Logan ABS Plus

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Originally posted by optimus
    As mai avea o intrebare.Conform calculatorului acestui site taxa de prima inmatriculare pentru acest model ar fi 159 euro+TVA adica 189euro.
    Dealerul unde am facut comanda mi-a spus ca aceasta taxa e de 164 Euro cu tot cu tva.Sa fi fost prost informat respectivul?
    Mersi de eventualele raspunsuri si ...drive safe.
    Taxa de prima inmatriculare este exact atat la motorizarea ta 1.4 si se calculeaza la un curs BNR de : 3.5334
    Pret taxa speciala - EURO 160.65
    sau in lei nostrii
    Pret taxa speciala - RON 567.64071
    PS.TVA nu se aplica la taxa asta stai linistit

    Comment


    • #92
      Cred ca repet chestia asta. Pentru masinile luate cu credit sau cu banii jos calculatorul de taxa este la eurocent cu doua conditii:
      1 sa completati campurile cu datele exacte (de ex capacitatea motorului 1,4 este de 1593 cmc nu 1400)
      2 cursul euro este din octombrie 2006 (o timpenie dar asa este ordinul MF)
      Pentru Leasing nu sunt 100% sigur dar cred ca se aplica si TVA deoarece conform codului fiscal daca legea nu prevede altfel taxele sunt purtatoare de TVA si i-a ghiciti: la taxa de prima inmatriculare nu se prevede nimic. La leasing taxa se factureaza de firma de leasing nu de dealer si se plateste tot la ei nu la Trezorerie.
      Si la tabla garantia este de 7 ani (cu conditia sa nu umbli la ea) asa ca daca apare rugina ma duc si le-o las plocon sa o repare.
      O sa revin cu noi informatii despre leasing ca si-a luat cumnata-miu in leasing si o sa aflu curand ce fel se factureaza.
      Last edited by Cristi_LCD; 19 August 2007, 09:28.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • #93
        Originally posted by Rocri
        1 sa completati campurile cu datele exacte (de ex capacitatea motorului 1,4 este de 1593 cmc nu 1400)
        Capacitatea motorului de 1,4 e 1399 cmc iar de 1,6 e 1593 cmc.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #94
          andrei, la 1.4 capacitatea motorului este de 1390.Asa scrie in talon la mine

          Comment


          • #95
            My bad, la 1,4 e de 1390 cmc si la 1,6 e de 1598 cmc.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #96
              Eram obosit cand scriam . Capacitatile motoarelor sunt cele scrise de Andrei , dar ideea de baza ramane.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • #97
                optimus, azi am platit taxa de prima inmatriculare pentru 1.6mpi: 183 euro, calculat in lei: 647 lei (hotii astia folosesc cursul valutar din octombrie 2006 care este de 3.53 lei/euro). pentru inmatriculare am decis sa ma scutesc de drumuri si nervi inutili si am apelat la o firma de intermediere: 235 ron cu tot cu numere preferentiale (85 ron) si comisionul lor (30 ron). asigurarea o aveam deja ca am umblat cu numere rosii

                a propos: programul de calcul de la finante nu face nici o diferentiere intre 1598 cc sau 1600 cc la calculul taxei de prima inmatriculare, asa ca e cu +/-... adica cu + ...deci ne chinuim degeaba sa retinem exact capacitatea cilindrica a motoarelor noastre...ei nu se chinuie, taxeaza doar.
                Last edited by Seby; 20 August 2007, 18:26.

                Comment


                • #98
                  nu se chinuie ei sa ia mai putin nici la rovineta,s-au oprit la euro 2 mai sus ar fi trebuit sa scada pretul daca era un curs de schimb cu mult peste cel din 2006 sigur actualizau

                  Comment


                  • #99
                    apropo stie cineva care este traseul masini cind o duci la prima revizie cu cine tre sa negociezi?se uita cineva daca ai pus ceva pe parte electrica sa stiu daca demontez.daca da cam cu cine tre sa vorbesti la prima strigare
                    [masina e in garantie cum v-ati ndat seama si sper sa nu o pierd .cu bani faci aproape orice

                    Comment


                    • pai o lasi la receptie ei o baga in service,schimba uleiul,filtrele,dupa ce termina cu astea o baga la calculator unde ii spune daca e ceva in neregula cu masina,de ex mie mi`a zis ca nu mai am freon deloc in instalatie...dar aia stiam deja.
                      Probleme la garantie pot sa apara in momentul in care se defecteaza ceva,dar si acolo se poate rezolva :P ,in rest poti sa stai linistit
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • Nu se uita nimeni la sistemul audio stati linistiti. Va puteti monta voi ce vreti pe masina...asta doar daca nu reclamati cevasilea probleme pe partea electrica. Atunci vor trebui sa verifice. Oricum la montaj nu se face nicio modificare in instalatie.
                        Pentru cei care vor sa puna boxe pe spate (cei care nu au). Se monteaza foarte usor. Eu le-am montat cu baiatu meu - 14 anisori avea atunci. Simplu de tot. Mocheta aceea se taie foarte usor si bine cu un cutter. Cablele se trag si ele la fel de usor in spate.

                        Comment


                        • Originally posted by Cata_65
                          Nu se uita nimeni la sistemul audio stati linistiti. Va puteti monta voi ce vreti pe masina...asta doar daca nu reclamati cevasilea probleme pe partea electrica. Atunci vor trebui sa verifice. Oricum la montaj nu se face nicio modificare in instalatie.
                          Pai ca sa nu reclami probleme la partea electrica chiar daca ai e ca si cum ai renunta la garantie, deci tot o pierzi. Oricum te poti duce la orice service autorizat si am impresia si la ateliere radio/tv, important e sa ai factura de la cineva autorizat. Asa ca pt o cat costa manopera aia nu are sens sa iti para rau mai tarziu.
                          Logan ABS plus 1.4

                          Comment


                          • mie mi l-au pus ei... am dat 200000

                            Comment


                            • Exact asta zic si eu, nu e o suma foarte mare care sa justifice riscul. Eu nu am primit inca masina insa mi-au cerut 300 000 lei vechi ca sa il instaleze ei.
                              Logan ABS plus 1.4

                              Comment


                              • daca iti dau factura e bine,mie pt. radio si boxe fata mi-au cerut 90 ron cu factura.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google