La Cat Timp Se Schimba Lichidul De Racire?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Orice antigel care e organic.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #47
      Punk,,daca nu reusesti aici sa intelegi ce fel de antigel sa bagi in logan,,,te duci frumusel la un magazin de piese auto,,si ceri la vanzator...ANTIGEL DE LOGAN!
      Sigur ala te va servi cu mai multe sortimente....pe alese.

      Comment


      • #48
        Antigelul se schimba o data la 4 ani sau 60000 km,odata cu distributia +pompa de apa obligatoriu pentru ca este pe cureaua de distributie.
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • #49
          Eu pana acum (3 ani) am pus vreo 700 ml antigel pur (cum am completat) si cam 1,5 litri diluat 1:1 cand am umblat la termostat (si am pierdut in mers pe la un furtun).
          Deci l-am improspatat cat de cat, il mai tin vreun an.

          Comment


          • #50
            Pe 17 masina implineste 5 ani nu am schimbat antigelul pana acum si l-am masurat zilele astea si este la -30, dar la anu' cu siguranta il voi schimba odata cu distributia

            Comment


            • #51
              cu ce ai masurat antigelu?

              Comment


              • #52
                Cu densimetrul, parca asa-i spune

                Comment


                • #53
                  Eu stiu ca antigelul se schimba odata la 2 ani...se goleste frumos toata instalatia de racire se combina cu apa distilata Glaceol RX tip D...si totul va functiona bine! Eu unul asta am facut! Bafta tuturor
                  CARPE DIEM!

                  Comment


                  • #54
                    Atata timp cat lichidul de racire este in parametrii nu stiu daca trebuie neaparat schimbarea lui la 2 ani, poate se schimba la 2 ani pentru curatarea instalatiei de racire si a vasului de expansiune, am vazut ca pe fundul acestuia s-a depus ceva pe acolo

                    Comment


                    • #55
                      Da Jelly....Este indicat sa l schimbi la 2 ani pentru a curata instalatia de racire si vasul de expasiune unde sigur vor fi ceva depuneri dupa acest timp!
                      CARPE DIEM!

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by jelly View Post
                        Pe 17 masina implineste 5 ani nu am schimbat antigelul pana acum si l-am masurat zilele astea si este la -30, dar la anu' cu siguranta il voi schimba odata cu distributia
                        Originally posted by jelly View Post
                        Atata timp cat lichidul de racire este in parametrii nu stiu daca trebuie neaparat schimbarea lui la 2 ani, poate se schimba la 2 ani pentru curatarea instalatiei de racire si a vasului de expansiune, am vazut ca pe fundul acestuia s-a depus ceva pe acolo

                        Da imi place ca te contrazici singur aici Odata zici ca antigelul are 5 ani si mai tarziu zici ca ai observat ""moloz/namol"" in vasul de expansiune
                        Sa fii sigur ca acele depuneri le ai si in radiator si in blocul motor si calorifer,,mai mult ca sigur sa fii de treaba asta...Dar e bine ca rezista pana la -30 de grade...

                        Poate cu ocazia asta vad si ceilalti de ce trebuie antigelul schimbat mai des!

                        Comment


                        • #57
                          Hai frate ca daca am face tot ce zice in cartea tehnica ne-am cheltui banii numai pe masina . Imi zicea zilele trecute un mecanic ca nu e deloc bine sa tii mai mult de 9 , 10 mii km un ulei in motor ca oricat de bun ar fi tot isi pierde din proprietatile de lubrifiere, si cum dacia dadea la 15 mii revizia si schimbul de ulei, ia faceti socoteala care era scopul ? belirea motoarelor . un 8 , 9 mii km ii ajunge unui ulei , mai ales ca nu e deloc scump elful ce se recomanda pentru logan ...
                          Jegul din vas provine din descompunerea antigelului in timp intre temperatura mare si mica si afecteaza cel mult caloriferului care are lamelele foarte mici si il poate infunda , in rest mai nimic
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • #58
                            Maine poimaine vor aparea si broaste pe acolo si voi spuneti ca se descompune antigelul Alta duma/gluma buna care daca infunda caloriferul nu e nimic ..mere si asa..Si pe urma veniti tot voi pe forum si urlati ca aveti 6-8 linii la temperatura of of of.

                            Comment


                            • #59
                              Daca e ceva o sa vin la tine sa-mi desfunzi instalatia,ok?

                              Comment


                              • #60
                                Ok,,cu putin ciment Daca tu asta ai inteles,,sa fi sanatos cu instalatia ta!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google