Logan 1 Ph2 1.6 16v Euro 4 Vs Logan 2 1.5 Dci 90

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan 1 Ph2 1.6 16v Euro 4 Vs Logan 2 1.5 Dci 90

    Buna seara stimati colegi de forum.Ma bate gandul sa mi schimb actuala masina,Logan 1 ph2 1.6 16v(+gpl),an 2009(cumparata in 2015 la 50000km,acum are 125000) varianta Prestige cu un Logan 2 1.5 dci 90 cp euro6,varianta Prestige sau Laureate.De loganul pe care il detin sunt foarte multumit,vb de motor,caroserie(tabla fara rugina),interior,costuri si fiabilitate(am schimbat 1 capat de bara,bieletele antirului,bieleta antirasturnare si bucsele de la bara stabilizatoare).Din ce citest pe forum,loganul 2,parca nu este asa de fiabil ca loganul 1.Ce ma sfatuiti sa fac?Ce are in plus loganul 2 fata de al meu ar fi esp+asr,climatizarea automata.Astept parerile dumneavoastra.Multumesc frumos

  • #2
    Trebuie sa stii ca pe un forum parerile sunt impartite, tocmai de aceea e important sa stii sa selectezi informatiile.
    K4M a fost una dintre motorizarile potente de pe Logan; cam gurmand la viteze mari, dar nu te lasa la greu. Am condus destul aceasta masina ca sa pot exprima o parere pertinenta.
    dCI ul de 90 aduce un cuplu bun, un motor "elastic", pefect adaptat atat pentru oras cat si autostrada; vechile probleme legate de injectie si turbina de la inceputurile "erei Logan", sunt amintiri.
    Consumul de asemeni unul care tine cu buzunarul; ai dezavantajul unor preturi la revizii mai ridicate fata de un benzinar. Tabla nu mai ofera surprizele neplacute din trecut, desi nu se poate spune ca e la nivelul cerintelor; "accidente" vor fi cu siguranta. Un pic mai multa liniste, fata de benzinar, in habitaclu; cel putin la o masina noua, diferenta e sesizabila, fata de K4M.
    E foarte important cat intentionezi sa faci pe an cu acesta motorizare, pentru ca la un rulaj sub 10 mii pe an si predominat in oras, nu prea se preteaza dieselul. Bine banii tai, placerea ta. E un motor bun nu ca ar cadea prea repede, dar ca sa te bucuri de placerea conducerii unui diesel, iti trebui...sosea. Intelegi ce vreau sa spun.
    Pana la urma trebuie sa-ti placa tie; cel mai corect e sa te programezi la un drive test, dupa care te vei decide.
    Last edited by IancuMIC; 22 February 2018, 19:25.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #3
      Multumesc pentru parere.Eu fac cam 2000 km pe luna,traseu Tunari-Universitate.Pentru acesti km pe luna,eu fac cam 5 plinuri de gpl(400 lei)+10 litri benzina.Drive-test,am facut cu Duster cu motorul dci de 110 cp,cu logan dci 75 cp si cu Renault Symbol 1.2 75 cp euro 5.Dusterul mi sa parut destul de ok,dar mai lenes decat 1.6 16v.Celelalte,nu mi-au placut de nicio culoare

      Comment


      • #4
        Hmmm; nu prea cred ca un diesel iti trebuie tie; nu am suficiente date, dar asta cred, acum.
        Pana la pod la Pipera, sa zicem, dar de acolo si pana in centru...
        Last edited by IancuMIC; 22 February 2018, 20:13.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google