Cei Mai Multi Km Facuti/vazuti Cu/la Logan DCI.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cei Mai Multi Km Facuti/vazuti Cu/la Logan DCI.

    Motoarele dci sunt pe Logan de aproximativ 3 ani, as vrea sa aflu cati kilometri au inregistrati aceste motoare si eventual probleme aparute.

  • #2
    Am mers eu cu un taxi in Bucuresti.
    Avea aproximativ 140 000 km.
    Un set de injectoare schimbate. De restul nu am intrebat.
    Masina mergea bine.
    PS: 34000 in 2 ani jumatate. Mai ai de mers inca vreo 3-4 pana iti amortizezi investitia.

    Comment


    • #3
      Eu am mers chiar si condus logan dci 65 cp cu 245.000 km...Mergea impecabil..Detalii despre eventualele probleme nu stiu..Dar am ramas surprins placut

      Comment


      • #4
        2 ani(21.09.2006)aproximativ 31000.Nu am schimbat nimic.Am mers si cu taxiurile din orasul meu,care au de la 250.000 in sus,si se lauda ca au schimbat duar consumabile.Doresc la toata lumea km astia fara probleme...Si sper si eu la ei.

        Comment


        • #5
          Deci se poate si la motoarele dci, nu numai la tdi-urile nemtesti. Mai erau voci care spuneau ca nu duc dci-urile sute de mii de km, ca si tdi-urile. E bine si asa.

          Comment


          • #6
            Dieselul cu cat merge mai mult cu atat duce mai mult si functioneaza si bine.In schimb dieselul, prin natura sa constructiva, cere un cu totul alt mod de exploatare si de aceea acesta este un factor determinant in durata si modul de functionare al acestui motor.
            Eu am avut diesele in exploatare(la nave) care aveau prima revizie capitala la 12.000 de ore de functionare si ganditi-va ca dupa 12ani aveau abia 3500 de ore deci cred ca se caseaza nava iar motoarele mai duc mult si bine.La navele comerciale un SKL nemtesc care functioneaza pe generator merge 6LUNI in sarcina 24 din 24 fara oprire.
            @gigiman, TDI-urile au o costructie diferita la sistemul de injectie fata de dCi-uri plus ca piesele si subansamblele motoarelor sunt realizate de constructori diferiti.
            Fara nici o suparare dar cei care faceti 30.000 de km in 2 ani cum vad ca se scrie pe aici, este foarte putin pentru un diesel iar in timp acest lucru va avea unele efecte nu chiar benefice.

            Comment


            • #7
              Pana acum dupa mine vazut, cifrele sunt sumbre: km putini intr-un an pt un dizal si probleme la injectoare (se confirma).
              ~15000-18000 km/an...

              Comment


              • #8
                Sunt off topic dar nu am gasit sa postez altundeva
                Ce credeti de craioveanul care a facut 1 milion de km cu o SKODA OCTAVIA TOUR??
                Credeti ca e adevarat sau facatura. http://www.primulmilion.ro/
                sigpic
                !

                Comment


                • #9
                  Marketing ...

                  Comment


                  • #10
                    Merg cam 25000 pe an (de asta am luat diesel),motorul e ok .
                    cel mai mult am vazut la un taxi,140000km intr-un an si jumatate(benzina)si 100000km la un diesel,in 9 luni.Si intr-adevar daca stii sa mergi cu masina, motorul diesel este perfect.De fapt ce-am vazut ,mai des se strica sistemul de injectie datorita combustibilului si utilizarii incorecte.
                    oricum dupa mine la o utilizare corecta un MOTOR dci ar tine lejer 5-600000 km,iar un benzinar 300000km. Chiar ,a facut cineva vreo segmentare ?

                    Comment


                    • #11
                      Nu (nici nu o sa vezi, se schimba motorul cu totu', prea scumpa manopera), dar am vazut injectoare schimbate la greu, din pacate e o realitate sumbra, se stie ca dupa 100-140000 km la dci e loterie cu injectoarele si mie sa-mi fie gura spurcata ca mi-am dorit mult un dci.

                      Comment


                      • #12
                        10 luni -17900 fara belele
                        http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by vdmihai View Post
                          Sunt off topic dar nu am gasit sa postez altundeva
                          Ce credeti de craioveanul care a facut 1 milion de km cu o SKODA OCTAVIA TOUR??
                          Credeti ca e adevarat sau facatura. http://www.primulmilion.ro/
                          Daca se face un calcul reiese ca trebuie sa parcurgi ZILNIC timp de 4ani in jur de 685 de km.Cei care au ca profesie soferia pot sa ne spuna mai bine daca e posibil asa ceva.
                          Am stat de vorba cu un sofer de tir odata si mi-a zis ca face in jur loa 16.000 de km. lunar.

                          Comment


                          • #14
                            Cam mult 1 milion de km.

                            Comment


                            • #15
                              Mie unul mi se pare prea mult in 4 ani

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google