Logan 1.6 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan 1.6 MPI

    Salut, aceasta este mergatoare mea:
    2005, Ambition (full option), 86CP, 92 000km (nu stiu cat sunt de reali, masina a fost cumparata cand avea vreo 60 000 si recent la o mica revizie mi s-a spus ca trebuie sa schimb sabotii si cilindrii de frana alaturi de rulmentii pe spate pe care i-am inlocuit deja dar sper sa fi fost vorba doar de un sofer destul de nervos ptr ca sabotii ar trebui sa tina peste 100 mii)
    Oricum, doresc sa fac pe viitor urmatoarele upgrade-uri:
    -discuri + placute de frana BREMBO;
    -bujii NGK sau Denso, ceva mai bun decat cele de origine in orice caz;
    -folii pe geamurile din fata si pe parbriz (in limita legala; pe spate am deja si sunt omologate);
    -faruri cu lupa;
    -spalatoare parbriz cortina de Logan 2;
    -resoftare (la motorul pe benzina nu prea se merita, dar din ce am vazut pe net pretul e de 150 ron deci why not);
    -oglinzi ph2;
    -sistem de sonorizare mai bun;
    -evacuare sport.
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 3 April 2016, 23:11.

  • #2
    Vezi aici discuri +placute brembo.
    Totul despre intretinerea Daciei Loganr. Uleiuri logan, filtre logan, placute de frana logan,consumabile logan etc.
    Last edited by Fanez; 3 April 2016, 19:13.

    Comment


    • #3
      Intretinuta masina!
      Vad ca ai volanul imbracat in piele. Eu am tot Ambition 2005 si nu il am imbracat.

      Comment


      • #4
        Da, dar cateodata ma gandesc ca mai bine nu era imbracat in piele.. Dupa toti anii astia a inceput sa se toceasca si iarna dupa ce sta la -20 de grade si ma urc in ea, pielea efectiv mi se ia pe mana. De obicei folosesc un silicon de bord care o mai intareste, dar altceva nu stiu si m-as bucura sa-mi dati voi o recomandare in legatura la ce solutie ar trebui sa folosesc.
        Iar in legatura cu masina ta, este Ambition dar cel mai probabil nu are Pack Look, adica pachetul ala cu jante de magneziu, geamuri el pe spate si piele pe volan si schimbator.

        Originally posted by Fanez View Post
        Nu prea inteleg... Mananca din disc cumva?
        Last edited by 77sky; 5 April 2016, 22:59. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #5
          Am geamuri electrice fata(cu impuls pe partea soferului) spate, oglinzi electrice si incalzite, abs , CB... etc. Toate optionalele care erau in 2005.
          Pana acum nu am vazut logan ambition cu volan imbracat in piele(vorbesc de cele pana in 2007)
          Edit: Am si jante de aliaj, se poate vedea modelul in poza
          Attached Files
          Last edited by Logan05-FYO; 3 April 2016, 20:16.

          Comment


          • #6
            Nu stiu sincer, pielea pare sa fie pusa din fabrica, la fel si pe schimbator si manson.
            Oricum, imi place super mult culoarea de pe masina ta. A fost polishata/vopsita recent?
            Last edited by FlorinPsk97; 3 April 2016, 20:18.

            Comment


            • #7
              Probabil a fost volanul schimbat cu unul de prestige.
              In legatura cu placutele de frana iti recomand TRW.
              Last edited by 77sky; 5 April 2016, 22:59.

              Comment


              • #8
                Originally posted by FlorinPsk97 View Post
                Nu prea inteleg... Mananca din disc cumva?.
                Doar ti-am aratat cum se prezinta dupa vreo 4000 km (sunt cam 4000, nu cum am scris initial) ca sa-ti faci o parere, poate te orientezi spre altceva. De franat franeaza foarte bine dar cand am vazut cum arata discurile n-am fost prea incantat. Au niste santuri sau striatii ca un "vinil". Acum nu pot sa zic daca de la placute s-au facut santurile asa, sau discul e dintr-un material mai nu stiu cum. Nu arata rau dar mi s-a parut ciudat sa arate asa dupa doar 4000 km, iar placutele par prea uzate pentru km astia (zic eu... poate ca asa e normal si nu stiu eu).

                Comment


                • #9
                  Ok, atunci ma voi orienta spre TRW. Multumesc

                  Comment


                  • #10
                    Ambition nu a avut volan de piele, doar prestige, si toate ambition au avut geamuri electrice spate; ABS, jante Sinaia.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • #11
                      Frumoasa masina.Multi km fara probleme.
                      Apropo,imi plac husele,de unde le-ai luat?
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc frumos. Husele le-am luat de la un magazin de piese auto de la mine din oras. Cica ar fi facute la fabrica Dacia. Adevarul e ca sunt intr-adevar la fiecare gaurica dupa Logan.

                        Comment


                        • #13
                          Tratament pt pielea de pe volan : lapte Doina.
                          _
                          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            O sa incerc Sper sa fie ok
                            Last edited by 77sky; 5 April 2016, 22:58.

                            Comment


                            • #15
                              Nu e nici o gluma ! Speli pielea bine cu lapte doina, o sa te crucesti cata mizerie poate iesi !
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google