Logan - Probleme Claxon / Maneta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan - Probleme Claxon / Maneta

    Salut,

    De ceva vreme claxonul pe un logan 2011 ph2 nu mai functioneaza.
    Mentionez ca am fost in aceasta dimineata in service-urile Dacia din Cluj (Turzii+ Dorobantilor) dar nu aveau oameni pe partea electrica disponibili, avand in vedere perioada sarbatorilor.

    Problema e ca am aflat un pret orientativ, baietii zicand ca problema ar fi maneta si nu claxonul, iar pretul unei manete Dacia original ar fi undeva la ~800RON (Conform celor spuse de cei de la reprezentata de pe Dorobantilor).
    Pret la care se mai adauga si montarea ~100 RON.

    Imi puteti recomanda un alt service ? sau de unde as putea face rost de o maneta sh ? sau orice alte sugestii

    800 e aberant de mult!!

    mersi.

  • #2
    Dezmembrari...Maneta 800 ron? Intreaba de pret si colegii de pe forum ce vand piese si accesorii auto.
    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

    Comment


    • #3
      793 daca bine tin minte, iti dai seama ca omul de pe Dorobantilor mi-a zis ceva de genu: "e atata.. ar fi cazul sa mergi in alta parte".

      Okay si dezmembrari unde prin Cluj/zona Cluj ?

      din ce am vazut pe OLX preturile variaza de la 50-300.
      Numai trebuie avut grija sa aiba si proiectoare de ceata (in cazul meu), plus compatibila cu modelul.

      Mersi, o sa ma uit si pe forum la vanzari piese.

      Comment


      • #4
        Bloc lumini se numeste.
        Poti pune o intrebare aici:
        Last edited by mr.K; 28 December 2015, 12:14.

        Comment


        • #5
          Mersi frumos!
          Da, asa am cautat dupa "bloc lumini".
          Cautand "maneta" nu prea gasesti.
          Am si trimis un mail la ceva firme de dezmembrari din Cj, o sa ma uit si peste linku-ul ce mi l-ai trimis.

          Comment


          • #6
            Salut,
            Incearca si la Bestautovest.
            Totusi trebuie verificat mai intai, poate claxonul este defect.
            Last edited by spik; 28 December 2015, 15:06.

            Comment


            • #7
              Mersi!

              80 de lei nu suna rau.

              Oricum am fost intre timp la Autodias, toata lumea este in concediu, oricum zicea tipul de acolo ca prima data o investigatie daca chiar este blocul de lumini sau claxonul, si daca nu o maneta de genul cica undeva la 120 zicea, deci preturi decente.

              Comment


              • #8
                Astia de la reprezentante au preturi nesimtite!

                Comment


                • #9
                  din pacate da, paradoxal, daca ar fi sa-mi vand masina pe piese /pretul din reprezentata probabil as avea bani de un seria 7 2015.

                  Comment


                  • #10
                    Zici ca ai gasit la Bestauto cu 80 lei blocul de lumini?
                    Am cumparat de la ei bratul stergator spate cu 45 lei, iar la magazin era 130-150 lei, asa ca a meritat sa platesc si transportul.
                    Eu am un Sandero din 2011, da' aici este mult mai "vioaie" treaba decat in alta parte!

                    Comment


                    • #11
                      Da, 79 de lei parca era ca am cautat imediat dupa ce mi-ai dat link-ul.
                      Oricum cred ca ma duc la Autodias dupa data de 4 ianuarie (acum toti is in concedii) sa-mi rezolv claxonul.
                      Poate nu e de la blocul de lumini, si atunci as cumpara unul degeaba plus trebuie sa gasesc unde sa mi-l montez.
                      Ideea e ca in ambele service-uri Dacia din Cluj mi-a cam dat de inteles ca, claxonul nu este de bai ci blocul de lumini, deci e o problema uzuala la ei se pare.

                      O firma serioasa probabil ar fi chemat in service toate masinile dintr-o anumita serie daca s-ar fi stiut de asemenea defecte la o scala atata de larga, dar no asta e, pana acum nu am avut nicio problema cu ea (garantia mi s-a dus anul asta, fiind de 4 ani), sper sa nu inceapa toate pe rand de pe acum sa cedeze.

                      Comment


                      • #12
                        Sal

                        Se poate si repara eu am reparat unul cu acceasi problema

                        Comment


                        • #13
                          Daca te pricepi sa-l repari singur sau te ajuta vreun amic, altfel nu se merita sa dai bani la reparat] atata timp cat gasesti nou la pret apropiat.

                          Comment


                          • #14
                            Mai mult ca sigur e de la maneta / blocul de lumini. La fel mi s-a întâmplat si mie. Se da jos, se observa ca un fir e dezlipit, se observa de unde s-a dezlipit, si se lipeste cu pistol/ciocan de lipit. La modelul 2005 se potrivete si maneta de face-lift 2008+, nu stiu si daca invers merge.

                            Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
                            Last edited by mFlorin; 19 February 2016, 01:29.

                            Comment


                            • #15
                              Ma lipesc si eu de threadul asta cu o problema. Mai exact cand dau flash-uri sau trec pe faza lunga ori caxonez, mi se blocheaza usile. Am desfacut blocul de lumini si l am curatat cu spray de contacte insa sporadic tot asa se manifesta. V-ati mai intalnit careva cu asemenea simptome?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google