Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • he, he...Uniroyal...ce vremuri in 2002-2005, am avut Uniroyal Rain pe dacia 1300. pe ud, erau "tata lor" gumele alea. dar uitandu-ma pe testele din ultimii ani, parca nici bfgoodrich (de care am avut in 2007-2013) nu mai sunt ce-au fost. au ramas strict numele mari, fara nici una din firmele de sub umbrela, alea de liga a doua. nu mai vezi un barum, Uniroyal, bfg, doar conti, Michelin, gy, Dunlop. a, a cam picat bridgestone si a urcat Pirelli, sau mi se pare mie?
    eu sambata am aruncat dunlopurile daca tot am pus gumele de iarna, ca nu mai aveau saracele decat 1mm adancime pe canalele de degajare. home-made slicks in doua veri cred c-as putea sa-i intreb pe aia de fac teste daca testeaza gumele la 50km/h sau isi dau concurs pe timp, pe circuit, inainte sa spuna care tine mai mult si sa-si dea cu parerea despre aderenta?
    Last edited by Seba; 31 October 2016, 23:06.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Originally posted by Fanez View Post
      Doua cu 190,xx lei (ultimele din stoc) + 30 lei montaj si echilibrat si doua cu 197 lei + transport gratuit.. .
      Cele cu 190,## lei si montaj nu exista asa ceva. Le-am comandat la Best Tires Shop. Cand ajung acolo imi zice domnul acela amabil ca s-au suprapus doua comenzi, prin urmare nu au gumele mele, urmeaza sa mi le aduca maine, iar montajul pe la jumatea lunii ca sunt aglomerati. Comanda anulata.
      Ceilalti, anvelopearagrup.ro, au trimis comanda, au preluat inca una identica, astept sa le vad cand ajung acasa si apoi sa vina si celelalte doua maine sau poimaine.

      Comment


      • Pe de alta parte, niste 205/55/16 nu incapeau cum trebuie sub aripa, probabil, iar motorul de 1.2/0.9 gafaia cu ele.


        Eu am motorul de 0.9 pe sandero stepway si nu gafaie ,un pic mai mare consumul.

        Comment


        • gafaia pe dracu' 205/55R16 sunt cu 10mm mai mari pe raza decat 185/65R15 si cu 5mm mai mici decat 195/65R15. sunt doar ceva mai late.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Sunt mai late cu 20mm; de aici tot..."deranjul".
            Last edited by IancuMIC; 1 November 2016, 21:49.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Asa deci!
              Peste cauciucele mele (Fulda Kristall Montero 3) scrie:
              - German high Technology
              - Made in France
              - DOT 2816
              Pe "eticheta UE" scrie indicii C si C.

              Comment


              • asta inseamna globalizare: GoodYear (care detine Dunlop, Fulda, Sava si Debica) fabrica in franta gume cu tehnologie germana. Continental (care detine Barum, Semperit, Uniroyal, Gislaved, General, Viking) fabrica in Romania gume tot cu tehnologie germana.
                Iar eu am avut pe masina BFGoodrich, detinute de Michelin (francezi) si fabricate in Germania si Nexen (coreene) fabricate in cehia
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Asta e ca aia...Noi importam cartofi romanesti din Germania.


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  Keep walking...

                  Comment


                  • Nu e acelasi lucru. Tehnologia de fabricare e germana nu produsul in sine. Cand o sa-ti dispara postul asta si altele asemanatoare o sa te superi si o sa te intrebi: "de ce mi-au sters astia postul?"

                    Comment


                    • Imediat ce mi-am pus "fuldele" am si avut ocazia sa vad cum se comporta pe ploaie (la 7-8 grade). Sunt chiar incantat de achizitie. Se comporta foarte bine si la demaraj si la franare si la zgomot si la confort. Astept pileiul : D
                      Singurul lucru pe care il regret este ca am schimbat valvele la doua roti (jante cumparate separat, nu cele de pe masina) si nu era cazul. Nu stiu daca le-a schimbat sau doar m-a taxat pentru asta dar oricum au fost niste bani dati degeaba.
                      Last edited by Fanez; 4 November 2016, 08:09.

                      Comment


                      • Eu am luat Nokian WR D4 92T XL, nu ma astept sa am probleme, dar asta o sa vedem la iarna in troiene.

                        Comment


                        • De ce 92T? Astea sunt pentru VAN/Dokker.

                          L.E. TS860-urile nu-si dau seama ca pe jos este ud, merg la fel de bine ca pe uscat. Citisem treaba asta inainte sa le cumpar, dar imi venea greu sa cred.

                          La fel sunt si ContiPremiumContact5-urile pe timp de vara.
                          Au dat rateuri pe ud cand s-a racit afara, la 2-3 grade, dar este irelevant, avand in vedere ca nu sunt gandite pentru sezonul rece.
                          Last edited by vitriol; 4 November 2016, 13:33. Reason: Automerged Doublepost
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Eu am comandat 88T, ei mi-au trimis 92T XL, care erau cu 50 de lei mai scumpe pe bucata. Nu m-am suparat.

                            Comment


                            • Originally posted by vitriol View Post
                              De ce 92T? Astea sunt pentru VAN/Dokker.



                              L.E. TS860-urile nu-si dau seama ca pe jos este ud, merg la fel de bine ca pe uscat. Citisem treaba asta inainte sa le cumpar, dar imi venea greu sa cred.

                              La fel sunt si ContiPremiumContact5-urile pe timp de vara.
                              Au dat rateuri pe ud cand s-a racit afara, la 2-3 grade, dar este irelevant, avand in vedere ca nu sunt gandite pentru sezonul rece.
                              Comportamentul asta l-am observat si eu, dupa drumul de ieri Sibiu-Buc-Sibiu. Foarte multumit de ele. Asteptam zapada

                              Comment


                              • Originally posted by darksun View Post
                                Eu am comandat 88T, ei mi-au trimis 92T XL, care erau cu 50 de lei mai scumpe pe bucata. Nu m-am suparat.
                                Pai ar trebui sa te superi. Au flancurile mai tari si sunt mai grele.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google