Consum LOGAN 2 1.5 DCI 90CP DPF

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dl_dr25 View Post
    Un BIC/Multiplexor la 150lei + montaj la t0rqemada ( foarte ok precum bani) si ai ce iti doresti.

    Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk
    Salut sant si eu amator, cum pot proceda?
    Multumesc.
    Zona geografica dauneaza GRAV sanatatii!
    Pentru sanatatea dv., evitati sarea, zaharul si Romania!

    Comment


    • Cauta pe olx pt multiplexor sau aici pe forum la planetara, dupa vorbesti cu t0rqemada.
      t0rqemada iti face montajul.

      Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

      Comment


      • Multumesc mult.
        Last edited by 77sky; 21 October 2018, 21:21.
        Zona geografica dauneaza GRAV sanatatii!
        Pentru sanatatea dv., evitati sarea, zaharul si Romania!

        Comment


        • Va salut, vin cu o întrebare, e posibil sa dea greș calculatorul de combustibil ?
          Îmi arata consumați 35 de litri dar au intrat doar aproape 32.
          Ce am observat este ca atunci când merg cu 30km/h in treapta 2 nu îmi arata consum, de aici sa fie problema ?

          Comment


          • Ca volum nu...Este cea mai precisa metoda de masurare in afara laboratorului

            Comment


            • Mers in oras 6.1% si are 43000km parcursi. Inainte de un update software solicitat de DACIA statea pe 5.7%. Acum consuma mult de fiecare data cand pleaca la rece. Am inteles ca incalzeste filtrul de particule.
              Mers normal cu toate activate si schimbat treapta a II-a, III-a cam la 2400 ture, maxim 2 persoane in masina.

              Comment


              • Asa si a mea, fix 6.1% la 50km/h in treapta 3.

                Comment


                • PE distante scurte ce consum are ? As dori sa cumpar un Stepway cu 1.5 dci 90cp second hand. As folosi-o mai mult pt mers la serviciu. Distanta 8 km. Ocaziional mers la bunici, sau excursii. Din ce am citit nu prea e ok pt mers pe distante scurte, mai ales pt ca filtrul de particule se va uza repede. M-am uitat si la 0.9 tce, dar preturile sunt cam la fel sau mai mari. Totusi un diesel e mult mai scump nou. Daca tot am ocazia sa cumpar diesel mai ieftin...

                  Comment


                  • Am mers eu cu o masina similara, euro 5, iarna, urban (Bucuresti), calatorii scurte, inca ma obisnuiam cu masina si imi placea sa mai plec in tromba, poate ca as fi putut scadea la 6 daca eram mai cumpatat.
                    20 mar 2017: de la reset 531 km, 31.7 litri, 6.2 l%, 14.5 km/h

                    Comment


                    • A mai trecut un concediu, am mai adunat kilometri si statistici despre consum, tinute atat cu ajutorul CB cat si cu o aplicatie "plin la plin". Iata cum stau cifrele pentru Loganul Euro5 1.5 DCI din 2015:
                      Conform CB:
                      - Tahometru kilometraj la sfarsitul concediului: 63618 km
                      - Distanta: 4209.1 km
                      - Combustibil consumat: 177.9 litri
                      - Consum mediu: 4,22 l/100km
                      - Viteza medie: 73.8 km/h
                      Conform aplicatiei:
                      - Distanta: 4209 km
                      - Combustibil consumat: 197 litri (platit la pompa)
                      - Consum mediu: 4,68 l/100km
                      Conditii de drum> 3 persoane, portbagaj plin, cam 1/3 pe autostrazi, zona montana, drumuri fara zapada, fara gheata, fara polei.
                      Concluzii: diferenta de aproape 10% intre consumul inregistrat de CB (177.9 litri) si cantitatea de motorina platita la pompa (197 litri), adica 19 litri. Avand in vedere ca am alimentat si in Romania si in Austria la diverse benzinarii, probabililtatea sa ne fure chiar toti la pompa cred ca e destul de mica, pe scurt ne cam pacaleste Dacia cu valorile afisate pe CB, nu cu mult, cu 10%.

                      Comment


                      • Originally posted by nelu_242000 View Post
                        Va salut, vin cu o întrebare, e posibil sa dea greș calculatorul de combustibil ?
                        Îmi arata consumați 35 de litri dar au intrat doar aproape 32.
                        Ce am observat este ca atunci când merg cu 30km/h in treapta 2 nu îmi arata consum, de aici sa fie problema ?
                        Poti sa mergi si cu treapta a 3-a cu 30 km/h, consumul apare dupa 35 km/h

                        Comment


                        • Am mers 2 saptamani (eu folosesc alta masina) la inceputul lunii decembrie cu sandero stepway 1.5, 90 cai, euro 6, doar in Bucuresti intre 08.30-20.00.
                          Consum pe CB 9L/100 km. Cu un 3.0 tdi 245 cai am 1,5 l/100 km in plus. Cu un 2.0 tdi 170 cai am 9l/100 km.
                          "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                          Comment


                          • Sandero are cutie automata?

                            Comment


                            • Nu, sandero si cea cu 2.0 tdi cutii manuale.
                              3.0 tdi are si una si alta dar in 98% din timp o folosesc pe cea automata (comportamentul, de regula confort, poate fi ales din mai multe optiuni).
                              "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                              Comment


                              • Totuși e foarte mult 9l/100km consum, la sanderica diesel. Am crezut ca e cutie automata.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google