Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intrebarea a fost … aproape retorica. E evident ca raspunsul imi era adresat.
    Iar te-ai repezit cu capul inainte.
    La OUG 13 ma asteptam dar sunt extrem de curios vizavi de acel etc. Poti da mai multe detalii despre acel etc?

    Originally posted by bolovan View Post
    OUG 13 etc...foloseste google-ul...trust me...face minuni
    Dar uite ce spunea OUG 13:
    Abuzul în serviciu Art.297
    (1) Fapta funcționarului public care, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, cu știință, îndeplinește un act prin încălcarea unor dispoziții exprese dintr-o lege, o ordonanță sau o ordonanță de urgență a Guvernului sau nu îndeplinește un act prevăzut de dispozițiile exprese dintr-o lege, o ordonanță sau o ordonanță de urgență a Guvernului și prin aceasta cauzează o pagubă materială mai mare de 200.000 lei ori o vătămare gravă, certă și efectivă a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau juridice, astfel cum sunt prevăzute și garantate de legile în vigoare, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
    Orice “mucos” de la drept stie ca furtul e infractiune clar definita in codul penal iar abuzul in serviciu e infractiune de serviciu la fel de clar definita, intre ele nu exista nicio legatura. Daca un functionar public fura va fi acuzat de furt, daca ia mita de luare de mita, asta conform codului penal.

    Furtul este definit în Art. 228 din Codul Penal al României, Titlul II - Infracțiuni contra patrimoniului: "(1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenția altuia, fără consimțământul acestuia, în scopul de a și-l însuși pe nedrept, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.(2) Fapta constituie furt și dacă bunul aparține în întregime sau în parte făptuitorului, dar în momentul săvârșirii acel bun se găsea în posesia sau detenția legitimă a altei persoane.(3) Se consideră bunuri mobile și înscrisurile, energia electrică, precum și orice alt fel de energie care are valoare economică."
    Infracţiuni de serviciu
    Art. 297
    Abuzul în serviciu
    (1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.
    Daca tu inca nu faci diferenta intre cele 2 infractiuni imi intareste convingerea ca afirmatia mea, facuta acum ceva timp, a fost cat se poate de corecta.
    Originally posted by gogeala View Post
    Nu-i elegant sa-i acuzi pe altii ca n-au ceva ce tie-ti lipseste cu desavarsire.
    Putina informare face minuni, crede-ma.
    Last edited by gogeala; 9 November 2018, 20:59.
    "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

    Comment


    • Originally posted by bolovan View Post
      ...
      Fanez nu merge chiar asa...ca pana la urmatoarele alegeri...risti sa-ti falimenteze satul...
      ...ma dau bine pe langa ala mare...ca poate-mi pica si mie...
      Atunci ma dau bine cu ceilalti ca sa nu-mi ia si ce mai am.
      N-am vazut nicaieri in tara manifestatii anti primarul care falimenteaza satul. Ia sa iasa in TM (ca tot ai specificat acest oras) 50.000 de oameni sa zica: jos primarul. Sau in oricare "sat" in care oamenii sunt nemultumiti de primar. Ce s-ar intampla? La mine in sector toata lumea e nemultumita dar "primarele" a fost ales cu 60% desi nici unul din cei intrebati de mine nu l-a votat (desigur, faceau parte din cei 40% care nu l-au votat ).

      Comment


      • Probabil si la primarul sectorist s-a aplicat "criteriul"
        Eu votez cu cei care au procentul/sansa cea mai mare
        Apoi toata lumea e nemultumita. Dar mai insista cu intrebarea.

        Comment


        • Originally posted by Gil26 View Post
          ... s-a aplicat "criteriul"
          Iata ca atunci nu l-am aplicat.

          Comment


          • Eu aș scrie despre subiectul primarilor locali din bucale următoarele opinii personale. Descrierea postului pentru primarul local este alta decât de candidat la prezidențiale sau pentru un post mai cald în partid. Ce îmi place când Firea se plimbă cu R. Negoiță prin diverse acțiuni. Nu îmi este clar cine vrea de la cine popularitate. Cred că Firea de la Negoiță. Cei doi trebuie să înțeleagă că ei sunt votați ca "gospodari". Nu ca politicieni și nici ca doctori în economie sau cu master în afaceri. Talentul lor politic trebuie să se exprime în cadrul partidului care i-a susținut pentru a face proiectele comunității care îi reprezintă. Că cei doi sunt contra lui Dragnea, este dreptul lor de opinie. Conflictul între ei și comunitate apare atunci când, dorind să iasă în față ca vedete anti-Dragnea, își găsesc inamici și dușmani în cadrul politic al organizării partidului. Și dacă riscă să devină minoritari și persoane "de evitat" fără capital politic intern, atunci se va alege praful și de proiectele lor pentru comunitate.

            Deci, gospodarilor Negoiță și Firea, trebuie să mergeți pe o potecă foarte îngustă între cariera voastră politică și nevoile comunităților care v-au ales. Despre Firea nu cred că mai sunt speranțe.

            Comment


            • Originally posted by gecmc94 View Post
              .. . Cei doi trebuie sa înteleaga ca ei sunt votati ca "gospodari"...
              Ca cei doi sunt contra lui Dragnea, este dreptul lor de opinie..... se va alege praful si de proiectele lor pentru comunitate...
              Pai sa inteleaga. Multi i-au votat datorita lui Dragnea si cei care erau si sunt "proDragnea". Ca vor acum sa atraga votanti tefelisti/tefelei e treaba lor, pierd in schimb din cealalta tabara.
              La Firea sa zicem ca ar avea ceva proiecte si pentru comunitate dar negoita are doar proiecte personale.

              Comment


              • Firea devine deja o persoana isterica.

                E plină presa de parerile ei și am luat una la rând:
                Tot timpul se realizează sondaje și domnul Dragnea, din cele 20 de milioane de euro pe care le primește partidul de la stat, subliniez, sunt bani publici care vor fi controlați. Avertizez pe această cale pe cei care cred că acele sume pe care le primesc partidele de la Guvern, deci de la bugetul statului, sunt bani pe care pot ei să îi cheltuie pe lucruri care nu se încadrează a fi eligibile(...) și nu vreau să spun mai mult de atât. Știu mai multe dar nu vreau să spun.
                Gata, am zis citind cele de mai sus, că madam Firea știe de cheltuieli ilegale la PSD. Cică fondurile publice primite de PSD sunt alocate sondajelor sociologice care nu ar fi cheltuieli eligibile.

                Iau și eu și citesc legea.

                Potrivit prevederilor art.25 alin.(1) din Legea nr.334/2006, veniturile care provin din subvenţii de la bugetul de stat se pot utiliza exclusiv la:

                (1) Veniturile care provin din subvenţii de la bugetul de stat pot avea următoarele destinaţii:

                Cheltuieli materiale pentru întreţinerea şi funcţionarea sediilor;
                Cheltuieli de personal;
                Cheltuieli pentru presă şi propagandă;
                Cheltuieli privind organizarea de activităţi cu caracter politic;
                Cheltuieli de deplasare în ţară şi străinătate;
                Cheltuieli pentru telecomunicaţii;
                Cheltuieli cu delegaţiile din străinătate;
                Cheltuieli cu cotizaţiile datorate organizaţiilor politice internaţionale la care este afiliat partidul politic;
                Investiţii în bunuri mobile şi imobile, necesare activităţii partidelor respective;
                Cheltuieli de protocol;
                Cheltuieli de birotică;
                Cheltuieli cu comisioane bancare;
                Cheltuieli cu chiriile şi utilităţile sediilor;
                Cheltuieli de întreţinere şi reparaţii auto;
                Cheltuieli cu prime de asigurare;
                Cheltuieli de transport;
                Cheltuieli cu combustibili şi carburanţi.
                Am subliniat cel puțin două categorii în care efectuarea de studii sociologice și sondaje de opinie se încadrează. Că un partid politic are nevoie să știe ce vrea poporul ca să își creeze o agendă politică. Ce vrea tuta de Firea să zică? Mi-e teamă că nimic.
                Last edited by gecmc94; 11 November 2018, 02:31.

                Comment


                • Ce vrea tuta de Firea sa zica? Mi-e teama ca nimic.
                  Nici ea nu stie. Ce sa zica daca n-are nimic de zis? Pentru binele bucurestenilor (se lauda ca asta vrea) sa se ocupe de semaforizari si sa mai lase maratoanele prin mijlocul orasului. Oameni cu bebelusi in masini au facut 3 km in 2 ore ca a blocat ea 3 strazi pentru maratonul pestelui congelat. Circulatia e varza cu semaforizarea inteligenta (de zeci de milioane de euro) care mai rau incurca. Vrea reducerea poluarii, pai daca vrei sa reduci poluarea gaseste solutii pentru evitarea ambuteiajelor. Celalalt "gospodar" face pista de biciclete reducând spatiile verzi ale blocurilor. Pista de biciclete de 70 de metri, dupa care iei bicicleta în spate si te muti pe carosabil.

                  Comment


                  • opa ! "marele partid" a dat sfoara-n tara ca insasi cei din partid s-o critice primarita ! sa nu cumva sa mai critice pe marele conducator de hoti . pacat ca n-o pot schimba ca pe "guverne" . fie voia lor , ca au fost alesi ...
                    Last edited by Costi-bc; 11 November 2018, 21:21.
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • Originally posted by Costi-bc View Post
                      opa ! "marele partid" a dat sfoara-n tara ...
                      Adica cum?
                      cum adică, a da SFOARĂ în ţară? Puteţi vizualiza operaţiunea? Cum se procedează, se ia o sfoară şi se plimbă de-a lungul şi de-a latul patriei?
                      asa?
                      În realitate, expresia corectă (şi profund neglijată astăzi) este „a da SFARĂ în ţară". Ca variantă, este acceptată şi forma ŞFARĂ...
                      Daca nu ma crezi pe cuvant, ia de la postul tau de suflet de la care iei lumina.

                      Comment


                      • Saracu costicuță, nici măcar nu poate înțelege despre ce este vorba. Costicuță, era vorba de faptul că Firea își irosește capitalul electoral cu care a fost votată mințind publicul. Dacă ar spune adevăruri, atunci am afla niște chestiuni.

                        Comment


                        • Saracu costicuță, nici măcar nu poate înțelege despre ce este vorba.
                          Eu nu zic ca nu e capabil sa inteleaga, eu zic ca nu-l intereseaza.
                          zice ca
                          n-o pot schimba ca pe "guverne"... , ca au fost alesi ...
                          or fi fost, dar vor mai fi?
                          Dacă ar spune adevăruri, atunci am afla niște chestiuni.
                          Ce-o retine sa nu spuna? Zice "eu stiu multe dar nu spun." Atunci de ce te mai lauzi ca stii? Ori te lauzi si de fapt nu stii nimic, ori incerci sa santajezi cumva...
                          Last edited by Fanez; 11 November 2018, 23:32.

                          Comment


                          • Să „ne râdem”!
                            Auzi cică un țăran din Teleorman a găsit în gospodăria sa o valiză și le-a adus-o. Așa brusc, a avut el o revelație cum că toate drumurile duc la RISE Project . Propun marilor specialiști în sondaje să facă un sondaj printre teleormăneni și să îi întrebe câți au auzit de RISE Project chiar și acuma după izbucnirea scandalului și dacă știu cu ce se ocupă, dar mai ales dacă au încrustat în tocul ușii numărul de telefon al ONG-ului. Gogoși. Valiza ori a venit pe alte surse, ori a fost dusă acolo, pentru că ”gospodarul” avea intrucțiuni clare.

                            Legenda gospodarului

                            Întrebarea e cine a lăsat valiza aia acolo exact în curtea unul ”gospodin” care auzise de RISE Project și care avea în agenda lui telefonică numărul de contact al ONG-ului despre care știa el că se ocupă de crima organizată? Apoi, fără îndoială, gospodarul respectiv era dotat cu un ochi de sticlă la fel cu al mamei lui Bula, pentru că a scanat imediat valiza, hardul, stickurile și a constatat că e vorba de crimă organizată și analizând atât sintactico-morfologic cât și strategic importanța documentelor pentru țară și umanitate, a decis să sune la RISE Project. Nu polițistul de proximitate, nu șeful de post, nu primarul, nici măcar DNA-ul, nu un prieten, nici pe mama soacră, ci direct RISE Project. Apoi, având în șifonier o agendă telefonică cu datele de contact ale Riseproject.ro (pentru că pe pagina ONG-ului nu este dat nici un nr de telefon de contact) a sunat și i-a anunțat pe tovarășii de acolo că are niște documente maia importante decât mesajul de la 23 August al lui Mihai Viteză și i-a anunțat că vine cu avionul personal să îl aducă o valiză cu documente, el neavând încredere în nimeni...
                            mai multe detalii.
                            Last edited by Fanez; 12 November 2018, 00:29.

                            Comment


                            • e veche deja, Fane eu sunt curios cine pe cine a suparat, sau cine pe cine, cu ce a amenintat, de s-a ajuns la asta. unii o cautau de 2 ani si fix acu au primit-o aia de la rise project. fix aia pe care acu ceva vreme incercau sa-i desfiinteze pt ca descalcisera ceva ite din traseul banilor teldrum. cand incep cainii sa traga fiecare pentru ei, haita se destrama. intrebarea e daca haita va pastra nucleul si va scapa de catei, sau se va duce dracului cu totul, dupa cum probabil ca si merita.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • eu sunt curios cine pe cine a suparat
                                Dragnea a suparat-o pe Firea ca nu vrea sa-i dea centura bucurestiului si nici Metrorex-ul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google