liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • e amenintare pe coborare, pentru aia care urca, daca ramane lighenu' fara frane
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • @grigu
      "un logan aproape plin" - tu realizezi ca masina aia nu merge mai tare ca o ceapa degerata ?

      "nu zic ca le stiu pe toate si n-am o masina extra mega super ultra, da sa zicem ca stiu manevra masina in diferite conditii"

      Stii o laie ce face masina in diferite conditii. La anii si experienta ta, cu siguranta nu ai niciun fel experienta sau macar o minima pregatire, inafara talentului de sofer pe care e posibil sa-l ai.
      Daca te luam la bani marunti despre cauciucuri sau frane zici c-avem ceva cu tine.

      "stati linistiti ca nu fac parte din procentu ala de soferi cu bembeu care intra in stalpi si omoara pe altii"

      Nici nu-i mult ca sa ajungi in asemenea postura, doar o fratiune de secunda sa calci frana mai tarziu sau cum e in cazul loganului, inca o frana in plus pe obositele alea de discuri pline ...

      Stiu si eu ce inseamna 1.6 mpi 2005 c-abia ce l-am vandut.
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • nu stiu daca am precizat, dar si daca am mai precizat, mai precizez o data. traseul este IN URCARE cu 2 benzi pe sens. astept sa imi spuna cineva ca folosind din cand in cand franarea cu piciorul stang cat sa nu subvireze masina asa de tare, o sa ajung fara frane.
        de supravirare nu e cazul ca nu ma dau cu frana de mana + traseul a fost tot timpul uscat.

        spune-mi 827sam, avand intreg forumul la dispozitie, crezi ca n-am habar de cauciucuri si de frane? ) am pus cateva intrebari despre cauciucuri si despre sistemul de franare si m-am lamurit ca nu e cazul sa fac downhilluri cu loganul ca s-ar putea sa zbor ca am suspensie stock. da nici cu suspensie "sport" ca s-ar putea sa topai rau de tot in curbe si sa ma invart putin si sa zbor de pe drum sau doamne fereste sa intru in cineva. la fel si cu mersul cu viteza in curbe (pe drumuri drepte ca in urcare abia trage masina). aia e singura zona in care efectiv ma dau cum vreau eu sa ma dau. am incercat derapaje cu frana de mana pe carosabil umed la 40 la ora, l-am putut controla..apoi am incercat la 60 si am crezut ca intru in bordura si m-am speriat bine de tot. si mi-a ajuns. si surprinzator dupa ce am facut manevrele astea am avut de facut o manevra de urgenta, aveam o caruta pe drum european nesemnalizata, m-a orbit careva de pe contrasens, venea coloana si ori franam si intram in caruta ori imi asumam un risc si evitam caruta pe contrasens. aveam 80 la ora. am tras de volan, am stat o secunda 2 pe contrasens si m-am pus inapoi pe banda mea. a inceput sa faca masina putin balans pe care l-am corectat din volan. daca nu stiam ca s-ar putea sa se intample asta (atunci cand am facut derapaje pe drum umed) nu stiu, ori eram in sant ori faceam alte cele. oricum am tras o sperietura abia dupa ce am realizat ce am facut si de acum inainte sunt atent pe drumul ala si pe orice alt drum, ca s-ar putea sa am carute tractoare sau mai stiu eu ce alte "utilaje" pe drum. putea sa iasa urat? putea. mi-am invatat lectiile? le-am invatat. ascult si de parinti si de cei care sunt pe forum, la capitolul "cum sa conduci" dar putin cate putin le mai experimentez si pe pielea mea. eu am sa ma retrag din conversatie si am sa raman la ale mele.
        o zi faina si fara evenimente neplacute in trafic!
        Semințele acelaș gust are.

        Comment


        • Toti am fost ca tine, asta sa fii sigur, fie ca unii de pe aici recunosc sau nu.
          Treaba cu stangul pe frana o da in zona profi, n-ai indemanare si nici experienta sa faci asa ceva pe drumurile publice, mai ales cu asa masina; saraca, dupa ce ca e vai mama ei, tu-i mai pui si frana pe curbe.
          Ai grija pe drumurile alea pe care le cunosti tu foarte bine sa nu te trezesti cu o polita de gheata fix cand ai stangul pe frana, sa vad atunci reflexe ce-o sa mai ai ...
          Poti sa faci de toate, dar esti mult prea entuziasmat pentru ... nimic.
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • Gricu32
            Pe serpentine si mai ales pe urcare nu stai in spatele nici la un 0.9 tce
            Dokker era suficient sa fie cel putin un diesel de 75 cp si tot nu îl prindeai


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            sigpic

            Comment


            • o motorizare aspirata de 75-90cp incarcata + stabilitate slaba = orice, numai masina de te dat la intreceri nu este

              Comment


              • Originally posted by ManGreek View Post
                316i e46. 1.9 - 105cp.


                I-am aratat si specificatiile tehnice (0-100, putere, cuplu, greutate) si e tot o tine pe a lui. Nu are rost sa pierd vremea.
                Pacat ca n-am 1.6 16v ca ii aratam
                le am pe ambele.logan eur4 1.6 16v si 316 nfl 105cp cu motor de 1.9.
                cu bmw-ul de pe loc am batut cu greu (era pe la bara mea din spate) o solenza 1.4 cu soft.e drept in afara de puterea jalnica a masinii am si roti 17 cu 245 latime pe spate. sa nu mai zic ca m-am rugat putin de baiatul cu solenza sa facem o incercare, el era sigur ca ardem benzina degeaba ca il bat rau ))
                destul de probabil si un 1.6 mpi 90cp sa ma bata cu plecare de pe loc.


                m-am dat cu loganul cu alt e46 318 de 1.9, 118cp, al unui f bun prieten si eram in fata (dar jumate de masina) pana la 120-130. parca si producatorul da tot 10.2 la 318i 1.9 118cp pana la 100 ca si la 16v eur4.

                totusi in mers situatia se schimba. daca la liniute, plecare pe loc, e rusinos de puturos totusi la depasiri, mers extraurban, conditii de mers de zi cu zi nu sunt diferente enorme intre bmw meu si logan, mereu am fost curios dar cred ca dupa 110-120 in a4a, bmw-ul (316) trage mai bine decat loganul (1.6 16v). cel putin asa imi lasa impresia, e drept posibil sa fiu si furat de faptul ca are cuplul mai mare (165nm) si se atinge si dubios de jos ptr un motor pe benzina - la 2500rpm are cuplul maxim motorul asta ceea ce ajuta la ture mai mici sa se miste mai cu talent.
                Greutatea e de 1250 parca la e46.

                in rest plm, rusinos sa ai un 316 si sa suferi de putere in anul 2016 ). macar de lua 318 118cp unde desi e tot de 1.9 ai cuplul mai mare si se simte binisor (180nm). 318 voiam si eu cand cautam (il am de mai multi ani oricum) dar l-am gasit pe asta cu pachet m, scaune sport ...
                Attached Files
                Last edited by bossake; 14 December 2016, 04:19.
                Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                Comment


                • Pt Grigu :

                  Experienta nu am completa nici dupa 16 ani de condus (de foarte multe ori la limita) si nici dupa aprox 10 ani de pilotaj de indemanare/time attack/slalom etc.

                  Este o mare greseala sa fii atat de increzator in propriile simturi, la un moment dat vei fi surprins si nu vei reactiona corect. Este chestie de psihic, de sanatate mintala si de ... experienta !

                  Un mare avantaj au avut cei care au mers la scoala de soferi dupa ce au participat in diverse competitii automobilistice destinate juniorilor. Aceia ies pe strada cu o altfel de gandire, sunt mult mai defensivi pe sosea, sunt mult mai calculati, mult mai constiinciosi.
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • @bossake: Da, destul de rusinos ca nu ai luat 318i ). Sunt motoare mari cu cp putini, iti dai seama ca au cuplul de jos . Totusi 318i are cuplul maxim mai sus decat 316i, insa banuiesc, ca tot aceeasi nm ii are la turatia unde 316i are cuplul maxim, doar ca nu se specifica decat cuplul maxim la turatia X.
                    Uite ce bine arata bmw-ul pe langa logan, insa si prestigeul e frumos, dar cam dulap .

                    Comment


                    • eu am in vedere macar un curs de pilotaj defensiv,daca nu chiar o licenta de pilot. depinde de $$, ca altfel faceam dupa luarea permisului direct licenta de pilot,doar asa pentru siguranta mea. acuma ca sunt increzator eu nuconsider ca ma cred zmeu desi poate din ce scriu se deduce ca ma cred "rege". am incredere in mine doar atunci cand stiu ca sunt singur pe sosea, in rest ma port normal cu masina si ma port civilizat in trafic. o sa ajung cel mai probabil la vorbele voastre si ale parintilor. sa mai treaca putin timp doar
                      Semințele acelaș gust are.

                      Comment


                      • licenta aia de dupa cursul de pilotaj e frectie, daca nu folosesti ce ai invatat acolo. adica tre' sa te dai in competitii macar de nivel judetean, regional, poate chiar forlighter la coasta, daca prinzi un loc. altfel, doar sa faci azi un curs si sa apuci sa te dai peste 5 ani, e cam tardiva chestia. prinde bine cursul ala, nu contest, dar tre' sa-ti si folosesti invataturile respective. si ar fi bine sa nu continui antrenamentele pe drumurile publice deschise circulatiei.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Eu va sfatuiesc sa nu va mai certati pt "ascutitori"....

                          Daca aveti ceva banuti, nu strica sa faceti un curs de pilotaj, sunt si module de cateva zile mai ales pe dincolo - care umblati

                          Deasemenea, daca nu faceti curs de pilotaj si ajungeti pe dincolo.....este bine sa intrati pe un circuit profesionist ( sunt destule in Germania, spania, chiar ungaria) si sa va dati acolo cu utilajul.....asta ca sa va faceti o idee despre ce puteti voi in primul rand, si apoi masina.....pt ca masina poate oricand mai multe decat puteti multi dintre voi

                          Apoi mai este o chestie....daca ajungeti pe un asemenea circuit, sunt si profesionisti acolo de la care puteti invata sau va pot arata cateva lucruri ( contra cost sau uneori free)....

                          Dar chestii gen....pocnitoarea mea tce,dci, mpi e mai tare ca xyz.......si apoi apare altu care zice ca nu stai in spatele lui desi si el are tot o rasnita tce dci tdi ..... astea mie imi par copilarii

                          Fiecare dintre motorizarile dacia are o hiba.....si daca o stii care e si esti sigur pe ceea ce faci atunci nu are de-a face masina....

                          Am mai scris pe topicul de viteza....la motorizari mici ( pana in 150cp) totul se rezuma la indemanare,cunostinte si determinare......

                          Comment


                          • din pacate (sau din fericire) practic alt "sport" de performanta si anume pianul. nu-mi prea pot permite sa renunt la asta caci o sa mor de foame. in schimb daca reusesc sa fac cursul de pilotaj, am sa-mi rezerv cate 5-6 sesiuni de circuit pe an pentru antrenamente (motor park, la titi aur si mai stiu eu care circuite mai sunt) si zic ca pentru mersul de zi cu zi e suficient antrenamentul asta, ca sa imi reinnoiesc partile practice si teoretice invatate la acel curs. dar pe cat posibil am sa incerc sa ma mai calmez si eu sa nu mai fiu asa entuziasmat cand ajung la poalele muntelui aluia si sa merg si eu ca oamenii normali.
                            Semințele acelaș gust are.

                            Comment


                            • O singura vorba buna a avut instructorul meu : condu cu viteza cu care o stapanesti

                              Referitor la Romania, eu sunt sceptic.....nu prea avem piloti deloc, nici circuite...doar ceva soferi....si soferi de "duminica"

                              Decat sa te duci la "metalul pretios" ( sper ca intelegi), mergi mai bine dincolo, la nemti....sau spanioli.....de acolo ai ce invata, la noi se practica aflarea in treaba ca metoda de lucru

                              Pana atunci.....pune-ti masina la punct, ai grija cum mergi ( nu cu ce viteza mergi ) si castiga indemanare pe logan.....

                              P.S: daca ai facut pian si iti castigi meseria din asta, inseamna ca ai o coordonare neuromotorie foarte buna......deci inclin sa cred ca asta se reflecta si la condus, plus esti tanar si probabil ai reflexe ascutite....
                              Am fost si eu amator cu pianul 10 ani....insa m-am lasat; mecanica inca ma roade si ma lovesc de ea

                              Comment


                              • Duster 1.5 dCi 110 cp. + remap = 180 cp. . De unde-a scos atatia cai? Wtf?? https://www.youtube.com/watch?v=64JJ-PGXeG4
                                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google