Accident David Vs Goliat Sau Logan Vs Passat :)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accident David Vs Goliat Sau Logan Vs Passat :)

    azi, 3.11 anul curent, pe la 9.30 plec din sb cu destinatia bv

    merg ce merg, toate bune si frumoase, la vreo 200 de m de intrarea in localitatea Bradu un vw passat intra pe contrasens, brusc, subit si dintr-o data, nu stiu exact ce distanta a mai ramas de cand l-am vazut si pana la impact, vreo 2 sec, si ne tamponam...

    initial accidentul trebuia sa fie frontal stanga, pe partea mea, dar am tras dreapta de volan putin, am mai si franat si ne-am ”pupat” lateral

    vinovatul, un tinerel pe la 21 de ani, cu permis de 2 ani, se aplecase dupa tableta...

    viteza mea: mergeam regulamentar cu 80km/h cand l-am vazut, dupa ce am franat nu stiu pe la cat ajunsesem, vreo 50-55km estimez, passatul tot pe acolo dupa manevrele de franare si evitare sau un pic mai mult

    daunele mele: toata partea stanga sifonata, cu precadere portiera spate si aripa spate +bara fata stearsa si bara spate stearsa

    in urma accidentului nu am mai putut sa deschid portiera mea, asa ca am iesit pe cea a pasagerului dreapta; portiera spate idem, a ramas blocata

    daunele lui: la fel, toata partea stanga sifonata dar nu la fel de tare ca la mine, insa el a punctat la directie in sensul ca i s-a dereglat atat articulatia fata cat si spate, zicea ca ii mai harsaie ceva pe acolo

    imediat dupa accident, am alergat spre masina lui (ne-am oprit la o distanta de vreo 200 de m in directii opuse) si mi-a fost frica pt ca iesise, se uitase, dupa care am vazut ca intra din nou in masina si m-am speriat ca vrea sa fuga si eu nici macar nu ajunsesem sa-i vad numarul de inmatriculare dar a fost ok pana la urma, doar intrase sa-si ia haina pe el

    am sunat la asigurarea mea casco, i-am povestit tipei ce si cum, care-s pasii de urmat, am facut poze la fata locului cu actele lui, cu masinile avariate, am sunat dupa platforma (nu era cazul de masina imobilizata dar am zis sa nu-mi fi afectat si mie roata si sa agravez situatia pana la service), i-am zis sa vina si el cu mine la reprezentanta ca sa incheiem si amiabila si sa primesc consultanta de la ei, am facut amandoi amiabila in care si-a recunoscut vina; toate actele etc; el nu are casco; rca-u am inteles ca la unu dintre cei mai slab cotati asiguratori cu care dacia nu lucreaza; asa ca o sa fac masina pe casco cu regres, urmand ca groupama sa-i dea pe respectivii in judecata sa-si recupereze banii....

    loganul s-a comportat foarte bine la impact, nu am simtit mare lucru, doar o bubuitura infundata si cum s-a zgaltait masina

    altceva daca doriti sa stiti...

    a:
    din ce am vorbit cu seful de service de la reprezentanta, toate elementele vor fi inlocuite cu totul, nu se va indrepta nimic (portiere, aripa fata); bara fata-spate revopsita, vazut ce e cu stalpul B si cu pragul (am uitat sa ma uit daca a fost zgariat sau ceva) si au zis ca trebuie sa dezechipeze toata masina sa vada daca stalpul B nu a afectat traversa de sus, sa o fi deplasat/dislocat

    portiera spate e cascata in partea de sus, intra pumnu pe acolo, deci e deplasata bine, nu se mai inchide cum trebuie

    la fel a avut si passatu portiera, cam cum e in poza numai inchisa un pic mai mult. a mers pana la hunedoara asa cu ea, intredeschisa

    ca si deziv, estimez undeva la peste 100 de mil

    nu am mers la politie, am zis sa nu invart cutitu in rana, mai ales ca nu are nici casco, am facut amiabila
    Attached Files
    Last edited by cristi....; 3 November 2015, 23:32.

  • #2
    Toata partea stanga trebuie schimbata (NU REPARATA), altfel o sa ramai cu niste luft-uri de toata frumusetea.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      va tin la curent cu evolutia reparatiei si deviz

      pana luni insa e sigur ca nimeni nu se atinge de masina, pt ca doar atunci vine constatorul sa-i faca poze; am obtinut numarul dosarului de dauna iar luni voi merge la constatare sa vedem exact tot ce trebuie schimbat

      apoi am inteles ca mai dureaza vreo 7-10 zile (de azi) sa-si refaca reprezentanta stocurile de sdv-uri sau cum le zic ei; adica portiere, aripi etc de la uzina si dupa ce isi dau acceptul de reparatie si cei de la asigurare si au si ei toate piesele atunci se vor apuca de ea

      masina a ramas la reprezentanta

      oricum, bine ca a fost numai atat, daca era frontal altfel statea situatia acum..

      dpdv al reparatiei sunt sigur ca va iesi foarte bine
      Last edited by cristi....; 3 November 2015, 23:41.

      Comment


      • #4
        Iese bine daca se schimba tot. Vopsitul, de asemenea, sa fie facut ca la manual, nu cum stie Dorel.

        Atasez doua poze d-ale unui prieten cu inainte si dupa. Totul schimbat si vopsit.

        PS: Ca fapt divers, MASINA, FEMEIA si PATEFONUL, nu se dau!
        Attached Files
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #5
          absolut corect!

          o sa pun pozele dupa reparatie

          Comment


          • #6
            V-ati frecat nu gluma, ai avut noroc, bine ca nu a fost frontal. O sa iasa bine daca schimba tot si ai sa suprav operatiile importante.

            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • #7
              nu se va indrepta nimic (portiere, aripa fata);
              Aripa spate nu?

              Oricum, daca ti-o inlocuieste, sunt curios cum se va comporta pe viitor zona in care aripa spate va fi sudata de prag si cupola.
              Last edited by mr.K; 4 November 2015, 11:06.

              Comment


              • #8
                sincer nu mai retin daca si aripa o vor inlocui cu totul, parca asa au zis, insa nu sunt sigur; am fost destul de agitat, nu mai stiam pe ce sa pun mana

                ei au spus sa stau linistit ca se va inlocui totul integral doar ca va dura un pic din motivele expuse mai sus

                nici mie nu-mi prea convine chestia cu sudatul si astea dar na...daca nu se poate recupera, nu se poate si gata

                de supravegheat nu pot supraveghea, tre sa tin ore la scoala; dar supravegheaza seful de service sa iasa totul bine

                am vrut s-o duc la renault unde imi revopsisem bara fata cu numai 1 sapt in urma si care a fost si ea stearsa; ideea e ca am fost f multumit de serviciile lor insa, nestiind pe nimeni acolo si fiind vorba de o reparatia mai de anvergura am zis sa merg acolo unde stiu oameni.. ca fapt divers tot aseara m-a sunat si tipa de la renault sa ma intrebe daca am fost multumit de serviciile oferite de ei...

                o sa le spun totusi sa nu se zgarceasca cu sprayul cu zinc, dupa ce sudeaza... sa izoleze f bine zona sudata cu cateva straturi de zinc, ceara, mastic si alte solutii anticoroziune
                Last edited by cristi....; 4 November 2015, 12:54. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #9
                  Mare noroc ai avut.

                  Daca era frontal erai pe nasalie acum ...



                  Multumiti lui D-zeu ca a fost doar atat
                  Logan GPL 1.4

                  Comment


                  • #10
                    stiu

                    eu nu am fost suparat pe tanarul neatent, am fost calm, singura chestia sa nu fuga, ar fi avut si posibilitatea asta tinand cont ca a oprit la o distanta apreciabila de mine si ar fi avut timp

                    la sfarsit ne-am despartit amical, am dat mana, i-am spus sa fie mai atent pe viitor, sa lase tableta/telefonul in pace in timp ce conduce ca se putea sfarsi mult mai rau, mi-a multumit si gata
                    Last edited by cristi....; 4 November 2015, 15:32.

                    Comment


                    • #11
                      O sa tina minte oricum evenimentul, ca fara CASCO, are de dat ceva bani pe la dezmembrari pe aripi si portiere.

                      Comment


                      • #12
                        sigur o sa tina minte, mi-am dat seama ca nici el nu a vrut, era destul de speriat, pur si simplu a fost o doza de neatentie coroborata cu o inconstienta crasa (doar a vazut ca vine cineva din fata si dupa aia s-a aplecat). nu era singur in masina, mai era cu mama lui si cu o bunica cred, veneau de la o inmormantare.... ce sa le faci?

                        urgent i-ar trebui doar portiera lui si aripa fata+rezolvat articulatia si pe fata si pe spate, ca a zis ca ii freaca ceva pe spate si fata e dereglata, trage
                        Last edited by cristi....; 4 November 2015, 15:48. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #13
                          Spui ca Loganul s-a comportat bine la impact. Eu iti sugerez sa-i multumesti lui Dumnezeu ca nu ai avut impact!
                          Uitasem cum arata si ca exista Passat...asa scula de masina e! Bine ca ati scapat intregi, conservele se indreapta/schimba!

                          Comment


                          • #14
                            da.. ma refeream ca s-a comportat bine la tipul asta de impact (nu poti sa spui ca nu a fost impact totusi, doar ca nu in zone critice; norocul meu cred ca a fost acea balama de la portiera spate...cred ca a ricosat din ea...si ca a fost mai in spate tot socul, nu direct pe mine,adica au mai lipsit cativa cm mai in fata, sa fi intrat fix on portiera mea, nu in cea spate), adica nu am avut nici o zgaritura, nu am simtit nimic infricosator, totul s-a petrecut foarte repede, 3-4 secunde

                            fata de logan, passatu sta mai bine la siguranta si la un impact tete-a-tete

                            in afara de daune materiale, nimeni nu a avut de suferit. cum am zis, bine ca a fost numai atat!
                            Last edited by cristi....; 4 November 2015, 16:48.

                            Comment


                            • #15
                              Daca era mai rau acum probabil mancai cu paiul...Cineva acolo sus te iubeste!![emoji4]
                              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google