Logan ABS Plus

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mersi mult.Deci asa trebuia facut.Eu o sa le cositoresc pentru siguranta.

    Excelente pozele.
    Logan ABS PLUS 1.4 MPI

    Comment


    • Originally posted by gxg
      Acum serios vorbind: ce fac 2 ore jumate? eu nu am cunostinte de electronica,dar totusi,cat poate sa-ti ia sa bagi mufa'n mufa si sa legi 2 boxe? Iar fire in spate mi-am tras tot singur pe sub chedere si mi-a luat juma de ora cu tot cu demontat si montat bancheta spate.
      Daca descarcati catalogul de accessorii Dacia http://www.dacia.ro/piese-si-accesorii/accesorii-logan veti afla cateva lucruri interesante. Fiecare reper de acolo are un numar de referinta, un model pe care poate fi montate si atentie: un TM - timp montaj. Acum sa zicem ca imi doresc foarte mult un casetofon cu mp3 din oferta lor, timpul de montaj este 0,2h, ati citit corect 20 de minute, la Caremil Impex de ex in Iasi ora de manopera este 39 lei noi (390.000 lei vechi).

      Trageti singuri concluziile... eu nu pot sa inteleg de ce afiseaza timpi diferiti de manopera? Dacia zice 20 de minute si ei cer 2-3 ore.
      Logan ABS plus 1.4

      Comment


      • HOTI ! e f. buna observatia ta...trebuie dus la service cu catalogul de accesorii si cerut explicatii !

        Comment


        • Originally posted by sandu
          timpul de montaj este 0,2h, ati citit corect 20 de minute
          Mai, noi am citit corect, dar tu ai scris gresit. 0,2h inseamna 12 minute, nu 20 minute. Si asta e timpul de montaj doar pentru RCD, nu si pentru boxe si cabluri.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • De la 12 minute pana la 2 ore cat mi-au facturat mie...(montaj cd+dif.fata+difspate) eu spun ca este o diferenta prea mare...de stat am stat propriuzis 45 minute...
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by andrei
              Mai, noi am citit corect, dar tu ai scris gresit. 0,2h inseamna 12 minute, nu 20 minute. Si asta e timpul de montaj doar pentru RCD, nu si pentru boxe si cabluri.
              Da ai dreptate, nu am fost atent 0,2H = 12 min, insa din postul respectiv reiesea ca omul si-a pus radiocasetofon + boxe fata, asta inseamna timp de montaj 24 de minute si tot nu se incadreaza la 2 ore si jumatate.

              Acum avand in vedere ca e Abs Plus versiune bazata pe Preference masina e cablata numai pe fata, iar in spate nu. In catalag nu este prezentat cazul asta, asa ca esti oarecum la mana service-ului sa isi evalueze timpul de executie ca sa traga cablurile pe spate, sa taie mocheta si sa le instaleze boxele efectiv.
              Logan ABS plus 1.4

              Comment


              • trebuie vazut care e normarea de timp pt. montat boxe spate si cablajul aferent la dacia service,nu stiu daca se poate afla de la vocea clientului.
                oricum cred ca asa e vorba prin service-uri ca si mie m-ia spus meserisul ca ar dura doua ore ca ar mai avea si o alarma de terminat dar dupa 20 de min.s-a apucat de treaba si a fost gata in 15 min. rcd + boxe fata.

                Comment


                • Originally posted by gabriel
                  trebuie vazut care e normarea de timp pt. montat boxe spate si cablajul aferent la dacia service,nu stiu daca se poate afla de la vocea clientului.
                  oricum cred ca asa e vorba prin service-uri ca si mie m-ia spus meserisul ca ar dura doua ore ca ar mai avea si o alarma de terminat dar dupa 20 de min.s-a apucat de treaba si a fost gata in 15 min. rcd + boxe fata.
                  Pai este aproximativ ca in catalog 12 + 12, 12 minute pt casetofon si 12 minute pt boxe fata, dar numai atat. Dar tu cand cumperi Preferance pe spate masina nu e cablata si operatia aia cat timp dureaza? sunt niste timpi oficiali? Eu sincer ma indoiesc ca la Vocea Clientului iti vor spune, insa merita incercat de trimis un email si vazut ce zic.
                  Logan ABS plus 1.4

                  Comment


                  • Daca am timp zilele astea o sa ma uit la timpii de montare, inclusiv pentru cablaj si boxe fata+spate. O sa va zic exact cat dureaza, dar aveti putina rabdare.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • din cate stiam se folosea ora tehnologica,care este de 100min

                      Comment


                      • Originally posted by dumas
                        din cate stiam se folosea ora tehnologica,care este de 100min
                        E prima data cand aud de asa ceva, e posibil sa fie corect, am sa sun si eu azi la Vocea Clientului sa intreb asta.

                        Andrei ar fi super sa te interesezi.
                        Logan ABS plus 1.4

                        Comment


                        • am vazut o chestie interesanta pe site-ul unui service iti afiseaza preturile la ore in functie de masini precum si la diferitele reparatii sau inlocuiri de piese si poti sa-ti calculezi costul reparatiei.frumos ar fi daca la fiecare service ar exista un panou actualizat cu preturi ca sa stim la ce sa ne asteptam.la noi la dealerul de unde am luat masina nu iti da voie sa stai linga masina dar macar poti sa stai la bar si sa privesti pe ecran cum lucreaza mecanicii la masinuta(fain ar fi daca pe linga meniu ar pune si lista de preturi la reparatii si piase ).

                          Comment


                          • In Bucuresti, la unele serviceuri Dacia e doar lista de preturi pe marci masini.
                            O sa ma interesez zilele astea si de ora, pana luni va zic cum sta treaba, desi eu am un feeling ca ar fi ora normala.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • intrebarea mea nu are nici o legatura cu ultimul mesaj de pe forum, dar astept sfaturi.
                              1. credeti ca preturile la ABS Plus mai sunt valabile inca?
                              2. care este cel mai bun diler din Bucuresti
                              3. daca cumpar masina cu banul jos in cit timp pot avea masina in fata blocului?
                              4.se poate face CASCO la diler in momentul cumpararii?

                              Comment


                              • 1. Preturile sunt aceleasi.
                                2. Pai du-te la Dacoserv, Auto Marcus Grup sau IPSO.
                                3. Depinde, daca e pe stoc, o ai acasa in 2-3 zile. Daca nu exista pe stoc configuratia ta, dureaza in jur de o luna.
                                4. Da, se poate face CASCO la cumparare.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google