulf(lucru rau) si ca EfixS55 iar fi mai "performanta". Se spune ca motorina Rompetrol ar face filtrele de motorina rosii de la aditivi, ce credeti?
      Alimentez 90% numai de la rompetrol, efix 51 si sunt foarte multumit, motorul merge si trage bine, plus consum bun.
      Eu schimb filtru de motorina (numai original), la fiecare revizie (10.000km).
      Chiar am taiat un filtru de curiozitate si era foarte curat, de rosu nici nu se pune problema.

      Drumuri bune!
      sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

      Comment


      • inainte...pana acum 6 luni bagam numai de la OMV.dar un baietas de la pompa mi-a recomandat sa bag de la Rompetrol si asa am facut morina aia mai scumpa..motorul suna mai bine de tras parca mai bine,consum nu prea imi dau seama ca o cam alerg,Logan 2010 ph2 45000 km(consumabile originale schimbate la timp)

        Comment


        • Am alimentat Efix55, pret destul de bun parca 6.07. Efix 51 era 5.76 dar am citit pe site la ei ca Efix51 De asemenea, motorina are un continut de sulf scazut, care asigura o reducere semnificativa a emisiilor de oxizi de sulf rezultate la ardere.

          Ca o fi placebo sau nu dar motorul parca merge mai bine in sensul ca se reduce zgomotul. Am observat asta la un drum lung. De asemenea parca se si consuma putin mai greu. Dar asta o sa o vad abia cand golesc rezervorul.

          Comment


          • Originally posted by mariuSEL View Post
            inainte...pana acum 6 luni bagam numai de la OMV.dar un baietas de la pompa mi-a recomandat sa bag de la Rompetrol si asa am facut morina aia mai scumpa..
            Pe ce motiv ti-a recomandat motorina de la OMV ?...daca am inteles eu bine respectivul lucra la pompa la OMV si ti-a recomandat sa alimentezi de la concurenta ??

            Comment


            • Confirm faptul ca motorul se aude mai placut si este mai silentios cu EfixS 55.

              Comment


              • am un logan dci din 2006 masina de servici,si folosesc motorina de la lukoil varianta mai scumpa.merge bine mi-au facut si- un card pe care acumulez puncte care pot fi transformate in bani pt.combustibil(nu in briceaguri,tigai,geamantane),dar tot un rahat in final,nenominal.
                un coleg tot cu dci din 2006, e fan lukoil dar foloseste motorina standard.are cu masina 140000km(nu numai cu lukoil ,cu toate incercate).ulei si filtre la 10000km schimbate( in general bunicele),mers sportiv in oras,fara probleme la motor.

                Comment


                • Am trecut de 200 000 km doar cu motorina de la Lukoil.concluziile le trageti singuri!

                  Comment


                  • Pai sunt mai multe concluzii printre care:
                    1 nu conteaza de unde alimentezi, injectoarele nu se strica in principal de la un anume tip de motorina;
                    2 poti fi exceptia care confirma regula( ca Lukoil nu e chiar cea mai buna)
                    3 conteaza locatia si pompa in sine mai mult decat firma luminoasa de deasupra statiei
                    4 te poti considera norocos
                    5 poate ca Lukoil e buna dar are lumea o parere proasta

                    Comment


                    • Se poate sa nu fie cea mai buna dar mulți nu alimentează pentru ca au auzit ca e motorina slaba calitativ. Pot sa va spun ca in cinci ierni nu am avut probleme niciodată.Am alimentat cu motorina normala si fara pic de aditiv.Anul asta imi expira aditivul de motorina in portbagaj si nu l- am folosit niciodată.
                      Poate sa fie si noroc cum a spus colegul in postul anterior.

                      Comment


                      • Pot sa afirm(dar fara dovezi) ca motorina de la Rompetrol chiar se consuma mai greu. Eu fac drumuri fixe de regula in afara localitatii(90% din timp) si cam stiu cat trebuie sa consume +/- cateva sute de mililitri in functie de conditiile de drum. Ce pot sa spun e ca s-a redus consumul, fac acum peste 500km cu 20l. Inainte abia ma apropiam de cifra asta. Sa nu uit am avantajul drumului drept,bun si liber unde merg si 20km fara sa schimb treapta.

                        Comment


                        • si eu merg pe rompetrol, daca nu pot castiga logan2 la petrom.
                          ma gandeam sa incep sa bag de la MacDonalds. daca pot aia de la Myth Busters cu mertzanul, pot si eu.

                          Comment


                          • De curand cineva mi-a zis ca nu e bine sa tot schimbi firma de la care alimentezi, pt ca fiecare firma ar avea aditivi sai specifici si daca ii amesteci pot aparea pb...Adica daca alimentezi spre exemplu de la Rompetrol sa alimentezi mereu de la Rompetrol, nu azi de la ei, data viitoare de la Mol, apoi OMV, si asa mai departe...
                            Aveti idee despre treaba asta ?

                            PS. Am inceput sa alimentez Symbolul (dCi euro 3) cu EfixS 55...Inca nu pot sa ma pronunt, mai ales ca e masina sotiei, eu o conduc f rar (daca e sa merg cu ea mai mult ca pasager), iar ea nu prea face diferentele.

                            Comment


                            • Eu bag motorina EfixS 55(cand e nevoie de motorina).

                              De ce? Pentru ca, conform cu ce mi-a spus un coleg de munca la masina lui diesel cipuita (nu conteaza marca aici) cu motorinele scumpe nu scoate fum cand ii da talpa, pe cand cu cele ieftine scoate. Din ce mi-a zis el motorina mai scumpa arde mai bine/complet decat cea ieftina => se infunda mai greu DPF-ul (care oricum nu ma lasa sa vad fum in urma masinii mele - colegul nu are DPF si poate vedea fumul).

                              Din ce am vazut la Rompetrol diferenta intre Efix 51 si EfixS 55 este de 30 de bani la litru.

                              Comment


                              • Ce parere aveti de motorina de la MOL? eu am alimentat de la ei si-mi place cum merge motorul cu ea....
                                Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google