Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cherubino View Post
    Oameni buni, ce știți despre decarbonizare? Ați făcut vreodată așa ceva la mașinile voastre? Dacă da, au fost rezultatele pe măsura așteptărilor?
    Întreb pentru că am văzut o reclamă conform căreia o firmă de decarbonizări din Cluj va fi luni în Petroșani și se pot face programări telefonice. Să mă duc...? Să nu mă duc...?
    Cand am facut eu ozonificarea, facuse unu in acelasi timp decarbonizare, am schimbat nr de telefon, omu dupa un timp era multumit de rezultat, cica tragea masina mai bine.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Așa se lăudau și-n reclamă, că trage mai bine, că scade consumul, că motorul merge mai „rotund”, ș.a.m.d. Nu cunosc personal pe nimeni care să-și fi făcut așa ceva la mașină, de-asta m-am gândit să întreb...
      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

      Comment


      • Si eu vreau sa fac la anu, ca tsi este recunoscut ptr depuneri timpurii de reziduri, de asta schimb uleiul des si pun numai ulei bun, sa incerc sa limitez depunerile.
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • Referitor la semnalizare, mie mi se pare ca multi nu inteleg importanta semnalizarii ca mijloc de comunicare a intentiei. Ce este rau in a comunica? Romanului ii place sa barfeasca si sa vorbeasca cu semenii. Soferul ala care nu semnalizeaza, daca il dai jos din masina, iti povesteste trei ceasuri despre orice. Vrei sa iesi pe prima din giratoriu, vorbeste! Spune-ne asta. Baga semnal dreapta cu 20 m inainte de intrarea in intersectie. Vrei sa ocolesti rondul? Baga semnal stanga ca poate crede lumea ca vrei sa mergi doar inainte.

          Comment


          • Apropos de semnalizare. Am vazut ca a aparut o moda la masinile scumpe (pe la Audi si BMW) ca semnalizarea sa fie construita ca un sir de leduri. Ba la un model se aprindea progresiv, sirul de leduri trecand pe pozitia "aprins" incepand de la interior catre ledurile pozitionate la capatul din marginea masinii, usor temporizat. Acest sir de leduri este foarte ingust (cred ca sub 1 cm) si mascat destul de tare de stopuri cand sunt aprinse.

            Eu cred ca deja intram intr-o zona de siguranta circulatiei. Daca pui niste ceata sau ploaie, semnalul ala nu se mai vede de la 10-15 m in spate, fiind amestecat printre celelalte lumini ale masinii. Imi aduc aminte ca la F1, proiectantii au tot incercat sa micsoreze oglinzile pentru ca franau masina pana cand a intervenit FIA si a dat o regula privind dimensiunile minime. Asa trebuie dat si in acest caz. Am mai vazut ca si lanternele albe din spate devin atat de mici tot la niste masini scumpe ca nu mai vezi nimic cand dai cu spatele. Eu cred ca toate becurile, indeplinind un rol de siguranta rutiera, trebuie sa aiba o arie minima sub care sa nu poata nimeni scadea dar si o distanta minima intre oricare doua colturi ale formei geometrice ce defineste acea zona luminoasa. Sa nu se mai trezeasca un designer dobitoc sa faca semnalizari din leduri de 1 cm latime.

            Comment


            • Bine spus.
              Din pacate unii au ca sa zic asa o "greata" pe ei, pur si simplu ai sfideaza pe ceilalti participanti la trafic prin nerespectarea regulilor de semnalizare si nu numai. In special cei cu masini scumpe, bizonii cu bembeuri, odi, etc, au acest obicei. Asta pleaca si de la neaplicarea coresunzatoare a legii, ei stiu ca Garcea e de partea lor.

              Comment


              • Asta cred ca o se le mai dea peste nas unora :

                Comment


                • Ar fi minunat să se adopte proiectul ăsta, dar sunt cam sceptic. Totuși, poate n-ar strica să pun ceva bani deoparte pentru o cameră mai performantă decât cea pe care o am acum, dar și pentru una pentru lunetă. Poate, totuși se adoptă...
                  M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                  Comment


                  • Originally posted by CeDeBe-L View Post
                    Prin Braila, referitor la incadrarea si semnalizarea in sensul giratoriu se intampla cam asa:
                    - daca intrebi cinci soferi...o sa auzi cam sapte pareri diferite!

                    Sau despre semnalizare:
                    - Pai, ba, cu stanga intorc volanu' ca tre sa iau viraju', cu dreapta schimb viteza 4-3, 3-2...cu ce pm sa mai semnalizez???

                    Oricum, cei de prin zona stiu ca aici se practica des...zborul peste sensurile giratorii!
                    Care comenteaza in acest fel sunt vai de ei ! am vazut de prea multe ori in Braila cum se circula in giratorii .
                    Eu procedez in felul urmator cand urmeaza un giratoriu , asta cu nesemnalizare ca eu merg inainte nu o agreez , in giratoriu in opinia mea , nu exista "directia inainte" ci doar iesiri succesive , pe oricare doresc sa parasesc sensul , semnalizez dreapta(ideal ar fi de pe B1) ! exemplu : daca vreau sa parasesc sensul la a 3-a iesire , semnalizez stanga si incerc sa ma mut pe b1 , si-l parasesc cu semnalizare dreapta , daca vreau sa-l parasesc la primele doua iesiri pun direct semnalizare dreapta. Am observat la multi cum pun prima data semnalizare stanga si parasesc sensul la prima sau la a doua iesire cu semnalizare dreapta , este derutant in opinia mea , adica la ce mai semnalizezi stanga cand tu vrei sa parasesti sensul la oricare din primele doua iesiri ?

                    Este de inteles atunci cand in giratoriu avem 4-5 benzi si vrei sa treci consecutiv de pe o banda pe alta semnalizand stanga pentru parasire sens la a 4/5 iesire sau cand avem un giratoriu chiar cu o singura banda dar cu 10 iesiri , este oarecum logic sa semnalizezi stanga la inceput de manevra daca-l parasesti la a 7 iesire , dar cand vrei sa-l parasesti la prima si a doua iesire nu vad rostul semnalizarii de stanga.
                    Last edited by prometheus; 15 December 2018, 14:58.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Originally posted by gecmc94 View Post
                      Apropos de semnalizare. Am vazut ca a aparut o moda la masinile scumpe (pe la Audi si BMW) ca semnalizarea sa fie construita ca un sir de leduri. Ba la un model se aprindea progresiv, sirul de leduri trecand pe pozitia "aprins" incepand de la interior catre ledurile pozitionate la capatul din marginea masinii, usor temporizat. Acest sir de leduri este foarte ingust (cred ca sub 1 cm) si mascat destul de tare de stopuri cand sunt aprinse.

                      Eu cred ca deja intram intr-o zona de siguranta circulatiei. Daca pui niste ceata sau ploaie, semnalul ala nu se mai vede de la 10-15 m in spate, fiind amestecat printre celelalte lumini ale masinii. Imi aduc aminte ca la F1, proiectantii au tot incercat sa micsoreze oglinzile pentru ca franau masina pana cand a intervenit FIA si a dat o regula privind dimensiunile minime. Asa trebuie dat si in acest caz. Am mai vazut ca si lanternele albe din spate devin atat de mici tot la niste masini scumpe ca nu mai vezi nimic cand dai cu spatele. Eu cred ca toate becurile, indeplinind un rol de siguranta rutiera, trebuie sa aiba o arie minima sub care sa nu poata nimeni scadea dar si o distanta minima intre oricare doua colturi ale formei geometrice ce defineste acea zona luminoasa. Sa nu se mai trezeasca un designer dobitoc sa faca semnalizari din leduri de 1 cm latime.
                      Spui haudi si benveu si tragi apa...
                      Deja aceste masini nu isi mai pot justifica preturile absurde pe care le au si trebuie sa isi atraga cu ceva categoria de clienti carora li se adreseaza. De ce se mai cumpara astfel de masini? Pur snobism. Iar snobul are ca principal scop in viata sa iasa in evidenta, sa il vada lumea ca el e mai el decat ceilalti. Iar masina lui trebuie sa iasa in evidenta indiferent cat de cretina e metoda.
                      Asa ca da-o draq de siguranta si mai ales da-i draq pe ceilalti "fraieri" din trafic!
                      Restu' prapaditilor trebuie sa stie ca langa ei e o "masina de masina" si tre' sa beleasca bine ochii ce face masina aia si sa ii faca loc. Asta vrea clientul si asta ii ofera producatorul prin tot felul de cacatisuri de imagine duse cateodata pana la absurd.
                      Ar tebui cineva sa reglementeze chestiile astea? Pai banii si interesele ce rol joaca?

                      Comment


                      • Ma, eu din ce am vazut la Audi, semnalizare aia care se aprinde pe lungime progresiv, o vezi si cand nu te uiti la ea, chiar lumineaza tare, pentru ca led, nu ca la alte masini, pe bec... Si suprafata luminii ptr mers inapoi chiar daca este mica, lumineaza decent, si oricum, si daca nu ar lumina, ai senzori de parcare, si camera... Pe mine mai mult ma deranjeaza un stop vopsit decat un stop de la o masina cu full led din fabrica... Adica da, de la 10-15 metri un stop vopsit, ziua nu il vezi...
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Ai vazut si noaptea cand pozitiile rosii sunt aprinse pe spate? Dar si cand stopurile sunt aprinse? Lumineaza mult mai puternic decat semnalul foarte subtire si galben. Azi am vazut un Hyundai care avea doua siruri de leduri pentru semnal. Mult mai vizibil.

                          Comment


                          • Eu iti zic doar ce ma deranjat pana acum, daca ma deranja, relatam si eu...
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • Nu reusesc sa-mi dau seama cum pot sa dau "report". N-am descoperit nici buton dedicat nici alta varianta.

                              Comment


                              • Vrei sa ma raportezi Fane? Sa devi primul delator?
                                "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google