Consum 1,5 DCI 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poze consumul meu

    Stimati domni,

    Asa cum am precizat am revenit cu poze ale CB si al GPS pentru a face dovada afirmatiilor mele.
    Precizari:
    1. Drumul parcurs este serviciu-home in jurul orei 17,00, fiind altceva decat home-serviciu la 8,00 AM.
    2. Viteza medie de pe CB este putin mai mica decat cea de pe afisaj GPS, lucru datorat contactului pus si a masinii in repaus, iar CB normal ca inregistreaza viteza care in fapt nu se produce si parametri scad.
    3. Timpul inregistrat este direct proportional cu viteza, asta pentru ca repet, calculele sunt facute la o ora cand pe ruta mea se mai poate circula.
    4. Asa cum am estimat, consumul serviciu-acasa este undeva in jur de 9%.
    5. In functie de ceea ce vedeti puteti estima ce consum am eu la 8 dimineata pe traseul pe care il puteti vizualiza in poze. Eu sustin ca undeva la 12 %. Dar asta o pot proba cu noi poze luni dimineata.

    Cineva a facut urmatoarea afirmatie: "Din cate cunosc eu consumul la relanti este pe la 8% asa ca nu ai fi putut depasi acest consum, in orice caz". Cred ca este un calcul eronat. Nu poti estima un consum la relanti raportandu-l la distanta. Este absurd din moment ce nu ma misc. Eventual il poti raporta la timp pierdut, ceva de genul litri/ora, cum inregistreaza taxiurile cand nu se misca. Puteti chiar voi sa probati cum indicatorul de consum creste unitate cu unitate stand pe loc.

    Astept cu nerabdare comentariile voastre, stimati forumisti.
    Attached Files

    Comment


    • Din pozele facute si datele date, totul pare in regula. Nu mai reseta CB o saptamana si vezi la ce valoare ajunge consumul, cu siguranta va scadea spre 7%.
      Cu cat km parcursi sunt mai putini, consumul mediu devine un "consum instant".
      Parcurge 300km fara sa mai resetezi CB si vezi la ce valori ajungi.

      Comment


      • Si eu m-am gandit la asta pentru ca practiv, la distante scurte calculatorul nu poate parcurge toti indicatorii pe care trebuie sa-i analizeze. Luni il resetez din nou si vineri iti mai spun ultimele noutati.
        Mersi pt sfat.

        Comment


        • Stand in trafic ore in sir combustibilul se arde oricum=> pierzi combustibil;
          exemplu:
          5km ii parcurgi intr-o ora si consumi 1 litru motorina => consum 20%;
          5km ii parcurgi in 5 minute si consumi 0.3 litri motorina => consum 6%;
          Din acest exemplu vei observa ca in 55 de minute de stat pe loc, ai ars 0.7 litri de combustibil stand. Adica rezulta consum la relantii de 0.7l/ora.
          (unele valori sunt aproximate).

          Cocluzia este ca ceea ce indica CB la tine este corect.
          Pentru consum redus, incearca sa eviti zonele aglomerate chiar daca inseamna sa parcurgi un numar dublu de km deoarece vei consuma si asa mai putin.

          Vezi cat timp stai in trafic si calculezi cati km ai putea sa mai parcurgi de motorina arsa stand pe loc, apoi iti faci o ruta mai "ieftina".

          Comment


          • Si ca o completare finala:

            consum mediu= media aritmetica a consumurilor din mai multe drumuri efectuate(fara sa resetezi CB);
            Exemplu:
            Parcugi drumul casa-munca de 5 ori, iar de fiecare data ai consumuri diferite, datorita conditiilor de trafic.
            Drum 1: consum 9%;
            Drum 2: consum 8%;
            Drum 3: consum 7%;
            Drum 4: consum 6%;
            Drum 5: consum 5%;
            Consumul mediu indicat de CB va fi de 7%;

            Daca ai ghinion si parcurgi drumul casa-munca cu consum de 9% zilnic=> consumul mediu de 9%;
            Daca ai noroc si il parcurgi cu 5% => consum mediu 5%;

            Acum presupun ca tu faci diverse drumuri cu masina, iar acesta este cel mai nasol(consum 9%). Dupa o distanta de 300km, CB iti va afisa o valoare a consumului mediu in jur de 7%(Bucuresti), pentru ca nu tot timpul traficul este atat de infernal.

            Orice Logan diesel care ar merge zilnic in spatele tau, ar avea acelasi consum cu al tau, deci datele indicate de CB sunt corecte, conteaza cum le interpretezi.

            Comment


            • Nimic mai adevarat. Exact asta incercam si eu sa spun. Problema cea mai grava este ca nu exista alternativa. Tot ce inseamna Dr. Taberei, Ghencea, Militari spre centru dimineata = crima si pedeapsa. De asta mi-am luat diesel iar acum revin cu intrebarea retorica. Oare cat consumam eu cu clio de 1,4 benzina 75 CP pe aceeasi ruta??? dar asta nu mai conteaza. Ma gandesc doar ca am masina noua, confortabila, iar cand am drumuri in exterior voi avea satiisfactii nebune.

              Comment


              • Originally posted by mcvdci85 View Post
                Nimic mai adevarat. Exact asta incercam si eu sa spun. Problema cea mai grava este ca nu exista alternativa. Tot ce inseamna Dr. Taberei, Ghencea, Militari spre centru dimineata = crima si pedeapsa. De asta mi-am luat diesel iar acum revin cu intrebarea retorica. Oare cat consumam eu cu clio de 1,4 benzina 75 CP pe aceeasi ruta??? dar asta nu mai conteaza. Ma gandesc doar ca am masina noua, confortabila, iar cand am drumuri in exterior voi avea satiisfactii nebune.
                Originally posted by nr4 View Post
                Stand in trafic ore in sir combustibilul se arde oricum=> pierzi combustibil;
                exemplu:
                5km ii parcurgi intr-o ora si consumi 1 litru motorina => consum 20%;
                5km ii parcurgi in 5 minute si consumi 0.3 litri motorina => consum 6%;
                Din acest exemplu vei observa ca in 55 de minute de stat pe loc, ai ars 0.7 litri de combustibil stand. Adica rezulta consum la relantii de 0.7l/ora.
                (unele valori sunt aproximate).

                Cocluzia este ca ceea ce indica CB la tine este corect.
                Pentru consum redus, incearca sa eviti zonele aglomerate chiar daca inseamna sa parcurgi un numar dublu de km deoarece vei consuma si asa mai putin.

                Vezi cat timp stai in trafic si calculezi cati km ai putea sa mai parcurgi de motorina arsa stand pe loc, apoi iti faci o ruta mai "ieftina".
                Originally posted by nr4 View Post
                Si ca o completare finala:

                consum mediu= media aritmetica a consumurilor din mai multe drumuri efectuate(fara sa resetezi CB);
                Exemplu:
                Parcugi drumul casa-munca de 5 ori, iar de fiecare data ai consumuri diferite, datorita conditiilor de trafic.
                Drum 1: consum 9%;
                Drum 2: consum 8%;
                Drum 3: consum 7%;
                Drum 4: consum 6%;
                Drum 5: consum 5%;
                Consumul mediu indicat de CB va fi de 7%;

                Daca ai ghinion si parcurgi drumul casa-munca cu consum de 9% zilnic=> consumul mediu de 9%;
                Daca ai noroc si il parcurgi cu 5% => consum mediu 5%;

                Acum presupun ca tu faci diverse drumuri cu masina, iar acesta este cel mai nasol(consum 9%). Dupa o distanta de 300km, CB iti va afisa o valoare a consumului mediu in jur de 7%(Bucuresti), pentru ca nu tot timpul traficul este atat de infernal.

                Orice Logan diesel care ar merge zilnic in spatele tau, ar avea acelasi consum cu al tau, deci datele indicate de CB sunt corecte, conteaza cum le interpretezi.
                Originally posted by mcvdci85 View Post
                Stimati domni,

                Asa cum am precizat am revenit cu poze ale CB si al GPS pentru a face dovada afirmatiilor mele.
                Precizari:
                1. Drumul parcurs este serviciu-home in jurul orei 17,00, fiind altceva decat home-serviciu la 8,00 AM.
                2. Viteza medie de pe CB este putin mai mica decat cea de pe afisaj GPS, lucru datorat contactului pus si a masinii in repaus, iar CB normal ca inregistreaza viteza care in fapt nu se produce si parametri scad.
                3. Timpul inregistrat este direct proportional cu viteza, asta pentru ca repet, calculele sunt facute la o ora cand pe ruta mea se mai poate circula.
                4. Asa cum am estimat, consumul serviciu-acasa este undeva in jur de 9%.
                5. In functie de ceea ce vedeti puteti estima ce consum am eu la 8 dimineata pe traseul pe care il puteti vizualiza in poze. Eu sustin ca undeva la 12 %. Dar asta o pot proba cu noi poze luni dimineata.

                Cineva a facut urmatoarea afirmatie: "Din cate cunosc eu consumul la relanti este pe la 8% asa ca nu ai fi putut depasi acest consum, in orice caz". Cred ca este un calcul eronat. Nu poti estima un consum la relanti raportandu-l la distanta. Este absurd din moment ce nu ma misc. Eventual il poti raporta la timp pierdut, ceva de genul litri/ora, cum inregistreaza taxiurile cand nu se misca. Puteti chiar voi sa probati cum indicatorul de consum creste unitate cu unitate stand pe loc.

                Astept cu nerabdare comentariile voastre, stimati forumisti.

                Total de acord cu voi si ma bucur ca am un vecin de suferinta (mcvdci85). Eu stau pe raul doamnei si dimineata, pana la foisor fac 1h20m. Consumul este de 13% iar media de viteza de ~6,5km/h. Este ceva infernal si numai cine nu sta in Drumul Taberei poate sa vorbeasca altfel decat ai facut-o tu, mcvdci85. Asa cum a spus nr.4 totul este logic daca stai si calculezi pe indelete. Nimeni si nimic nu te scuteste de un consum enorm la un trafic dement.
                Bafta si nu mai ganditi in litri ca va imbolnaviti. Bine ca merge masinuta si cam atat.

                Comment


                • Am un dci 85hp MCV si consumul mediu in tm este de 6.5-7 in conditiile de mers tare prin oras ...nevasta mea circula cu un 1,4 mpi si cam tot acolo e la consum
                  ...am fost maine voi fi ieri cine sunt eu ?...
                  YO2MKL
                  sigpic

                  Comment


                  • Salut. Am si eu un Kiss de 85 HP, din februarie 2008. Actual am 2982 km cu el.
                    Consum in oras de pe CB cu turatia de rodaj 2000-2500 (doar pe distante scurte - sub 2 km - acasa la lucru - motorul nu se incalzeste):
                    -la 250km parcursi la inceput - 6l/100km, cu vit. medie de 17,8km.
                    -la 218 km parcursi in oras si 2000km in total-5.5l/100km, cu vit. medie de 20,1km.
                    Consum in afara orasului de pe CB:
                    -Arad -Tg.Jiu - Arad, 640km, 2 persoane, turat la 2000-2500, mers cu 110-120/ora in afara localitatilor si redus in localitati - 4.2l/100, cu vit. medie de 60km.
                    -Oradea - Arad, 125km, 2 persoane, 2500-3000, mers cu 120-140/ora in afara localitatilor si redus in localitati - 4,5l/100, cu vit. medie de 62,3 km
                    Intr-adevar si eu am observat ca la consum depinde si de felul cum conduci si de viteza cu care mergi si de greutatea (incarcarea masinii), adica daca accelerezi progresiv e un consum si daca accelerezi tot timpul brusc e un cu totul alt consum, sau la viteza de 80/ora e un consum si la viteza de 140/ora e (logic) alt consum.
                    Eu o singura data cand a trebuit sa merg in coloana, am avut un consum de 3,9 la viteza de 80km/ora in treapta a V-a, dar in schimb cand am mers constant (nu numai in depasire) cu 140-150/ora, am avut consum de 4,8-4,9.
                    Per total si eu sunt foarte multumit de masina si de felul cum consuma si de felul cum ma pot baza pe ea la depasiri, (nu credeam ca un diessel poate sprinta asa bine la 110-120/ora fara sa schimb in treapta inferioara).
                    In rest sa auzim numai de bine si de consumuri cat mai mici.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by mcvdci85 View Post
                      Hai sa va spun procedura..........Aceasta estimare este bazata doar pe informatiile oferite de CB. Daca el nu indica parametrii corecti atunci este stricat.
                      Referitor la problema ta cu consumul, nu ne-ai spus consumul in afara orasului(poate l-ai spus si nu l-oi fi citit eu). Daca nu l-ai facut, fa-l la o viteza cam de 100-110km/ora si abia atunci daca consumul este cu mult mai mare de 5,5/100, poti sa mergi la service, deoarece ori iti este defect CB-ul si asta nu e bine, ori intr-adevar ai consumul respectiv mult marit si asta este si mai rau si ai ceva probleme la motor. Daca in afara orasului consumul se pastraza in limitele a ce citim aici pe forum (la mcv), atunci e clar ca consumul asa de marit se datoreaza circulatiei infernale pe traseul pe care mergi zilnic si oricine ar merge pe acelasi traseu ar avea acelasi consum. Salut.
                      sigpic

                      Comment


                      • 4.5-4.6 %

                        Alimentat 24 L (de abia se aprinsese becu') mers 520 km in regin 80 extraurban-20 urban(Bucuresti - Barlad si invers), motorina de la OMV (sprint diesel) pana s-a aprins iar becu'...Cb arata 4,6 iar litri consumati 23.9

                        Comment


                        • Originally posted by Rouge de Feu View Post
                          Salut. Am si eu un Kiss de 85 HP, din februarie 2008. Actual am 2982 km cu el.
                          Consum in oras de pe CB cu turatia de rodaj 2000-2500 (doar pe distante scurte - sub 2 km - acasa la lucru - motorul nu se incalzeste):
                          -la 250km parcursi la inceput - 6l/100km, cu vit. medie de 17,8km.
                          -la 218 km parcursi in oras si 2000km in total-5.5l/100km, cu vit. medie de 20,1km.
                          Consum in afara orasului de pe CB:
                          -Arad -Tg.Jiu - Arad, 640km, 2 persoane, turat la 2000-2500, mers cu 110-120/ora in afara localitatilor si redus in localitati - 4.2l/100, cu vit. medie de 60km.
                          -Oradea - Arad, 125km, 2 persoane, 2500-3000, mers cu 120-140/ora in afara localitatilor si redus in localitati - 4,5l/100, cu vit. medie de 62,3 km
                          Intr-adevar si eu am observat ca la consum depinde si de felul cum conduci si de viteza cu care mergi si de greutatea (incarcarea masinii), adica daca accelerezi progresiv e un consum si daca accelerezi tot timpul brusc e un cu totul alt consum, sau la viteza de 80/ora e un consum si la viteza de 140/ora e (logic) alt consum.
                          Eu o singura data cand a trebuit sa merg in coloana, am avut un consum de 3,9 la viteza de 80km/ora in treapta a V-a, dar in schimb cand am mers constant (nu numai in depasire) cu 140-150/ora, am avut consum de 4,8-4,9.
                          Per total si eu sunt foarte multumit de masina si de felul cum consuma si de felul cum ma pot baza pe ea la depasiri, (nu credeam ca un diessel poate sprinta asa bine la 110-120/ora fara sa schimb in treapta inferioara).
                          In rest sa auzim numai de bine si de consumuri cat mai mici.
                          Originally posted by Rouge de Feu View Post
                          Referitor la problema ta cu consumul, nu ne-ai spus consumul in afara orasului(poate l-ai spus si nu l-oi fi citit eu). Daca nu l-ai facut, fa-l la o viteza cam de 100-110km/ora si abia atunci daca consumul este cu mult mai mare de 5,5/100, poti sa mergi la service, deoarece ori iti este defect CB-ul si asta nu e bine, ori intr-adevar ai consumul respectiv mult marit si asta este si mai rau si ai ceva probleme la motor. Daca in afara orasului consumul se pastraza in limitele a ce citim aici pe forum (la mcv), atunci e clar ca consumul asa de marit se datoreaza circulatiei infernale pe traseul pe care mergi zilnic si oricine ar merge pe acelasi traseu ar avea acelasi consum. Salut.


                          Salutare.

                          Consumul extraurban este in datele mentionate de cei mai multi forumisti, adica se incadreaza in limitele normale de consum, in functie de viteza, stil, greutate, etc. La 100 km/h am 4,3 l/100Km, la 80 km/h am 3,8 l/100 km, la 120 am 4,8 si asa mai departe. Oricum, masina este in acel rodaj recomandat de producator, asa ca nu i-am dat mai mult de 2500-2700 tr/m.
                          Incep sa inteleg ca acest consum urban infernal este absolut firesc in datele pe care eu le-am prezentat. Mai are cineva viteza medie de deplasare sub 7km/h? Cred ca nu, sau poate ocazional. La mine este valabil every day... din pacate

                          Comment


                          • @morariu_alex moama da de unde ai scoso pe asta???3.8

                            @Sp!Ke altu cu recorduri imposibile de realizat

                            @Jonivip 3.4 cu 2 persoane si bagaje....ce visezi noaptea spui ziua pe forum???

                            @olivian_ol 3.4 in ce film???

                            @mdi_pro alt sofer profesionist

                            numai am chef sa citesc tot topicul dar haideti sa va intreb si eu ceva....am gasit ceva pe net despre un logan special cu nustiu ce forma mai speciala si ceva imbunatatiri care consuma 3.8....asta in conditiile in care este condus de un sofer profesionist platit pentru asa ceva....intrebarea mea : cum ati reusit sa scoateti voi consumul asta? nu credeti ca este absurd???astept pm de la voi sa imi demonstrati si mie(faceti un ban cinstit)

                            P.S. nu am mai cautat in tot topicul chiar as vrea sa vad daca a reusit cineva sa consume 2%

                            ))

                            Comment


                            • Nu prea inteleg ceea ce vrei sa spui. Dezvolta ideea ca sa putem si noi deduce despre ce este vorba in propozitie.

                              P.S. Nu stiu daca ti-ai dat seama dar aici discutam despre consumul diesel, tu fiind in posesia unui MPI de 1,4, sau ma insel?

                              Comment


                              • [QUOTE=dannyel87;117981 am gasit ceva pe net despre un logan special cu nustiu ce forma mai speciala si ceva imbunatatiri care consuma 3.8....asta in conditiile in care este condus de un sofer profesionist platit pentru asa ceva....[/QUOTE]

                                Este vorba de "http://www.loganclub.ro/forum/nebun_cu_logan_1_4_mpi-t4641.html?p=11528337" (postul 37)
                                In plus...un consum nu e relevant ca cel obtinut in 5-40 km.
                                De aceea testele pentru consumurile de carburanti se efectueaza in niste parametri clar stipulati in niste norme (CEE 99/100 spune DACIA, precum si alti constructori)
                                Sunt foarte multe variabile in joc (stilul de condus, gradul de incarcare al autovehiculului, suprafata de desfasurare a testelor et, etc)
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google