Curea Distributie Rupta ATENTIE LA PIESELE DE ORIGINE !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by valli View Post
    Buna ziua, in viitorul apropiat urmeaza sa schimb distributia si as dori un sfat, ce parere aveti despe produsele comercializate de piesenet.ro si de dacia shop
    De la piesenet.ro am cumparat kit-ul distributie si accesorii, recent inlocuite.
    In ceea ce priveste distributia, au doar piese de origine, asa ca fii fara grija. In plus, promptitudinea, seriozitatea si consilierea profi, sunt la ele acasa.
    De ceilalti nu stiu ce sa spun ca n-am cumparat nimic de la ei.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Kiturile de distributie si accesorii le-am achizitonat si eu tot de la piese.net. Sunt de origine, sau cel putin asa mi-a confirmat mecanicul din reprezentanta Dacia unde a fost efectuat montajul.

      Comment


      • De ce nu cumperi si montezi direct de la service-ul Dacia,asa scapi de o grija privind "originea'' pieselor plus ca beneficiezi de garantie?
        KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

        Comment


        • Exista vreun argument logic, in afara de situatia in care vrei sa cheltui foarte repede niste bani fara sa-ti pese de ei, conform caruia ar trebui sa platesti un pret dublu pentru aceleasi piese?
          Piese de origine de la un vanzator de incredere (cu certificat de garantie dacia, pentru piese de origine) si montaj in reprezentanta.
          In aceasta situatie, ai garantie atat la piese cat si manopera.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Prea putin ma intereseaza acest aspect ,mai ales cand cumpar de la magazine on-line sau useri,piese ce prezinta o mare siguranta in exploatarea masinii,asa ca prefer sa o fac la reprezentanta,sa nu ma risc sau sa am bataie de cap.Pe mine la 1.6 mpi m-a costat fix 752 de lei cu absolut toate piesele ce se pot schimba la distributie ,de la ei.Oi fi dat 100-150 in plus asa o fi,dar stau linistit.Si la ce preturi au magazinele enumerate mai sus,mai bine merg la reprezentanta.Acum fiecare face cum crede el ca-i mai bine pentru el.
            Last edited by burtosu; 24 January 2018, 14:22.
            KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

            Comment


            • Cele 2 magazine sunt de incredere. Planetara - idem (cumparate mai multe piese, de la fiecare)
              Distributia mi-am schimbat-o singur. Cumparate anumite scule dedicate operatiunii si tubulare 3/8 (sunt spatii mici, incap doar astea, asigura si forta necesara).
              Intocmita procedura de service pentru aceasta manevra, scrisa, cu puncte, pas-cu-pas. (urmarit filme-analizat detalii, sfaturi ale altora, citit manualul dedicat).
              Nu e foarte complicat, doar foarta multa grija, rabdare si atentie.

              Asta a fost decizia mea, tinand cont si de costuri totale.
              Ramane deschisa alegerea service-ului
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • Prea putin ma intereseaza acest aspect ,mai ales cand cumpar de la magazine on-line sau useri
                Eu am dat putin 650 de lei pe ambele kit uri (accesorii, transmisie si pompa apa); in reprezentanta mi-au cerut peste 1000.
                Cand o sa schimbi o fulie motor (la 16v), pe care o cumperi de pe saiturile de profil cu 250 de lei, iar in reprezentanta ti se cer 900 de lei, poate o sa-ti schimbi parerile.
                Da' nah, fiecare cu deciziile lui.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • in magazinele Dacia piesele au niste preturi de cocaina, si se mai mira oare de ce nu mai merge lumea sa cumpere de la ei? Oare credeti ca ei nu au acelasi furnizor de piese ca si alte magazine? Cred ca adaosul este mult mai mare la ei, de aceea as dori o varianta mai ieftina fata de magazinele Dacia dar piesele sa fie originale.

                  Comment


                  • Depozitul de piese auto Dacia-Renault este la Oarja; de acolo vin toate piesele de origine.
                    De acolo si pana la raft sunt multi intermediari.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by 77sky View Post
                      Cele 2 magazine sunt de incredere. Planetara - idem (cumparate mai multe piese, de la fiecare)
                      Distributia mi-am schimbat-o singur. Cumparate anumite scule dedicate operatiunii si tubulare 3/8 (sunt spatii mici, incap doar astea, asigura si forta necesara).
                      Intocmita procedura de service pentru aceasta manevra, scrisa, cu puncte, pas-cu-pas. (urmarit filme-analizat detalii, sfaturi ale altora, citit manualul dedicat).
                      Nu e foarte complicat, doar foarta multa grija, rabdare si atentie.

                      Asta a fost decizia mea, tinand cont si de costuri totale.
                      Ramane deschisa alegerea service-ului
                      de unde anume ai cumparat piesele ptr distributie?
                      Last edited by IancuMIC; 25 January 2018, 20:56.

                      Comment


                      • Originally posted by valli View Post
                        Buna ziua, in viitorul apropiat urmeaza sa schimb distributia si as dori un sfat, ce parere aveti despe produsele comercializate de piesenet.ro si de dacia shop referitor la piesele de origine dacia, nu doresc a se considera ca fac reclama, intreb doar in speranta ca ma puteti indruma sa fac o alegere buna deoarece de la magazine imi este frica de atatea falsuri incat cu greu mai poti deosebi o piesa cu adevarat originala.
                        Eu am schimbat kitul de distributie/accesorii si curea alternator in reprezentanta cu 150 de lei mai scump fata de piesenet.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google