Diverse: Casco , rate , evaluari , cu leasing sau cu credit...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Merge...Brici!
    Prezenta la inspectorul de daune cu auto avariat, documentele corespunzatoare, dureaza foarte putin, se evalueaza, se transmite acceptul de reparatie - service-ului corespunzator (aici ar fi de analizat putin).
    Per total sunt printre cei mai eficienti in toata procedura, mai ales in punctele cheie ale acesteia: accept de reparatie, virament catre service.
    Si service-urile sunt incantate sa lucreze cu ei
    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

    Comment


    • Prezenta la inspectorul de daune
      La Allianz?
      documentele corespunzatoare
      N-am documente, copacul din care a cazut (ce-o fi cazut) cat si gardul peste care am dat din neatentie au fugit de la fata locului. Deasemeni si cel (cei) care au dat cu cheia sau cu ce au dat pe aripa si pe capota.
      Trebuie sa ma duc intai la politie sa arat alea sau direct la inspector?

      Comment


      • O sa.ti faca mai multe dosare.Nu.ti baga toate avariile intrun singur dosar.
        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

        Comment


        • Originally posted by Fanez View Post
          La Allianz?
          In principiu...Dap!

          Originally posted by Fanez View Post
          N-am documente, copacul din care a cazut (ce-o fi cazut) cat si gardul peste care am dat din neatentie au fugit de la fata locului. Deasemeni si cel (cei) care au dat cu cheia sau cu ce au dat pe aripa si pe capota.
          Trebuie sa ma duc intai la politie sa arat alea sau direct la inspector?
          Daca nu ai documente...e grav!
          Cele basic: CI auto, CI propriu, ITP etc...Nu e nevoie de actele casco, le au ei.
          Nu e nevoie de prezenta copacului, gardului si cheii la inspector, se descrie actiunea, el realizeaza sedinta foto (indicat e sa o ai curata, spalata, ceruita, parfumata)
          Si DA, vor fi dosare diferite, dar va exista o singura interventie in service.
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment


          • ...
            Cele basic: CI auto, CI propriu, ITP etc...
            Si DA, vor fi dosare diferite, dar va exista o singura interventie in service.
            Excelent. Multumesc.
            Se modifica valoarea politei in urma interventiei? Nu de alta dar sa stiu s-o platesc inainte.

            Comment


            • Se modifica in anul urmator.
              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

              Comment


              • Ca fapt divers, in polita casco de la Groupama este specificata perioada in care autopvehicolul trebuie echipat cu anvelope deicate (15.11-14.03 si 15.03-14.11).
                Nu e greu de imaginat ce se intampla in cazul unui incident iar masina este echipata cu anvelope necorespunzatoare.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • ...in polita casco de la Groupama este specificata perioada in care autopvehicolul trebuie echipat cu anvelope deicate...
                  E bine de stiut.
                  Am fost sa repar masina "pe casco". Cei de la Cobalcescu nu mai avusesera cereri, iar procesul de "intocmire dosar dauna" a durat foarte mult (inca mai dureaza, nu m-au sunat sa-mi spuna nici macar in ce stadiu este). Polita este la Allianz Tiriac. Nici ei nu stiu care este procedura si care sunt demersurile. De pe site te trimite la un telefon, de la telefon te trimite pe site in cazul in care raspunde cineva. Aplicatia pentru android nu merge, site-ul lor dedicat nu merge. Au trecut 10 zile si n-am nici un raspuns. Acum nu stiu daca sa mai astept, sa ma mai duc peste ei sau in alta parte.

                  Comment


                  • Deschis dosar pe 23. Pe 29 masina lasata la service (acceptul de plata si piesele venite), ridicata pe 2 noiembrie. Allianz Tiriac

                    Comment


                    • pe 23.... Pe 29... ridicata pe 2
                      Eu cred ca astia se mai uita si la om. Maine ma duc la cobalcescu sa-i intreb ce s-a rezolvat si/sau daca trebuie sa ma duc iar la alt "evaluator daune" sau cum se denumeste respectivul inspector.

                      Comment


                      • Originally posted by Fanez View Post
                        ... Au trecut 10 zile si n-am nici un raspuns.
                        (atentie la data postarii )
                        Inca n-am primit raspuns.

                        Comment


                        • De la Cobalcescu n-am primit raspuns nici azi. Am fost (cu programare telefonica in prealabil) la Euro Invest (parca asa se numeste) la constatari. Azi la 9.30 aveam programare, la 9.15 am ajuns, la 9.35 am plecat cu dosarele rezolvate. M-am dus la service, daca lasam masina azi o luam miercuri dar mai am ceva de rezolvat si a ramas sa o duc alta data.
                          In concluzie, depinde unde mergi pentru constatare etc.

                          Comment


                          • Iarna asta pentru mine are cateva imagini semnificative, atasate.
                            A trebuit sa fiu in Bucuresti Joi seara, Luni am revenit.
                            Desi sunt grijuliu (de obicei...), sau cel putin incerc, astrele au facut sa fie altfel.
                            Am parcat sub un copac zvelt care se inalta semet pana la etajul 7-8, acolo fiindu-i coroana. Ramuri destul de scurte, nu pareau amenintatoare.
                            Mai mult, acesta avea "patalama" de la primaria de sector, de "Apt" (in vara locatarii au emis sesizare si s-a verificat copacul).
                            Cauzele au fost combinate: lemnul a devenit casant de la ger, plus greutatea ghetzii, cu mult peste limita de rezistenta
                            Ce era in jur...dezastru, majoritatea copacilor rupti, nu aveai unde lasa auto
                            Attached Files
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment


                            • si eu ma plang de 2 gauri din volan.cand de fapt asta e o nenorocire...... imi pare rau pentru tine . Urata treaba. iti va da oare primaria bani?

                              „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                              Comment


                              • Care primarie? Eram in 6 (Crangasi), doar 4 stiu ca despagubeste, in fine, nu m-a interesat prea tare, am polita Casco.
                                De cand am primit-o de la dealer a fost asigurata facultativ, dupa cei 7 ani de Omniasig (in virtutea contractului) am schimbat macazul, Allianz.
                                Daune ce le-am vazut eu:
                                Parbriz+capota+aripa stanga fata, faruri, capac motor, senzori: (suprapresiune alimentare+debitmetru aer) si...cel mai interesant, ranforsarea metalica de sub capota, jgheabul stergatoarelor
                                De la service (seful sectiei) mi-a spus ca de cand este loganul nu a umblat la acea piesa (reparat/inlocuit). Vom vedea ce se intampla, maine am evaluarea...
                                O parte din soc a fost preluata de jgheabul portbagajului de biciclete, nu a fost atins plafonul
                                Cautati numai capacul sa vedeti ce pret are, sau acei senzori...
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google