La Cat Timp Se Schimba Lichidul De Racire?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Ar trebui ca acest thread sa fie inchis si alaturat celui cu ANTIGELUL DIN BOL!!
    Se vorbeste despre acelasi lucru si aici si acolo.

    Comment


    • #32
      Schimbat antigelul acum 6000 km la 3.5 ani, dupa schimbare era verzui fosforescent iar acum a inceput sa schimbe culoare spre galbui-verde . Parerea mea ca in aproximativ 1 an se va face portocaliu iar in final rosu . Tin sa mentionez ca antigelul folosit a fost glaceol rx de tip D.
      Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

      Comment


      • #33
        Ca sa nu fie nici 2 nici 4, faceti o medie si schimbati lichidul de racire la 3 ani, asa cum am procedat eu (si la recomandarea service-ului, desigur, cand i-am facut revizia de 60 de mii).

        Comment


        • #34
          Completare la postul 32 dupa 10000 km noul antigel are culoarea galbena cu putina nuanta de verde
          Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

          Comment


          • #35
            Masina mea luna viitoare implineste 5 ani si 41000 de km , inca nici-un gand de schimbare a antigelului, poate la anu' in vara-toamna

            Comment


            • #36
              am si eu loganul din aprilie 2008, iar in caietul de intretinere la mine scrie ca lichidul de racire si cel de frana se schimba la 3 ani sau 90 000 km

              Comment


              • #37
                Bai fratilor,,ce nu intelegeti voi aici,este faptul ca pt 50 de lei amarati ca sa cumparati 3 litri de antigel si 3 litri de apa distilata ,,va complicati enorm.
                Adica va complicati sa tineti cati mai multi ani antigelul in instalatie ,,va laudati cu asta...DAR apoi veniti pe forum si va vaitati ca nu mai trage motorul,,ca schartie motoru,ca scoate fum,,ca se supraincalzeste,etc etc etc.

                Sa va fie clar...Antigelul are rol de lubrifierel si el totodata unge toate componentele motorului pe unde el circula si unge mai ales pompa de apa.
                Dupa cum bine stiti sau nu..daca schimbi pompa de apa schimbi si distributia.
                Antigelul ala in timp dupa 2-3 ani(nu mai zic de 4-5 ani) devine practic ca apa,,doar raceste,,nu si LUBRIFIAZA pt ca isi pierde din proprietati..plus ca mai riscati sa infundati si motorul/radiatorul/caloriferul pt ca se strang depuneri de moloz peste tot in instalatie de la antigelul vechi de ani de zile.
                Faceti cum vreti ..dar pt 50 de lei la 2 ani,,riscati milioane bune la reparatii.

                Comment


                • #38
                  Nu e 50, e vreo 75 lei plus vreo 5-7 lei pentru apa distilata + manopera (nu toti stiu sa schimbe lichidul antigel).
                  Daca stii vreo retea de magazine auto unde gasesc (ce are acum in ea) la 15-16 lei litrul de antigel, spune-mi si mie ca ma duc sa-l iau.

                  Comment


                  • #39
                    are dreptate octavian te duce cam 100 de lei shimbul antigelului.

                    Comment


                    • #40
                      Octavian,,am dat pe antigel 23 de lei 1,5 litri,,deci 46 de lei 3 litri((poze cu antigelul pus de mine sunt pe ""ANTIGELUL DIN BOL""))...iar apa distilata parca am dat pe un bidon de 1 litru 1,3 lei ( am luat 3 litri)..Deci 50 de lei,,si da antigelul l-am schimbat singur singurel citind acest threadANTIGELUL DIN BOL SI MANUALUL DE REPARATII.

                      Mia trebuit putina vointa si curaj ca sa imi fac singur treaba si sa nu mai apelez la service.

                      Ps..Ionel,,mai stai si in Bucuresti din cate vad,,tu nu gasesti antigel la magazine de piese auto decat din astea scumpe?

                      AAAAa si daca vreti apa distilata moca..luati apa de ploaie si o fierbeti,,o lasati sa se raceasca si gata apa distilata.
                      Last edited by Ivan Marian; 4 November 2010, 15:36.

                      Comment


                      • #41
                        Am gasit si eu antigel cu 11 lei litrul, dar vreau d-asta de Dacia (sau echivalent, organic, care e bine mai scump).

                        Comment


                        • #42
                          Iata antigelul...http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=421

                          Comment


                          • #43
                            Aaa da da, imi amintesc.
                            E d-ala organic?
                            Intr-adevar ma zgarcesc la ~30 lei in plus, dar ala de Dacia mi se pare exagerat de scump.

                            Comment


                            • #44
                              Ce-a luat Ivan Marian este antigel organic, deci e ok pentru motoarele de pe Logan. Mai poti lua Aral G12 care contine si norma Renault Tip D.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • #45
                                Eu chiar nu stiu ce fel de antigel am in masina,nu stiu daca a fost schimbat vreodata.
                                Daca ar fi sa completez cu antigel,acum ca vine iarna,ce as putea sa bag?
                                Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                                My ride

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google