La Cat Timp Se Schimba Lichidul De Racire?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Uite de ce nu e bine ce fac "inginerii" de la Dacia
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #92
      Nu generaliza, exista si antigel concentrat si diluat cu referinta Renault. In atelier ei cred ca au bidonul negru de 1 l , concentrat. Renault Boutique e bidon roz de 3 sau 5 l parca si diluat.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • #93
        antigelul Dacia nu este ethylene glycol pur.

        pe bidonul de antigel renault scria parca la concentratie 100% punctul de inghet este -78 grade

        Renault Boutigue este acelasi bidon ca Dacia, aceiasi culoare verde doar ca are alta eticheta http://www.autovector.ro/articol-nou..._glaceol_tip_d
        Attached Files
        Last edited by alessandro; 26 July 2012, 13:58.

        Comment


        • #94
          Spune clar acolo ca trebuie utilizat cu apa distilata. Deci nu poti folosi doar antigel.
          Care sunt proportiile???? La 2 l de antigel un litru de apa distilata?? sau cum? Mi se pare absolut anormal sa nu apara chestiile astea in manual sau in cel de intretiere.

          Comment


          • #95
            folosesc antigelul asta de prin 2000 cand am luat prima masina din reteaua Dacia. de atunci in toate am bagat numai concentrat 100%

            singura data cand am bagat 1/3 antigel si 2/3 apa ca si facut mi s a bulit pompa de apa la 16v. coincidenta sau nu asta s a intamplat.
            a fost desfacut radiatorul, a curs niste antigel si am completat doar cu aa distilata. in 2 luni a inceput sa fluiere pompa de apa si asta a fost inceputul sfarsitului

            Comment


            • #96
              Eu am inteles ca datorita concentratiei mari daca nu e diluat, risti o uzare mai rapida a pieselor prin care trece antigelul, furtune, coturi etc. Asa am auzit.
              Mie mi-a ajuns aproape de minim iar in manual spune doar sa completez. Cu ce sa completez? Apa distilata, antigel??? nu spune nimic. Trebuie sa ghicesc probabil.
              Chiar am sa fac un mail la vocea clientului.

              Comment


              • #97
                @Alessandro
                Cred ca e o pura coincidenta; trecem peste faptul ca nu e economic sa folosesti lichid de racire cu punct de inghet -78grade.
                Last edited by IancuMIC; 26 July 2012, 14:12.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • #98
                  la 5 litri de lichid de racire economisesc 25 lei la 3 ani cand il schimb. adica in loc de 5x25 lei o sa ma coste 4x25 + 6 lei o apa distilata deci 19 lei economie

                  cam mare coincidenta cu pompa de apa. cum fix dupa 1-2 luni de mers cu 2/3 apa a inceput sa fluiere ?

                  SuperNova a stiut sa mearga 100.000 km cu pompa originala avand numai antigel 100% schimbat la 2 ani. la 100.000 cand am schimbat o era perfect uscat in jurul ei. gram de antigel nu a supurat

                  Comment


                  • #99
                    Am cumparat masina in nov., ca si tine parca; am controlat antigelul inainte de a intra in iarna; era la -28. l-am inlocuit in nov. anul trecut in reprezentanta; e la -32. Pompa de apa e cea originala la ~50.000km; si nu sunt singurul in acest caz.
                    Nu e vorba de cativa banuti; stiu ca unii schimba uleiul de 2 ori pe an, pe cel de la cutie si servo la fiecare 30.000; nu-i probleme mea. Problema e una de intretinere corecta si eficienta fara cheltuieli inutile. Pentru asta avem Carnete de intretinere si justificative de intretinere.
                    Last edited by IancuMIC; 26 July 2012, 14:26.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by Sir Andrew View Post
                      Cu ce sa completez? Apa distilata, antigel??? nu spune nimic. Trebuie sa ghicesc probabil.
                      Chiar am sa fac un mail la vocea clientului.
                      Am o cunostinta mecanic la Dacia si mi-a zis ca 2-300ml concentrat pentru completare nu e nici-o problema, oricum cu trecerea timpului antigelul isi mai pierde din proprietati.

                      Comment


                      • Problema e ca daca folosesti antigel 100%, scade punctul de inghet
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Nu inteleg, daca (,) completezi cu antigel nediluat creste concentratia, deci, cum scade pct. de inghet?

                          Comment


                          • Originally posted by darksid3 View Post
                            Problema e ca daca folosesti antigel 100%, scade punctul de inghet
                            o sa ma uit intr un magazin sa vad cat scrie pe bidonul renault. am impresia ca -68 sau 78 grade daca este folosit nediluat.

                            @ iancumic vezi ca ti am raspuns pe threadul revizii benzina

                            Comment


                            • La un antigel nediluat punctul de inghet este mai mic decat al unui lichid de racire amestecat corect in raport de 1 la 1.

                              Eu n-am auzit sa se foloseasca integral antigel nediluat in sistemul de racire. Mi se pare mult prea gros a se folosi ca atare, neindoit cu apa...
                              Last edited by 827sam; 26 July 2012, 14:51.
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Originally posted by alessandro View Post
                                o sa ma uit intr un magazin sa vad cat scrie pe bidonul renault. am impresia ca -68 sau 78 grade daca este folosit nediluat.

                                @ iancumic vezi ca ti am raspuns pe threadul revizii benzina
                                Eu vorbesc ce spune Fizica, ai si un link mai sus, cu un grafic.

                                Nu se toarna antigel pur pe baza de etilenglicol in radiatorul masinii intrucat va avea o eficacitate mai scazuta decat cel diluat cu apa. Amestecate impreuna, glicolul si apa isi impiedica reciproc solidificarea.
                                Last edited by darksid3; 26 July 2012, 14:59.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google