Sistem Audio Logan 2005

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sistem Audio Logan 2005

    Salutare baieti,

    Am cumparat acum ceva timp urmatoarele:
    / difuzoare coaxiale pe 2 cai diametru 13 cm, tweeter 13 mm putere: 45W RMS (180W max) raspuns in frecventa: 50 - 20000 Hz impedanta 4 ohmi SPL: 90 dB   body { background: #F

    / difuzoare coaxiale, 2 cai diametru: 16,5 cm, tweeter 13 mm putere: 50W RMS (200W max) SPL: 90 dB raspuns in frecventa: 45 - 20.000 Hz impedanta: 4 ohmi //

    / subwoofer activ cu amplificator integrat clasa Ddiametru difuzor : 20 cmputere rms : 75 Wputere max : 200 WSPL: 92 dBimpedanta: 2 x 2 Ohmiintrare high level cu functie auto on/offintra

    / radio CD Player cu Bluetooth, MP3, USB, made for iPod/iPhoneputere max : 4 x 50 Wsuporta formatul FLACtuner AM/FM cu RDS ( AF, TA, TP, PTY, EON, Radio Text )port USB frontal (1000mA)mo


    Ideea e urmatoarea. Sunt foarte nemultumit de difuzoare, se aud groaznic, mult mai prost decat cele originale(blaupunkt). Daca o sa iau un amplificator gen: https://www.emag.ro/amplificator-aut.../pd/DLGP4MBBM/ o sa ajute difuzoarele astea magnat? Daca nu, ce ar trebuii sa modific?

  • #2
    Incearca sa folosesti functia high pass sa nu le mai chinui cu bass-ul.Poate in stilul asta o sa fii mai multumit de ele.La banii aia era clar ca nu exista nici un fele de imbunatatire fata de cele stock dar cel putin cd-playerul pare ok, te poti juca un pic cu hi/low pass-ul si vezi cum se comporta

    Comment


    • #3
      Originally posted by zuzu85 View Post
      Incearca sa folosesti functia high pass sa nu le mai chinui cu bass-ul.Poate in stilul asta o sa fii mai multumit de ele.La banii aia era clar ca nu exista nici un fele de imbunatatire fata de cele stock dar cel putin cd-playerul pare ok, te poti juca un pic cu hi/low pass-ul si vezi cum se comporta
      Am incercat asa ... nu ma ajuta. De asta nu stiu ce sa fac.

      Comment


      • #4
        in cazul asta nu ai ce face decat sa inlocuiesti, pe usa fata poti pune de 16.5 fara mari batai de cap http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo...CX-165.3/.Daca vrei sa fie si mai bine faci si o insonorizare a usilor si va fi o diferenta notabila.Pe spate as merge pe ovale, eu am avut pe logan ph1 de la hertz dar amplificate ca altfel nu faci nici o treaba cu ele http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo...CX-690.5/.Sunt constient ca sunt scumpe, dar daca vrei sa se si auda ok sonorizarea presupune investitii majore.Eu pt logan 2 am dat 2000 de lei doar pt statie, 2 boxe fata si montajul acestora...


        LE:montaj adica insonorizare usi, cabluri, adaptor hi-low etc
        Last edited by zuzu85; 26 June 2017, 19:01.

        Comment


        • #5
          sunt dispus sa insonorizez usile fata. pe spate nu pot pune difuzoare ovale. din fabrica am avut rotunde de 13 si am pus de 16 cu distantier din plastic, ca nu am gasit de mdf, si oricum si distantieru asta arata foarte naspa, e negru si gros de 25mm ) ... as vrea sa imi ziceti ce pot schimba ca sa se imbunatateasca considerabil si in ce bani (cu cat mai putin cu atat mai bine, asta nu inseamna ca am un buget fix, o sa fac investitia in timp, o luna doua). eu voiam sa stiu in principal, daca pun un amplificator la magnat-uri, se vor auzii mai clar?


          Acum sa revin la o poveste mai veche. Inainte sa ma apuc de bagat bani in sunte, acum vreo 2 ani, aveam un player de la pioneer si boxele stock (atat, fara tub de bass), si vreau sa precizez ca se auzea mai bine inainte, si bass si medii si inalte. vreau mai bine ca atunci sa iese.

          Comment


          • #6
            Ai luat niste difuzoare ieftine de la care nu poti avea pretentii.
            In primul rand pe fata cumpara difuzoare tip sistem adica difuzor separat de medii/joase si inalte iar pe spate daca vrei bass pui unele ovale.

            Comment


            • #7
              Difuzoarele alea sunt pocnitori fata de CD-playerul achizitionat incearca macar astea link pe fata cu adaptoare. Si insonorizarea usilor fata conteaza foarte mult e plin internetul de informatii despre insonorizare se poate fare in regim propriu foarte bine si cu un pret ok.

              Comment


              • #8
                Originally posted by djtrex View Post
                sunt dispus sa insonorizez usile fata. pe spate nu pot pune difuzoare ovale. din fabrica am avut rotunde de 13 si am pus de 16 cu distantier din plastic, ca nu am gasit de mdf, si oricum si distantieru asta arata foarte naspa, e negru si gros de 25mm ) ... as vrea sa imi ziceti ce pot schimba ca sa se imbunatateasca considerabil si in ce bani (cu cat mai putin cu atat mai bine, asta nu inseamna ca am un buget fix, o sa fac investitia in timp, o luna doua). eu voiam sa stiu in principal, daca pun un amplificator la magnat-uri, se vor auzii mai clar?

                Degeaba pui amplificator pe ele, nu o sa fie nici o diferenta sunt niste raciuri ieftine.Scapa de ele si cumpara pe componente pe fata, faci insonorizarea usilor si apoi va fi o diferenta.Incearca sa mergi pe hertz, focal, helix.Pe spate ideal era sa mergi pe ovale, dar atata timp cat ai sub in portbagaj poti merge in continuare cu inele + difuzoare 16.5.Daca vrei iti pot trimite in privat ce am montat eu, vad ca nu esti din Buc sa ne intalnim sa si asculti...

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google