Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "The ministry said security forces used tear gas in several places to unblock major routes, notably at the access road to the Mont Blanc tunnel, where about 30 canisters were fired. (EPA)"
    30 de canistre de gaz lacrimogen au fost lansate pentru alungarea protestatarilor de la tunelul Mont Blanc.

    Comment


    • Asa sunt eu, mai neintelegator.
      Faptele sunt fapte. Dar interpretarea si prezentarea lor difera.
      "Jandarmii organizau strada iar protestatarii se lasau condusi de jandarmi pentru ca treaba lor era sa isi exprime protestul, nu sa se bata cu jandarmii. Ceea ce nu a fost cazul pe 10 aug"
      Cei mai multi protestatari au fost pasnici pe 10 august. Sunt multe imagini cu cei care ridicau mainile si luau bastoane si gaze. E adevarat ca au fost si cativa provocatori, dar jindarii nostrii nu aveau treaba cu ei. Pentru orice om care gandeste cat de cat limpede e clar ca misiunea jandarmilor nostrii a fost una politica. Pregatita cu ceva timp inainte. Justificarea interventiei in forta a jindarilor nostrii e copilareasca. La fel si comparatia cu frantuzii. Ce ai vrut sa spui? Ca ai nostrii sunt nevinovati pentru ca si aia s-au basit si dat?
      Un alt exemplu de la englezoi. Am vazut cum jindarii lor "mergeau" la brat cu unii protestatari. Dar am vazut cum si "carau pe targa" vreo doi. Asta dovada a diferentei intre pasnic si violent.
      Dar nu cred ca ai sa intelegi asta.
      Justificarea ta cu 10 august mai are o lacuna. Ordinea de drept si de fapt. Un exemplu ar fi "revolutia" noastra din '89.

      Si o intrebare directa fara legatura cu cele de mai sus. Esti "in slujba" patriei (nu cred ca ai trait asta). Primesti ordin sa tragi in manifestanti. Ce faci? Impusti (omori oameni) sau nu executi ordinul? Daca vei raspunde sunt absolut sigur ca va fi utopic sau propagandistic.
      Dar din pacate asa au murit multi nevinovati. Iar daca tatal, mama, fratele, sora, copii tai ar fi fost ucisi nevinovati cred ca ai "justifica" altfel toate astea.
      Viata unui om este mult mai importanta decat o doctrina sau o dogma. Dar deh, si nelegiurile sunt justificabile de unii.
      Cum am mai spus: bine ca pe 10 august nu au murit oameni (desi tantalaul ala de Dragnea era pregatit si pentru asta).

      Bah, circul continua. Olguta poate fi si "dezvoltatoare". Oda ei si adeptilor.

      Comment


      • N-am reusit sa vad la francezi nici un protestatar care sa dea cu pietre in jandarmi (sau cu alte obiecte). Un "stiutor" de pe la nu stiu ce post tv (la noi), incerca sa ne convinga ca si in franta vor fi luati de urechi sefii jandarmeriei. Dupa ce mi-a trecut greata, am ras de mintea lui infima (urat din partea mea, nu e frumos sa razi de cretinozauri de genul asta, astia sunt de compatimit).

        Comment


        • Gil, de acord ca cei mai multi au fost pasnici. Insa am vazut impreuna imaginile de la ora 16 cand cca 1000 de oameni erau cu totii turbulenti si fortau intrarea in Guvern. Iar apoi au aparut aruncatorii cu pietre si provocatorii pe care unii dintre protestatari ii protejau si se ofereau ca scut. Pentru ca "****" nu este o mizerie de injuratura ci o expresie politica anti iar aruncatul cu sticle, pietre si fecale in jandarmi este un act de protest democratic. Misiunea jandarmilor nu a fost pregatita. Eu am dat poze aici capturate de pe TV care aratau provocarile "protestatarilor". Tentativa de pe 10 aug a fost pregatita inainte. Tu nu ai adus nicio dovada ca Jandarmeria a pus ceva ocult la cale. Nimic. Zero. Nu exista decat pozele a unor cateva zeci de excese individuale ale jandarmilor deja recunoscute de MAI prin declaratie publica. Dar de aici la o conspiratie a Jandarmeriei este nevoie de dovezi. Zero.

          Hai sa nu amestecam lucrurile. Cine se mai crede acum in 1989 si simte nevoi revolutionare, trebuie internat la Socola si protejat de semeni prin izolare. Suntem un stat la care votul se exprima democratic. Alegerile din 2016 au fost cele mai transparente din istoria recenta a Romaniei. Ne-au spus-o seful STS (Opris) si chiar Ciolos, cel care a organizat alegerile.

          Referitor la cazul ipotetic al unui ordin de a trage in manifestanti. Presupun ca nu cu tunul cu apa ci cu munitie de razboi. Pai, orice soldat trebuie sa cunoasca legile razboiului. Orice armata trebuie sa isi instruiasca soldatii conform unor proceduri care sunt compatibile cu legile internationale ale razboiului. Cele care spun ca nu tragi in civili. Cazul este inchis. Ca soldat in armata nu ai voie sa tragi in civili. Un astfel de ordin nu poate exista sub Conventia de la Geneva.

          Iata ce invatau in 1984 militarii americani. La paginile 20-23 se afla indicatii cum sa reactioneze militarii in fata civililor. Probabil ca asa ceva invata si soldatii in Armata Romana.

          Comment


          • gecmc94 imi pare rau sa-ti spun, dar astea au fost cele mai fraudate alegeri. AMai fraudate au fost cele de prin anii 40 cand a ajuns PSD-ul la putere.
            Cunosc firme de transport ce au carat votanti PSD dintr-un sat in altul. Sunt N sate unde PSD-ul a iesit cu 110% din voturi etc. Probabil daca nu se frauda, PSD-ul avea cu aprox 10% mai putine voturi.

            Comment


            • 10% mai putin nu inseamna ca n-ar fi castigat. tot ei ar fi iesit. iar despre furat voturi, s-au furat la mai toate alegerile, chiar ponta recunostea in direct ca masina lor de numarat voturi a functionat mai prost decat a celorlalti si nu cred ca au fost cele mai fraudate, ci faptul ca multora nu le-a pasat a dus la rezultatul actual. au preferat sa stea la bere si-acu se vaita, multi dintre ei, inclusiv psd-isti, ca vai, cum sa faca partidul lor asa ceva? pai pentru ca-n primul rand, voi i-ati lasat. de ce v-ati ales astfel de conducatori, apoi lumea, satula de tot felul de handicapati, a votat ca oaia pe aia care ilegal le-au promis in campania electorala mai multi bani. si-acu se "curata" din punctul de vedere al justitiei, in 2 ani, n-o sa le mai poti face nimic. in ritmul asta, va fi ilegal sa nu furi sau sa nu inseli, sau sa nu iei mita. intoarcem totul cu curu'n sus, cu vezi, milioane de interceptari, care sunt vreo 20000, milioane de nedreptatiti in pscarii care sunt vreo 30000 si tot asa. la unii prinde chestia asta, dar astora carora nu le plac hotii, prostii si curvele (ca si caracter, zic) sper sa le treaca pofta de bere pt 30 de minute, cat iti ia sa mergi la vot si sa votezi cu oricine, dar nu psd, alde sau pnl.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Ah...n-am spus ca nu s-a furat de pe ambele parti. Dar parca ca acum...nu a fost in trecut.
                Da, asta-i una dintre probleme (si nu doar in RO)...indfierenta. Cu principiu: "N-am pe cine sa votez"...tot astia ajung la putere.
                Din nefericire societatea este intr-o imensa letargie si indiferenta...si nu inteleg de ce...pentru ca tot in capul lor (si al nostru) se sparge totul (vezi actuala guvernare). In mod normal ...PSD-ul- nu trebuia sa treaca nici de pragul electoral.

                Comment


                • Originally posted by gecmc94 View Post
                  ... aruncatul cu sticle, pietre si fecale in jandarmi este un act de protest democratic....
                  Si pasnic.

                  Comment


                  • Originally posted by bolovan View Post
                    gecmc94 imi pare rau sa-ti spun, dar astea au fost cele mai fraudate alegeri.....
                    Mai fraudate decat alea in care a iesit oponentul lui Geoana? (de Nastase nu zic pentru ca oponentul lui s-a laudat ca a castigat in fata lui Geoana la fel ca in fata lui Nastase, deci au fost la fel). https://www.dcnews.ro/fraudare-alege...le_542200.html
                    La aproape nouă luni de la înființare, Comisia de anchetă parlamentară privind alegerile prezidențiale din 2009 și-a prezentat, luni, concluziile. Raportul a fost votat de plenul reunit al celor două Camere, cu 205 voturi „pentru”, 94 de voturi...

                    Comment


                    • In afara de Iliescu (adevarat cu multe mandate) nu ati avut alt presedinte al tarisoarei.
                      Presedintii partidului: Iliescu, Nastase, Gherman, Geoana, Ponta si acum mult iubitul Dragnea. E greu si fustrant sa il sustineti pe cel mai prost dintre toti.

                      Hai sa nu amestecam lucrurile. Cine se mai crede acum in 1989 si simte nevoi revolutionare, trebuie internat la Socola si protejat de semeni prin izolare. Suntem un stat la care votul se exprima democratic
                      Cei de la Socola au iesit din izolare la alegeri si au votat intotdeauna pesedeul. Lucru dovedit. La fel si cu mortii din morminte, De asta ateii astia se au bine cu preafericitii. Unii ii ingroapa iar altii ii pun la vot.
                      Last edited by Gil26; 22 November 2018, 20:49.

                      Comment


                      • Va rog eu, nu mai insistati cu ideea ca alegerile din 2016 au fost fraudate. Va faceti de ras in fata oricui care stie putina carte incat sa fi citit asta.

                        Directorul Serviciului de Telecomunicatii Speciale, Marcel Opris, a prezentat, joi, cateva detalii legate de impiedicarea fraudarii scrutinului de duminica, sustinand ca alegerile din 11 decembrie vor fi "probabil cele mai transparente" care s-au desfasurat vreodata in istoria Romaniei.

                        "Am stabilit impreuna cu ceilalti factori si am dat dispozitie: orice fel de operatiune informatica se jurnalizeaza si se pastreaza atat cat spune legea. Daca e o infractiune, noi vom pastra aceste jurnalizari pana cand se stinge efectul infractiunii. (...) Deci, din acest punct de vedere, chiar daca un operator STS, cineva din BEC face vreo operatiune in sistemul informatic prin care sa altereze corectitudinea votului,
                        urmele raman acolo si sunt la dispozitia justitiei
                        . Este exclusa orice fel de posibilitate ca in sistemele electronice sa fie intr-un fel alterata vointa cetatenilor", a declarat Opris, joi, la inceputul sedintei Comisiei Tehnice Centrale pentru coordonarea activitatilor de organizare a alegerilor.

                        El a aratat ca exista o serie de elemente de noutate menite sa contribuie la o mai mare transparenta a procesului de vot. In acest context, el s-a referit la procesele verbale intocmite la inchiderea sectiilor de vot.

                        "
                        Nu va mai exista nicio interventie umana in acest proces
                        , in sensul ca la ora 12:00 noaptea fix toate procesele verbale completate electronic de catre presedintii sectiilor de vot, asistati de operatori, vor fi publicate automat de sistem intr-un format in care
                        presa si partidele
                        il pot prelua", a afirmat Opris.

                        Directorul Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS), Marcel Opriș, a anunțat că refuzul operatorilor de calculator de a filma numărarea voturilor este infracțiune și că există un sistem care monitorizează inclusiv dacă se filmează sau nu în secțiile de votare. La fel ca la alegerile locale din 5 iunie, operatorii de calculator ai celor 436 de secții de votare din județul Galați vor fi atent supravegheați printr-un sistem informatic, iar STS va ști exact ce operațiuni fac aceștia pe tabletele pe care le au în dotare. "Neefectuarea acestei operațiuni de filmare este infracțiune fiindcă înseamnă alterarea procesului electoral. În momentul în care undeva, la o secție de vot, unei tablete, unui dispozitiv de genul acesta i s-a întrerupt funcționarea aplicației de înregistrare video, în centrul de monitorizare se semnalează automat acest lucru. Este atenționată persoana care răspunde de buna desfășurare a activităților în secția de vot și se va vedea dacă e un incident tehnic sau dacă a fost o întrerupere voluntară", a explicat Marcel Opris, citat de Agerpres.

                        La alegerile din luna iunie, de exemplu, un operator de calculator din Galați a fost avertizat de STS că mai avea doar 25 la sută baterie la tabletă și i s-a cerut să o încarce imediat, semn că reprezentanților Serviciului de Telecomunicații Speciale nu le scapă nimic.

                        Conducerea STS a apreciat că alegerile din 11 decembrie vor fi cele mai transparente de până acum. "Nu va mai exista nicio intervenție umană în acest proces (al incheierii procesor verbale la închiderea secțiilor de vot - n.r.), în sensul că, la ora 12,00 noaptea fix, toate procesele verbale completate electronic de către președinții secțiilor de vot, asistați de operatori, vor fi publicate automat de sistem într-un format în care presa și partidele îl pot prelua. Am stabilit împreună cu ceilalți factori și am dat dispoziție: orice fel de operațiune informatică se jurnalizează și se păstrează atât cât spune legea. Dacă e o infracțiune, noi vom păstra aceste jurnalizări până când se stinge efectul infracțiunii. (...) Deci, din acest punct de vedere, chiar dacă un operator STS, cineva din BEC face vreo operațiune în sistemul informatic prin care să altereze corectitudinea votului, urmele rămân acolo și sunt la dispoziția Justiției. Este exclusă orice fel de posibilitate ca în sistemele electronice să fie într-un fel alterată voința cetățenilor".

                        Comment


                        • Originally posted by Gil26 View Post
                          In afara de Iliescu (adevarat cu multe mandate) nu ati avut alt presedinte al tarisoarei.
                          ....
                          Pentru ca au fost fraudate masiv alegerile, nu-i asa?
                          Last edited by Fanez; 22 November 2018, 22:45.

                          Comment


                          • @gecmc94 AStept un singur argument ca alegerile din 2016 n-au fost fraudate...la greu...intr-un mod odios si porcos. Eu am 100 argumente solide (fapte) ca au fost fraudate.
                            Evident...au existat plangeri penale...cu martori/filmari etc...dar nah...coruptia PSD-ista este mult prea intensa. Au fost cele mai fraudate.

                            Comment


                            • Originally posted by bolovan View Post
                              ... Eu am 100 argumente solide (fapte) ca au fost fraudate.
                              ....
                              Sa vedem si noi cateva (reale, nu inventii). Concret.

                              Comment


                              • Ia citeste ce am scris mai sus.
                                Si sunt acte doveditoare in aceast sens. Voi puteti? Sau stiti doar promovarea poropagandei ceausitte?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google