Omologare Jante: Petitie Catre Fabrica

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cere o audienta in persoana.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Originally posted by MIKE_MIKE View Post
      Sustin petitia.
      Totusi eu am o dilema, oare cei de la rutiera cunosc ce tip de janta sau de anvelopa sunt obligatorii pentru BMW, MERCEDES, KIA, AUDI, etc...?
      Sincer nu cred acest lucru, noroc ca masinile de politie sunt logan, motiv intemeiat sa se ia de noi ) ...asta e ghinion. [snip]
      Scrie in talon, cei de la rutiera stiu sa citeasca - mai greu, dar se descurca.

      @einstein1984: Ai dreptate 100%.

      Comment


      • In noile taloane nu mai scrie dimensiunile anvelopelor, doar in CI, dar la Logan fii sigur ca stiu ce dimensiuni sunt omologate ca doar au si ei la greu...

        Comment


        • nu va mai bucurati cu noile taloane , e nevoie doar sa bage codul talonului in baza lor si le apar acolo toate detaliile.

          Comment


          • @ Valentin VRN un inspector RAR mi a spus ca exista o lege conform carieia pe un autoturism se pot omologa simplu si cu cheltuieli reduse alte jante si dimensiunu de guma daca exista alta masina cu aceleasi caracteristici de constructie care are omologate aceleasi dimensiuni. omologare tip nu individuala

            mi a dat exemplu Dacia Sandero Stepway are omologate 195.55.16

            si mi a spus si de ce sunt omologate. pentru ca diferenta de diametru intre 185.65.15 si 195.55.16 este de 1 mm, ceea ce nu influenteaza tahometrul.

            ma chinui de 1 luna sa gasesc legea. cica exista

            clar nu se vor omologa alte roti cu dimensiuni mai mari / mici fara reglarea tahometrului.
            si ce faci ca ai omologate si 185.65.15 care sunt mai mari decat ce vrei tu sa omologhezi. cand le pui pe alea ce faci ? calibrezi iar tahometrul ?

            asta este raspunsul primit de la RAR printr o cunostinta ... nu m am dus lup surd la vanatoare

            Comment


            • tin sa va anunt ca se poate omologa ...eu am omologat inca 2 dimensiuni pe carte..mers la RAR cerut omologare si facut modificarea in carte...ma costat 450 ron ..ptr. ca au bagat masina pe linie de itp au facut verificare itp din nou cu toate ca mai aveamvalbila inca am mai platit inca nu stiu ce taxe etc...si gata ....acum am inca 2 dimensiuni trecute in carte ...pe 195 si 215 pe 16...deci se poate...depinde de institutia de RAR adica din ce oras ....in Brasov se poate....
              Un elogiu de trei minute şi o lacrimă de-o clipă nu scuză o neglijare care se măsoară în ani sau decenii.

              Comment


              • O poza sa ne arati se poate ? Stergi anumite informatii daca doresti sa ramana private dar sa se vada ca e vorba de Logan si sa apara dimensiunile.
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • @shakar, un simplu telefon la rar brasov te va edifica.

                  Nu-mi place deloc de cei care vor dovezi scrise pe forumuri. Daca esti pur si simplu curios, atunci iti zic eu, in carte este trecuta ca omologare individuala si in talon este trecut la observatii
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • trebuie sa-mi cumpar inca 2 jante pentru masina, si nu prea am optiuni la bani putini si ma gandeam sa iau din acelea chinezesti de tabla din talcioc, ce parere aveti despre ele? exista vreun risc oare?

                    Comment


                    • vezi pe la rubrica anunturi poate gasesti niste jante din otel originale, cu pret bun.
                      internal combustionizer

                      Comment


                      • crede-ma ca caut de ceva vreme si e foarte greu sa mai gasesc. acum cu legeea aceasta cu cauciucurile de iarna, toti si-au facut 2 seturi de roti...

                        Comment


                        • alwaysfresh, hai duminica la intalnire si te faci cu jante :P
                          Daca nu, gasesti pe forum id-ul meu de mess, si putem vorbi mai multe.

                          Comment


                          • Din moment ce s-a ajuns la offtopic, iar actiunea a esuat, aici inchidem!
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google