Logan ABS Plus

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • multumesc andrei
    chiar aveam nevoie de sfaturi...pt ca urmeaza zilele acestea sa merg la un dealer pentru a ma interesa de preturi.....ai idee daca o iau cu banu' jos, beneficiez de ceva in plus ....un covoras ceva.....bonus????
    si invata-ma la ce sa fiu atenta cind inchei contractul cu ei ......dar si cind o ridic.......nu stiu si chiar nu ma pricep.....dar imi place sa fiu informata

    Comment


    • Intreaba-i cand iti livreaza masina, daca iti dau ceva cadou, le spui ca a mai luat cineva si ca a primit covorase de exemplu.
      Cand inchei contractul nu prea ai la ce sa te uiti, dar sa te uiti la masina, sa aiba in portbagaj stingator, tursa medicala si triunghi reflectorizant. Tot asa, sa te uiti sa fie in regula masina, cauciucurile sa nu aiba defecte, sa mearga radoicasetofonul/radio CD-ul, sa nu aiba zgarieturi. Dupa ce o iei in primele zile sa te opresti la o vulcanizare sau un peco care are compresor de umflat rotile sa vezi daca e presiunea coreta in pneuri. Deobicei masinile vin cu presiune mai mare si cei de la dealer uita sa le mai dezumfle putin.
      Daca ai banii, du-te la mai multi dealeri, daca se poate la toti dealerii ca poate unul dintre ei are pe stoc masina pe care o vrei, ca sa nu mai stai sa astepti comanda.
      Daca o iei de pe stoc, zi-le ca te duci cu banii cash (nu sunt asa multi, daca ai banconte de 500 ron) ca sa nu ii pui la banca, ca dureaza o zi pana iti dau masina, de cand ii pui tu in contul lor.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • salutare tuturor!
        ma numesc robert,sunt nou pe forum.
        am luat si eu un dci 1.5.fff multumit.am facut deja 300 km.
        dar nu sunt lamurit cu o chestie.asa ca va rog sa ma lamuriti,careva.
        radio/CD e indotare? la ABS PLUS? ca eu am platit 180 eur.desi am cerut sa imi monteze MP3 player,dar cand am ajuns acasa cu masina,am observat ca defapt e un BLAUPUNkT de 2 lei.m-am uitat pe facturi.dar peste tot radio/CD scrie.e o greseala sau o teapa?
        multumesc anticipat pt care ma lamureste.

        Comment


        • Bun venit pe forum... RadioCd-ul de pe ABS+ esto optional deci puteai renunta la el...asa am facut eu ...la 180 euro iti luai alt cd player cu mp3 si cu 4 difuzoare ...s-ar parea ca ti l-au bagat pe gat daca nu ai solicitat tu asa ceva...de asemenea optionale sunt airbag-urile din scaune,vopseaua metalizata si garantia extinsa (la mine garantia a fost cadou).
          Asteptam poze cu masina in sectiunea My Ryde...multi km fara evenimente...
          sigpic

          Comment


          • bine ai venit pe forum.

            blaupunkt-ul care se monteaza pe abs plus nu are mp3 e numai cda si e optional,din acest motiv nu am optat pt. el am luat doar AC dintre optionale,de bani care i-ai dat pe blaupunkt iti luai ceva bun si cu mp3 poate si cu mufa usb si chiar cititor de carduri.

            Comment


            • Welcome!
              Ei, omu' a vrut mp3 si s-a trezit cu cd player. Fapta e consumata. Lasa, trece la ''minus'' treaba asta, nu-i sfarsitu' lumii. Bucura-te de masinuta si pe viitor o sa-ti pui si tu un mp3 ca lumea (sa nu te zgarcesti la bani pt ca o data ti-l pui, eu m-am zgarcit si-mi pare rau acum)
              Bafta si drum bun!

              Comment


              • Si cum va ziceam la postul #148, ora in service este de 60 de minute, nu 100 minute.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • Sa va spun ce am patit zilele trecute: afara ploua , ma grabeam (la iesire din Arad spre Oradea), frate-meu ''vezi ca-i rosu''! Va spun sincer ca nu am fost atent...am ''comis-o'' .Aveam in jur de 90/h, pur si simplu, am franat, cu gandu ca n-am cum sa opresc inaintea semaforului...ei , am oprit. Si fara emotii. E bun sa ai abs, daca se strica (doamne fere) e bine sa ''intre'' macar de 5-7 ori, at cand salveaza situatia, sau cel mai grav, iti salveaza viata.
                  Nu regret o clipa ca am da niste bani in plus pe ABS. Regret ca nu am mai avut bani si de clima, dar asta e altceva.

                  Comment


                  • Originally posted by gxg
                    Atentie cand bagi firele. Trebuie sa intre toata partea dezizolata in papucii aia din fabrica , ca sa nu faca scurt. Eu nu le-am cositorit din "comoditate" ca nu aveam pistolul de lipit cand am facut operatiunea de montare a boxelor si dupa aia mi-a fost lene
                    nu cred ca e buna solutia ta si sigur in timp va aparea contact imperfect (fasiit si carait in difuzeare). Eu am taiat firele la 2 cm de mufa, le-am dezizolat cca 2 cm si le-am legat cu cele de la difuzoare, apoi la-am izolat cu banda. Firele de la difuzoare nu trebui lasate prea lungi caci danseaza prin usa si poti avea doua surse de muzica)
                    Dacia Logan ABS+, 1.6MPI

                    Comment


                    • Eu mi-am tras sg. cablaju pe spate, e usor sa stiti. De vazut nu se vede nimic, am mers cu firele pe la chedere, intra foarte bine sub ele, apoi frumos pe la bancheta (care o scoateti din suporti, desigur) si gata, esti in portbagaj. Putina bataie de cap e la inceput, pe la pedalier, trebuie tras un pic de mocheta, dar merge usor.

                      Comment


                      • @LaurD. asa voiam sa fac si eu, dar m-am gandit ca daca se intampla ceva cu instalatia electrica pot sa demontez tot sistemul audio fara sa ramana urme ca el ar fi existat vreodata pe masina. Am masina in garantie vreo 3 ani de aici inainte.
                        MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

                        Comment


                        • Originally posted by gxg
                          @LaurD. asa voiam sa fac si eu, dar m-am gandit ca daca se intampla ceva cu instalatia electrica ....
                          ... daca se intampla ceva cu instalatia electrica datorita modificarilor facute de tine , dar ce crezi ca se poate intampla ? Ar mai fi o chestie , poti sa nu tai mufa si sa dezizolezi firele (cat mai departe de mufa) , iar in jurul firelor dezizolate sa infasori firele difuzoarelor , apoi sa le izolezi. Cand te duci la service desfaci legaturile , izolezi firele si totul pare la locul lui
                          Dacia Logan ABS+, 1.6MPI

                          Comment


                          • Salutare! Sapt viitoare, miercuri sau joi, imi voi ridica Loganul meu, un AbsPlus 1.5Dci culoare albastru mineral. Loganul vine fara radio cd deoarece am considerat ca nu merita 180euro. Am preferat sa-mi iau sistem audio separat si am cumparat: casetofon Pioneer DEH-3900MP, boxe spate Alpine SXE-6925S si boxe fata Sony XS-F1325. As vrea sa ma sfatuiti ce sa fac in privinta montarii. Am 2 alternative:
                            1. Sa montez sistemul la reprezenta Dacia. Costurile de montare mi se par exagerate si imi pierd si garantia la sistem.
                            2. Sa-l montez la firma specializata care e specificata in actele casetofonului si a boxelor spate. Costurile ar fi mult mai mici (m-am interesat) si as avea garantie pe sistem.
                            Baxele spate sunt ovale(16x24cm) si nu stiu daca cei de la Dacia monteaza si boxe ovale pe spate, doar boxe cu diamentrul de 13cm din cate am auzit.
                            Boxele fatza ma gandeam sa le montez chiar eu pt ca am vazut ca e simplu de facut.
                            Oare cei de la Dacia or sa comenteze cand ma voi duce la revizie daca or sa vada sistemul montat, chiar daca sistemul e montat de catre o firma specializata si le arat factura de motaj?
                            Astept pareri.
                            In tara momentan.

                            Comment


                            • Costine, sa sti ca la noi la reprezentanta, iti pot monta si difuzoare ovale, numai ca te vor taxa calumea de tot. Ai dreptate, daca nu faci montarea sistemului la service-ul autorizat de ei, iti pierzi garantia la scule, iar daca nu-l faci la dealer Dacia, iti pierzi garantia pe partea elecrica la masina, asa ca ... e cam cotoioasa treaba la tine. Eu unul as face montajul la service-ul pe care mi-l cere sistemul, iar atunci cand va trebui sa merg la dealer, pt. o revizie, sau orice alta problema la masina, as trata problema cu un inginer de acolo, si sigur ar intelege situatia, si ar trece cu vederea chestia asta. Parerea mea !
                              , sunt cu ochii pe voi !
                              :thumbsup:

                              Comment


                              • Ms pt sfat! Asa ma gandeam si eu sa fac si cred ca asa si voi face. Deocamdata de abia astept sa vina masinutza.
                                In tara momentan.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google