Legislatii,taxe,amenzi,itp-uri,politisti,informari Din Trafic,radare.....etc.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dany, cel mai indicat e sa citesti mai bine legislatia, sa suni la politie, sau cum a spus Ivan sa-i intrebi pe cei doi

    Ivane, lasa ca limbajul NDL-ului nu te deranjeaza, ca doar e de-al tau.

    Comment


    • Bravo,,ai vazut ca se poate. Asa trebuia sa spuneti fiecare,adica sa intrebe politaiul la traseu si ala il lamureste cel mai bine.

      Ps,,pana ii vine randul la traseu are tot timpul din lume sa intrebe multimea de instructori si de politai de acolo
      Last edited by Ivan Marian; 14 December 2012, 15:01.

      Comment


      • Important e ca a luat proba practica.
        AG 16 Y M A

        Comment


        • se conduce cum a zis si streulea mai sus , cu numarul din ordinator, care l-ai avut cand ai dat examenul si in mod normal amenda pentru neprezentarea actelor ...la fel cum patesti si daca ai permisul la preschimbat unde tot nu iti da nimeni nicio dovada...
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • Originally posted by crististreulea View Post
            eu am luat carnetul acum 18 ani, se pune si parerea mea?
            am luat sala si m-am dus la poligon. am luat si poligonul si am plecat acasa la volanul masinii. am primit verbal un numar care trebuia sa-l spun in caz ca eram oprit de vre-un politist. numarul fiind pozitia de pe tableul cu absolviti.
            daca ai absolvit, consider ca ai dreptul sa conduci. cand am dat si luat A, am plecat cu motorul iar carnetul a venit dupa o saptamana. insemna ca o saptamana s anu conduc motorul... stupid zic eu.
            ma rog.. eu stiu cum era in 1987 cand am luat eu carnetul la 22 de ani
            de perioada aia ziceam ca s-ar fi stricat aia de ras daca ceream vreo dovada.
            si nu mai erau probleme ca nu se poate duce "copilul" cu masina acasa.

            Comment


            • Daca treci de proba practica, nu primesti nimic de la politist pe moment, in afara de "la revedere" , a doua zi dupa ce ai trecut proba practica te poti duce sa ridici dovada inlocuitoare a permisului cu care poti circula pana primesti permisul acasa prin posta, cam 6-7zile lucratoare, dupa care trebuie sa distrugi dovada. Asta a fost la mine, acum un an si o luna. Deci imediat dupa ce ai trecut proba practica nu poti conduce, doar a doua zi.
              Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

              Comment


              • se pare ca procedura difera de la judet la judet )))
                Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                Comment


                • Originally posted by kubala7 View Post
                  Daca treci de proba practica, nu primesti nimic de la politist pe moment, in afara de "la revedere" , a doua zi dupa ce ai trecut proba practica te poti duce sa ridici dovada inlocuitoare a permisului cu care poti circula pana primesti permisul acasa prin posta, cam 6-7zile lucratoare, dupa care trebuie sa distrugi dovada. Asta a fost la mine, acum un an si o luna. Deci imediat dupa ce ai trecut proba practica nu poti conduce, doar a doua zi.
                  prin posta ?! de ce, la udriste sau la drpciv la coada nu va mai place ?
                  in bucuresti pot veni doar amenzi prin posta.

                  Comment


                  • pai eu ce vina am ca Politia Romana livreaza permisele prin posta direct acasa ?
                    Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                    Comment


                    • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
                      se pare ca procedura difera de la judet la judet )))
                      sau in functie de anul in care a luat fiecare permisul )
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • Originally posted by kubala7 View Post
                        pai eu ce vina am ca Politia Romana livreaza permisele prin posta direct acasa ?
                        eu glumeam. sper ca nu te-ai suparat. mai mult faceam misto de noi, bucurestenii pentru ca suntem capitala si nu ne trimite nimeni, nimic prin posta.
                        ba da, cum am mai spus, amenzile.

                        Comment


                        • deci la mine asta a fost in septembrie 2011, nu stiu sa se fi schimbat ceva de atunci ...
                          @NDL cam greu, da' m-am prins pana la urma de gluma no problem
                          Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                          Comment


                          • Poliţia Rutieră şi RAR vor controla autovehiculele în trafic, în perioada 10-20 ianuarie
                            astăzi, 11:29 Autor: Lucia Efrim

                            Echipe mixte de poliţişti rutieri şi mecanici ai Registrului Auto Român (RAR) vor verifica în trafic, în perioada 10-20 ianuarie, starea tehnică a autovehiculelor, urmărind dacă acestea îndeplinesc condiţiile tehnice pentru a putea circula pe drumurile publice.
                            În perioada 10-20 ianuarie, Direcţia Rutieră a Poliţiei Române şi Regia Autonomă - Registrul Auto Român vor acţiona, la nivel naţional, pentru reducerea cauzelor generatoare de evenimente rutiere cu consecinţe grave, produse pe fondul defecţiunilor tehnice ale autovehiculelor, potrivit unui comunicat de joi al Ministerului Afacerilor de Interne (MAI).
                            Concret, poliţiştii şi specialiştii RAR vor verifica buna funcţionare a mecanismului de frânare şi a sistemului de direcţie, a instalaţiei de iluminare/semnalizare, precum şi a reglajului acesteia, legalitatea montării şi utilizării luminilor de altă culoare sau intensitate, a dispozitivelor ori accesoriilor de avertizare, altele decât cele omologate.
                            De asemenea, se va verifica autenticitatea seriilor de identificare a vehiculelor, concordanţa datelor înscrise în certificatul de înmatriculare cu caracteristicile tehnice, deţinerea inspecţiei tehnice periodice şi valabilitatea acesteia, precum şi utilizarea anvelopelor de iarnă şi uzura acestora.
                            În cazul în care se constată defecţiuni tehnice de natură a pune în pericol grav siguranţa circulaţiei, autoturismele respective vor fi imobilizate.
                            Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e
                            prost.

                            Comment


                            • Sa fie controale cat mai multe din partea mea.
                              Am auzit stirea la Radio si o fac pt ca sunt foarte,repet,foarte multe masini second hand inmatriculate in Romania. Aproximativ 85% din masini sunt second hand aduse de la CUCA MACAI(Germania,Spania,Italia,etc) Sunt mai ales vizate masinile cu numar de Bulgaria. Din partea mea pe astia cu numar de Bg sa ii extermine definitiv. Prea multe troace si cazane sunt aduse de acolo.

                              Comment


                              • sunt de acord cu tine in ce priveste Bg, in rest... daca e rar-ul iesit pe strazi presupune sa tineti xenoanele mai "ascunse" ca sunt pusi pe lumini si verificat itp-uri daca au fost facute pe naspa sau nu.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google