Diverse: Casco , rate , evaluari , cu leasing sau cu credit...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nici eu nu am avut nici o problema cu omniasig in primii 3 ani de viata ai masinii

    tin minte ca am avut 2 evenimente: 1 cu cainele cand dauna a fost de 8200 de lei in 2011 si in 2012 cand am terminat leasing la masina si implicit si cu dacia casco la omniasig si au luat la puricat masina ca sa fie in stare estetica perfecta: au inspectat tot si au facut un deviz de 3 mii de lei(toate prostioarele schimbate si revopsite)

    in schimb de cand am venit la groupama lucrurile au inceput sa scartaie, nu am avut conflicte directe cu ei dar nici nu a mai mers treaba ca unsa

    Comment


    • Originally posted by AlexPetro View Post
      ne dai si noua detalii?
      multumim
      Fiecare asigurare casco are particularitatile ei. Acest fapt face ca astfel sa se modifice in plus sau in minus pretul politei.

      Esential! Diferenta cea mai mare de pret o reprezinta optiunea cu sau fara fransiza. Este necesar sa fiti foarte atenti la acest aspect. Cel care va intocmeste polita trebuie sa fie foarte explicit la acest lucru. O serie de societati nu accepta incheierea politei fara fransiza (caz Omniasig), altele dau niste vouchere de fransiza (caz Uniqa), altele la prima polita este obligatorie fransiza (Generali). sau accepta fara fransiza (Allianz, Asirom, City Insurance, Euroins).
      De asemenea, in cazul fransizei si asta poate fi aleasa diferit (100 euro, 200 euro, 250 euro, 300 euro....).
      Astfel iti spune fransiza dar nu specifica , cat este. Pretul scade in functie de cum creste valoarea fransizei. Pana la 300 euro exista aprozimativ o scadere semnificativa a primei de asigura, pe urma chiar nu se mai merita sa cresti fransiza, tinand cont faptul ca o cresti cu 100 euro (de la 400...la 500 euro) si prima scade cu 8 euro.;
      Fransiza se poate aplica diferentiat pe dauna totala si dauna partiala!
      De asemeni pretul poate varia optand pentru urmatoarele criterii:
      - mai multi soferi;
      - soferi de varsta mica;
      - domeniu de utilizare;
      - eliminare despagubire elemente vitrate (geamuri);
      - patrundere apa la motor;
      - accidente in afara drumurilor publice;
      - regres RCA;
      - reintregirea sumei asigurate (foarte importanta la masinile mai vechi cu suma asigurata mica);
      - service agreat de asigurator (partener);
      - furtul cheilor;
      - anvelope auto;
      - si mai pot fi altele care nu imi mai vin in cap acum.

      Se pot adauga anumite asigurari de accidente care adaugate pot insemna un cost in plus ptr tine si un beneficiu bun pentru cel ce iti incheie polita.

      Un dealer poate sa iti faca o reducere din partea asiguratorului daca este conditionat de acesta sa faca polite casco doar pentru acea societate la toate masinile vandute. Societatea are avantajul ca masinile sunt noi, deci valoarea de asigurare este mare si implicit si primele de asigurare sunt mari

      Ca sa sintetizez doar un singur lucru: o singura bifare a unei conditii de asigurare din cele n cate sunt prevazute de care nu va spune brokerul sau asiguratorul poate insemna o diferenta insemnata uneori.


      Pentru alte informatii intreabati-ma punctual. Sa vorbesc la modul general este foarte mult.
      Last edited by IancuMIC; 10 August 2016, 21:33. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Foarte frumos ai sintetizat , bravo ! Esti agent de asigurari ?

        Comment


        • Spicuiesc din excluderile generale, in cazul politei casco, incheiate recent la Groupama.
          -in cazul conducerii sub influenta bauturilor alcoolice, ori sustragerea de la recoltarea probelor biologice.
          -parasirea locului accidentului, in situatiile cand nu este permis acest lucru.
          -circulatia cu anvelope uzate peste limita normala de uzura impusa de legislatia in vigoare.
          -circulatia pe drumuri acoperite cu zapada, gheata ori polei, fara anvelope de iarna.

          Prin urmare...
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Un amic, o masina, un accident (vina lui). Casco. Reparatie pe banii lui. Motiv: ITP expirat. A uitat sa verifice. Dupa accident, cand a fost sa alea-alea cu actele a observat.

            Comment


            • Am facut Casco la Generali cu fransiza(100 euro) 1379 lei si RCA Generali am primit Bonus rovinieta pe 1 an.Valoare asigurata 56000 lei

              Comment


              • Pentru auto din semnatura..la Aliantz val asigurata 16400 euro 479 euro platibili in 4 rate.Fransiza 100 euro per eveniment. Am avut de retusat niste zone.Am si niste clauze incluse..vandalism..etc..
                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                Comment


                • Oferta casco, Rca-ul e încă valabil 6 luni.

                  Comment


                  • @aris De ce e asa de mare prima, raportat la valoarea de asigurare, la Allianz? Din ce am observat la ofertele primite de mine valorile sunt destul de apropiate!
                    Last edited by DannyMC; 18 October 2017, 09:16.

                    Comment


                    • la Allianz am avut asigurare primii 2 ani si am reparat la masina pe 3 dosare. Urmatorul an a venit oferta cu 980 euro si am refuzat. Anul trecut oferta a fost pe 500 euro, acu e alta oferta de casco pentru masini sh, pana la 4 ani se considera noua.

                      Comment


                      • Aha, inteleg mersi!

                        Comment


                        • Casco la Groupama

                          Logan 1.4 Ambiance, fara servodirectie
                          fabricat si cumparat in 2007
                          pret 6400 euro
                          aigurare casco la Groupama (initial la Asiban) de la achizitie pana in prezent
                          prima de asigurare pe 2018 = 371 lei
                          valoare asigurata = 5023 lei
                          ultimul incident pe casco in 2011 - bara fata
                          multumit de compania de asigurari, de preturi si de servicii
                          am observat ca in ultimii ani nu ma mai suna sa ma anunte ca expira polita, cum se intampla in primii ani - dar nu-i nimic am eu grija sa nu uit!

                          Comment


                          • Am descoperit niste infundaturi si zgarieturi (usa sofer, plafon, capota motor si aripa spate). M-as duce sa le rezolv pe casco. Care sunt demersurile? N-am fransiza.

                            Comment


                            • Va rog , am facut o solicitare de polita Casco catre un broker.
                              Mi-a prezentat o lista cat de cat cu ce sa aleg.
                              De la alianz care eu am zis ca este o greseala 350 euro/3 luni pana la City cu 700/an.
                              Chestia ce mi-a sarit in ochi este ca ceilalti, adica cu cele mai scumpe, sunt fara fransiza, Generali mi-au dat o oferta 1150 cu fransiza de 100euro si 1550 fara fransiza pentru intreaga valoare asigurata a masinii.
                              City am observat ca ofera casco pt valoarea de 45000 lei de aici si fransiza de 20%.
                              CUm vine treaba asta? Sincer nu am avut pana acum asa ceva si nu prea le stiu.
                              Totodata, se modifica tariful daca faci casco inainte sa ridici masina din reprezentanta ?
                              Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

                              Comment


                              • De la alianz care eu am zis ca este o greseala 350 euro/3 luni
                                Am eu la allianz 300 lei/3 luni fara franciza.
                                Cine a apelat la reparatii pe CASCO, cum a procedat, cum sunt demersurile? Vreau sa fiu informat mai in detaliu inainte sa ma duc la ei. Multumesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google