Zeronoua TeceE Gepele

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zeronoua TeceE Gepele

    Salutare!
    Deschid acest topic inainte de avea efectiv masina, inainte de a fi conceputa . Saptamana trecuta am platit avansul de 5% pentru un Logan 0,9 Gpl iar termenul primit este la inceputul lui iunie, termen scris pe factura de acont cu tot cu VIN deci sper sa vina chiar atunci, sa nu se intample cum au patit altii dar care nu aveau termenul scris. Momentan trebuie sa duc printesa veche la Remat.
    Abia astept sa se rezolve totul si sa pun poze cu masina.

  • #2
    Succes cu termenul de livrare și apoi, desigur, să te bucuri la maxim de ea!

    Vezi, totuși, să nu-ți planifici concediul în perioada de reduceri, deoarece este posibil să ți-o livreze mai târziu, în iulie și să-ți dea planurile peste cap deoarece presupun c-o vei lua și pe ea cu tine...
    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

    Comment


    • #3
      Multumesc!
      Oricum mi-am luat concediu in august Sper sa se incadreze pt ca termenul este de 120 de zile de cand te inscrii in programul Rabla si pana cand ti-o livreaza...

      Comment


      • #4
        Sa o stapanesti sanatos!
        Ce varianta de echipare este?

        Comment


        • #5
          SL Plus cu vopsea metalizata si bancheta rabatabila. Cand vine o sa ii adaug senzori spate si cotiera (nu puteam sa le aleg ca optionale din fabrica dar mi le pot pune ca accesorii la reprezentanta). Asta datorita faptului ca e varianta GPL, la fel cum nu poate fi Prestige si gpl din fabrica.

          Comment


          • #6
            1397 cmc e motor de Skoda Fabia? Pe ea o dai la Remat?
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #7
              @vitriol Cred ca e Dacia 1400!

              Comment


              • #8
                Salutare! 1397 cmc avea cea veche, Dacia 1310.
                Am terminat cu actele pt rabla, acum astept inca vreo luna si jumatate sau doua luni pana vine masina.
                Nu a fost atat de complicat sa duc la capat procedurile insa am confundat eu sediul pentru taxe si impozite si am facut un drum suplimentar si am nimerit in singura zi cand era pauza de masa asa ca a trebuit sa ma duc pana acasa in cursul a 2 ore. Ar fi bine sa faceti lucrurile intr-o zi libera sau sa va luati concediu...
                Dealerii va spun exact toti pasii si trebuie sa ii ascultati pe ei, o sa va enumar si eu pe scurt ce am facut dar nu o luati ca litera de lege pt ca poate am uitat ceva. Vorbiti cu dealerul.

                1. Legalizare la notar certificat de inmatriculare si carte de identitate (legalizarile vor ramane la dealer iar originalele la politie). M-a costat 50 lei in total legalizarea: 5 lei x 6 pagini certificatul si 5 lei x 4 pagini cartea.
                2. ‎Scos de la taxe si impozite un certificat de atestare fiscala in care scrie ca detii masina 100% si ca nu are restante la impozit. E o cerere acolo care trebuie completata. Sa aveti la voi si o copie de buletin si una simpla de certificat si de carte pt ca sa le lasati. O functionara a zis ca nu imi trebuie, altul ca da, la informatii ca da, iar la ghiseu cand mi-a venit randul nu mi le cerea si efectiv am insistat eu sa le primeasca pt ca stateam deja de 4 ore si mersesem acasa special ca sa le xeroxez...
                A doua zi primiti acest certificat de atestare (sau a treia, nu stiu).

                3. Acesta il duceti la dealer care va inscrie in aplicatia statului pe baza lor (psipan se cheama cred). De la inscriere pana primiti masina trebuie sa treaca maxim 120 de zile. Deci aveti grija cu masinile care au termene foarte lungi... 4-5-6 luni.

                Comanda de masina se face inainte sau la momentul asta. Am inteles ca trebuie avut grija sa primiti in scris pe factura acontului si seria VIN si termenul estimat. Cineva se plangea pe forum anul trecut ca i-au spus 2 luni cand a dat comanda (primind o serie temporara VIN, de cateva cifre, 5-6 cifre) iar apoi i-au dat scris alte 3 luni. S-a incadrat in rabla dar a durat 5 luni. Ii multumesc foarte mult acestui user pt detaliile pe care mi le-a dat la telefon ( telefoane )


                4. De la inscrierea in aplicatie aveti 30 de zile in care puteti duce rabla la Remat si sa incheiati toate procedurile ramase.
                5. ‎Va ia rabla cu platforma sau o duceti personal la Remat, acolo va da certificatul de Distrugere. De la acest moment aveti 5 zile sa radiati la politie definitiv. Deci nu amanati nicio etapa, nu va bazati pe cele 30 de zile. Poate nu sunt 5 zile dar nu stiu, luati in calcul ca trebuie repede.
                6. ‎Legalizati certificatul de distrugere (va ramane la dealer iar originalul la politie (pipera in cazul meu)).
                7. ‎Mergeti iar la prietenii de la taxe si impozite unde dati un miliard de copii xerox de la tot ce aveti si primiti "ceva care confirma ca au scos de la impozit pt ca s-a distrus". Ah plus o cerere pe care o gasiti acolo si o completati pe loc.
                7 b. Mai trebuie o fisa de inmatriculare pe numele Remat, eu am gasit un exemplar pe la un xerox langa taxe si impozite. Batut la masina de scris!

                8. ‎Mergeti la politie (CU PLACUTELE DE INMATRICULARE - in cazul in care nu mai pastrati numarul, daca vreti sa il pastrati platiti 30 de lei si nu va retin placutele. Apoi inca 40 de lei daca vreti sa le inlocuiti ca sa aveti unele noi dar asta cand veti schimba cele rosii la inmatricularea definitiva). La politie completati o cerere si un certificat de radiere (in 3 exemplare in sistemul de tip indigo) si mai lasati niste xeroxuri, nu mai stiu exact. Ei pun stampila si inregistreaza certificatul de radiere.

                9. O fila de la certificatul de radiere ramane la politie, o alta fila o duceti la dealer si ultima va ramane voua.

                La final duceti certificatul de distrugere LEGALIZAT (sa nu uitati asta inainte de a-l depune la politie) si cel de radiere in original la dealer si gata.

                Pasii nu sunt complicati, doar par complicati insa pe masura ce inaintati devine logic.

                Comment


                • #9
                  Intr-un final mi-a venit masina cu 2 saptamani mai devreme decat termenul primit cand am platit avansul Mentionez si faptul ca am primit si seria VIN FINALA tot cand am platit avansul la inceput. Momentan nu stiu ce sa povestesc... Masina e noua, merge fara nicio problema, am facut doar 100 km pana acum pt ca nu o folosesc pana la serviciu zilnic, nu are rost sa stau la semafor degeaba cand e extrem de aglomerat si sa caut loc de parcare 10 minute, cand am metrou, ratb sau trotineta Abia astept sa ies la munte/mare cat mai des cu putinta.
                  Varianta este 0,9 tce SL Plus, culoare Maro (conform CIV-ului pe care am primit-o a doua zi - foarte rapid s-a miscat reprezentanta in cazul meu).
                  Am comandat de la ei senzori de mers inapoi, aparatori de noroi, alarma (a lor de pe site-ul dacia.accesorii), antifurt roti, bandouri laterale.
                  Alarma este pe cheia masinii, o inchid si se armeaza si ea.
                  Bandourile sunt mai mult de aspect, nu stiu cat de mult ma vor proteja. Insa sunt foarte dezamagit de ele, chiar mi-a pierit brusc entuziasmul din cauza lor... Am observat abia acasa faptul ca cel de pe spate-stanga are zone care sunt dezlipite (vedeti in poza). Mi-au zis 2 prieteni ca cica se poate aduna ploaia acolo si sa rugineasca. La dealer a zis ca nu are ce sa ii faca pt ca nu se lipesc cu adeziv ci au o folie pe spate deja aplicata care aia are adeziv... Vor incerca saptamana viitoare sa ii faca ceva dar sper sa nu afecteze (vopseaua, lacul). Chiar ma streseaza faza...

                  NOVLINE ROMANIA, cel mai neserios magazin... Am vrut de la inceput sa comand carenajele spate insa nu au raspuns deloc la telefon (magazinul e in alt oras) apoi au inchis telefoanele si nu mai merg deloc. Pe email nu au raspuns, cont nu am putut sa fac pt ca nu merge situl cum trebuie, pana la urma am dat comanda ca un client neinregistrat, am primit si numar si nu am primit email de confirmare dupa 4 zile... Pacat pentru ca erau unele bune... Voiam sa le montez cand era in reprezentanta ca sa stiu o treaba.

                  Acum caut altele dar nu imi dau seama care sunt ok. Am gasit la bestautovest (tot din alt oras) insa par ca sunt jumatati nu pe toata roata ca cele de la novline. Pana la urma o sa iau si gata. Are cineva? Sunt firma Breckner.

                  Mai vreau huse de scaune si o roata de rezerva. Husele originale erau 600 lei si manopera destul de scumpa pt ca "se monteaza foarte greu... In 2-3 ore". Pai si daca vreau sa le spal 1 data pe an vin iar sa le monteze?
                  O sa iau altele, am gasit tot la bestautovest, 200-300 lei.
                  P.s.: Din pacate nu pot uploada poze pt ca ocupa mai mult de 1 MB si nu le pot da resize de pe telefon.

                  Comment


                  • #10
                    Salut,
                    Imi poti spune si mie, de la ce reprezentanta ai dat comanda?! Mi se pare super faptul ca ai primt masina intr-un termen rapid, sa zic. Eu de exemplu am platit cei 5% in data de 22.05.18 - si nici pana astazi, ( agentul de la dealer "Inca nu avem un raspuns" ) - cei de la vocea clientului unde am sunat de 2x, mi-au spus: Nu va putem da un termen pentru livrare.. Cel mai probabil inceputul lunii septembrie ( pentru un logan 0.9tce sl prestige plus - echipare full )
                    My turbo lag, give your MPI, a chance

                    Comment


                    • #11
                      Tu prinzi si luna august cand e concediu si de aceea dureaza un pic mai mult. Am dat la Simpotrans Colentina si mi-a dat vinul final chiar pe acontul de 5% Nu stiu explicatia, probabil pt ca era mai pe la inceputul anului si acum s-au tot aglomerat comenzile.

                      Comment


                      • #12
                        Mi-au venit carenajele: https://www.bestautovest.ro/carenaj-...67485737r.html si https://www.bestautovest.ro/carenaj-...67492736r.html .
                        Cand am intrebat la telefon mi-a zis ca acopera intreaga roata dar de fapt sunt jumatati... Nu sunt complete ca cele de la novline (inexistentii novline).
                        Merita banii? Sa le montez sau nu? Plus ca vad ca sunt diferite intre ele, nu e vorba doar de simetrie, sunt si ele altfel unul fata de celalalt.

                        Husele de scaune sunt o mare dezamagire. In foto de pe site arata intr-un fel dar in realitate zici ca au mocheta pe ele... https://www.bestautovest.ro/set-huse...cia-logan.html
                        Eu voiam altele despre care mi s-a zis ca revin in stoc peste 3 saptamani asa ca le-am luat pe cele din atasament. Iar dupa 3 zile au revenit in stoc si primele pe care le voiam...
                        Attached Files
                        Last edited by 77sky; 21 June 2018, 07:30.

                        Comment


                        • #13
                          Eu am luat la masini doar de la huse.ro.Nu m.au dezamagit.Au venit la fix.La ultima comanda partea mica a spatarului avea un defect.Le.am comunicat si fara alte comentarii au trimis acea parte.F seriosi!
                          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                          Comment


                          • #14
                            Pana acum:
                            Din fabrica: culoare brun vison, bancheta rabatabila, covorase cauciuc tavita (cu ventuze de prindere de podea la sofer).
                            Din reprezentanta la ridicare: alarma, prezoane antifurt, tavita cauciuc portbagaj, senzori marsarier, aparatori noroi, bandouri laterale de protectie (unul din ele lipit ciudat sau prost, depinde de gradul de optimism).
                            De la Norauto: cric, parasolar, aspirator de mana.
                            De la Detail Protekt: folie Llumar capota si faruri azi

                            Urmeaza huse de scaune dar nu gasesc ceva frumos si faimoasele carenaje (Novline cica se muta in Bucuresti).
                            Poze n-am pt ca sunt prea mari si nu le pot da resize de pe mobil.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by iatagan View Post
                              Pana acum:
                              ...covorase cauciuc tavita (cu ventuze de prindere de podea la sofer).
                              Am observat si eu ca la mine nu sunt prinse la pasager si imi propusesem sa le prind daca au uitat ei. Acum ca mi-ai confirmat ca asa e la toate nu-mi mia bat capul

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google