Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce ne facem cu Mugurel (bancherul sef) ca nu mai "vede" realitatea. Economia e pe topogan si el ia uite ce zice.
    Economia creşte. Dacă te-ai lua după televizoare, totul ar trebui să se prăbuşească în ţara aceasta. Nu vrea. Nu vrea deloc să se prăbuşească. Merge înainte!
    "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

    Comment


    • Originally posted by Gil26 View Post
      Hai sa vedem ce fac ceilalti ca sa uitam ce fac (sau ma rog nu fac) ai nostrii puternici legal alesi.....
      Ca de obicei, n-ai inteles nimic. Nu te dezici.
      Ce ne facem cu Mugurel ...ia uite ce zice.
      Nu pot sa cred ca a zis una ca asta. Tocmai el? Nu stie in ce tara traieste. )))))

      Comment


      • Mda. Si Orlando tot asa a spus, ca nu am inteles nimic, el este un bun proeuropean si doar a incercat sa distruga un principiu de baza al UE.
        Nu am inteles nici paralela care se facea aici intre protestele francezilor si 10 august (evident pentru a justifica actiunea politica a jindarilor nostrii). Ca evenimentele au fost total diferite cap-coada (inclusiv motivarile) e altceva. Nu am inteles nici ce a spus prim ministrul francez despre actiunea vestelor galbene.
        Nu am inteles nici necesitatea OUG pentru amnistie si gratiere. Bine ca a iesit Radulescu ala si a detaliat.
        Nu am inteles nici raportul MCV, dar Tudorel a promis “ievaluarea” si ne va “iexplica” si el ce si cum.
        Nu inteleg de ce Dragnea si camarilla calca statul de drept in picioare si aduc tarisoara asta cu 10-15 ani in urma. Cand un procuror se temea sa inceapa dosarul unui mare corupt iar daca o facea aveau grija de asta judecatorii puterii. Cand CCR-ul era aservit politic. "Politia" politica statea drepti la ordinele infractorilor.
        Nu inteleg de ce Daddy si gasca doresc izolarea politica si economica a Romaniei.
        Nu inteleg de ce marii infractori dovediti trebuie sa aibe cazierul curat.

        Dar bine ca sunt cei care explica clar lucrurile. Asa incet, incet voi intelege si eu cate ceva.

        Comment


        • PSD a dat de greu si nu mai creste salariile bugetariilor si amana cresterea pensiilor pana in septembrie 2019.
          Guvernul a pregatit textul Ordonantei de urgenta care va îngheta, începând cu 1 ianuarie 2019, salariile bugetariilor la cel mult nivelul din decembrie 2018. De asemenea, punctul de pensie si pensia minima sunt blocate pâna în septembrie. OUG suspenda si ocuparea posturilor vacante sau temporar vacante din institutiile si autoritatile publice, inclusiv cele locale, pe tot parcursul anului 2019.



          In schimb, continua sa bage bani aiurea in ”metrorex” si le creste salariile cu 20%.

          Comment


          • Originally posted by Gil26 View Post
            ...
            Nu am inteles nici ...
            Nu am inteles nici ...
            Nu am inteles nici ...
            Nu inteleg de ce .....
            Nu inteleg de ce ...
            Si eu ce-am zis? Am zis ca n-ai inteles nimic. Asa cum nici eu nu inteleg de ce un acuzat trebuie sa-si dovedeasca nevinovatia intr-un stat de drept. Eu zic ca tu ai furat. Trebuie sa dovedesti tu ca n-ai furat sau trebuie sa dovedesc eu ce afirm? Cum e normal, logic si corect? In stalinism trebuia sa dovedesti tu ca esti nevinovat, acum o fi altfel? Esti vinovat pana la proba contrarie sau esti nevinovat pana la proba contrarie? Nu te mai obosi, nici asta n-o sa intelegi. Asa cum nu intelegi nici cum e cu prezumtia de nevinovatie.

            Comment


            • Originally posted by aris86 View Post
              PSD a dat de greu si nu mai creste salariile bugetariilor si amana cresterea pensiilor ...
              In schimb, continua sa bage bani aiurea in ”metrorex” si le creste salariile cu 20%.
              Iti dai seama ce efort financiar sa creasca salariile cu 20% celor de la metrorex. D-aia nu mai are statul bani pentru pensii si salariile bugetarilor. O sa vina apocalispa si falimentul tarii. Eu zic ca altceva trebuia sa se faca cu banii aia. La STB (fosta RATB) au crescut salariile cu 35% dar aia nici nu conteaza pentru ca ii da Fierea din buzunarul personal.

              Comment


              • Originally posted by Fanez View Post
                Am zis ca n-ai inteles nimic. .... Cum e normal, logic si corect?.... Nu te mai obosi, nici asta n-o sa intelegi...
                Normal, logic si corect este ca un mare infractor dovedit si condamnat e sa fie eliberat, declarat nevinovat, sters cazierul si recompensat?
                Tot normal logic si corect este ca procurorii sa se teama sa mai ancheteze un mare infractor din tabara celor buni, judecatorii sa nu ii mai condamne pe cei vinovati. Iar daca nu se intampla toate astea atunci dam o OUG de amnestie si gratiere. Ca asa e normal, logic si corect.

                E adevarat ca poate au fost si foarte putine cazuri cand si nevinovati au fost condamnati. Dar nu cred ca din exceptie trebuie sa faci regula. Altfel dupa o anumita "logica normala si corecta" toti cei vinovati sunt de fapt nevinovati. Normal ca avem o tara fara hoti. Iar puscariile trebuie desfiintate, Oricum "vinovatii fara vina" in cel mai rau caz pot face arestul la domiciliu.

                Si asta este tara pe care o doreste si o viseaza Draknea. Macar voi sa va obositi sa intelegeti conducatorul iubit.

                Dar nu conteaza, Gratiela si slujbasii lucreaza de un an si ceva la celebra formula a taxei auto de poluare. Eficienti angajati si bun manager.
                Dar doresc o taxa pentru centralele termice pe gaz. Daca centrala duduie atunci si economia duduie.

                Comment


                • un mare infractor dovedit si condamnat
                  fara probe, conform stalinismului bazat pe un "denunt" scris dupa dictare,
                  sa fie eliberat, declarat nevinovat, sters cazierul si recompensat
                  conform statului de drept (acela adevarat, nu rumegat de stalinisti), bazat pe probe, DA! Asa e normal, logic si corect.

                  Comment


                  • Stanilism si stanilisti. Pai stalinismul (prin perestroika) a stat la baza FSN-ului iar stanilistii cu fata umana l-au condus. Apoi au devenit capitalisti barbari. Si astfel am ajuns la pesedeul actual (acum fostii comunisti si securisti au predat stafeta).

                    Hotii apara hotii. Probe? Nu conteaza. O dam cu statul paralel. Si desfintam statul de drept. Ca doar ai nostrii sunt la putere. Si fac ei propriul stat. Stat in stat. Ca tot de la stalinisti au invatat asta.

                    Comment


                    • Iata seful statului paralel. In prima poza este Iohannis inconjurat de generali SRI, cel cu ochelari este seful SRI, Helvig. Sunt doar doi militari ai fortelor terestre si vad un chipiu albastru al fortelor aeriene si unul alb al marinei. In a doua poza vedem ca armata are mai mult de 3 generali. Dar n-au avut loc in jurul lui Iohannis.

                      Doar intr-un stat terorist mai avem o astfel de desfasurare de forte secrete la lumina zilei. Noi nu avem armata, nu avem marina, nu avem flota aeriana (F16 nu au putut decola din cauza vremii altfel foarte frumoase). Avem servicii secrete si securisti.
                      You do not have permission to view this gallery.
                      This gallery has 2 photos.

                      Comment


                      • Stanilism si stanilisti..... Probe? Nu conteaza... Si desfintam statul de drept...Si fac ei propriul stat. Stat in stat. Ca tot de la stalinisti au invatat asta.
                        Asta am zis si eu dar n-ai inteles pentru ca nu intelegi nimic. Doar ca exact asta sustii desi nu intelegi, nu conteaza. Roboteii teleghidati nu inteleg nimic, doar executa comenzile. Esti exact ca babuta care mergea pe contrasens pe autostrada si aude la radio ca un sofer merge pe contrasens, iar ea zice: care un sofer ca sunt cu sutele!? Oricum n-ai inteles, las-o asa.
                        Last edited by Fanez; 6 December 2018, 11:03.

                        Comment


                        • Fanez, putin rautacios, da nu conteza.
                          Esti vinovat pana la proba contrarie sau esti nevinovat pana la proba contrarie?
                          fara probe, conform stalinismului bazat pe un "denunt" scris dupa dictare,
                          Am mai spus ca poate au fost si unii condamnati cu "probe" facute si contrafacute. Dar ceea ce face pesedeul (de fapt liderii lor) nu cred ca este normal, logic si corect. Incearca sa ii scoata si pe cei vinovati (cu probe indubitabile -unele ce tin chiar de siguranta nationala) basma curata. Prin toate metodele. Si au destule la indemana pentru ca ei sunt la putere. Plus ca fac tot ce pot pentru ca infractorii sa nu mai poata fi condamnati.

                          Oricum pesedeul actual e pe contrasens (ca babuta ta). Nu intelege nimic dar stie ca trebuie sa continue. Dar va fi tamponat serios pentru ca si mama asta natura mai are un echilibru. Apoi orice actiune are si o reactiune. Iar Draknea tot prost va pleca din viata si functie,

                          Interesant va fi altceva in perioada urmatoare. Daca Daddy si sleahta, marii patrioti nationalisti, vor ceda in fata cererilor udemeriste. Pentru ca se pare ca frumoasa alianta e cam la inghesuiala, iar UDMR-l marjeaza (ca de obicei). Si cerintele lor sunt din ce in ce mai grave.

                          Comment


                          • Incearca sa ii scoata si pe cei vinovati (cu probe indubitabile -unele ce tin chiar de siguranta nationala) basma curata.
                            Aveti dovezi? Asta e propaganda sovietica. Fake news daca preferi.
                            ...mama asta natura mai are un echilibru. Apoi orice actiune are si o reactiune
                            Abia astept echilibrarea.

                            Comment


                            • Are grija marele partid provenit din propaganda sovietica sa distruga toate probele si dovezile.
                              Culmea e ca tot propaganda asta trambiteaza despre stalinistii si denunturi. Pai mai tovarasi, nu preacuratul vostru sef mergea la chefurile stalinistilor (actualii paraleli)? Nu Draknea ciocnea paharul cu Coldea, Kovesi, Helvig, Maior, etc? S-au amestecat rau de tot stanilistii. Ce sa mai intelegem? Ce doreste Daddy sa mai "echilibreze"? Vorba aia: mai rasfirati tovarasi, mai rasfirati. Dar probabil ca tu nu ai trait asta.
                              Roboteii teleghidati nu inteleg nimic, doar executa comenzile
                              Te refereai la marionetele (Veorica, Orlando, Olguta...) preamaritului? Ca ele nu inteleg nimic, nu gandesc, doar executa comenzile.
                              Last edited by Gil26; 6 December 2018, 20:59.

                              Comment


                              • Fanez, ca tot o dai cu stalinistii, eu am fost unul din semnatarii Proclamatiei de la Timisoara. Unul din puncte era fara comunisti la putere. Din pacate varfurile lor s-au infiltrat in toate structurile statului si in toate partidele. Bineinteles ca grosul a fost la FSN, PSD...
                                Si tot din pacate fostii comunisti, securisti, nomenclaturisti au devenit doar niste profitori. Iar profitorii astia conduc acum si fac legile dupa bunul plac. Mai ales, dar nu numai, in actualul pesede. Sunt mult mai prosti si incompetenti decat fostii comunisti (sau ma rog stalinisti). Dar sunt rau intentionati si vor sa distruga totul doar pentru interesul lor. Atat si nimic mai mult.

                                Sincer sper sa intelegi si tu asta (chiar daca peste ceva timp).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google