Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by liviunvl View Post
    ... am prins ultima zapada cu cele de vara. Am evitat la limita o tamponare usoara si niste pietoni pe trecere, desi mergeam incet, cu 20 km/h.
    Cu All Season de calitate nu aveai surpriza asta
    Logan GPL 1.4

    Comment


    • pe poleiu care a fost, 20km/h viteza e foarte mult

      nici mama lu allgrip allseason sau ce vrei nu te salva decit tinte ( ilegale in romania ) poate !

      Comment


      • Sau mergi cu ele pana la sarma, ca să le utilizezi la maxim.

        Comment


        • Vă spun sincer, nu știu de ce vă grăbiți să treceți la anvelopele de vară. Recunoașteți sinceri că anvelopele de iarnă sunt cele mai puțin tocite (au mai puțini km) decât cele de vară. Sigur că putem trage de anvelopele de iarnă vreo 5 ani măcar ca vechime. Dar dacă mergem doar 3-4000 km pe sezonul de iarnă, după 5 ani tot acumulează cam jumătate din durabilitatea lor reală. Le dați pe urmă la reșapat și le cumpără altcineva după ce suprafața de contact a fost înnoită. Eu prefer să merg până la final de aprilie, început de mai cu gumele de iarnă ca să le tocesc echilibrat cu setul de vară. Nu văd rostul să vă grăbiți deja la anvelopele de vară.

          Comment


          • Pai ce temp. avem momentan pe timp de zi ?? cumva sub 7 gr. C la campie ? nope.(ce distante de oprire ai cu gumele de iarna/vara la o temp. exterioara de peste 7 grade C ? un exemplu)

            Asta cu lasatu ca sa se toceasca egal cu cele de vara , sa nu cumva sa le tocesti de sa le arunci la gunoi pe temp de 17-20 gr.C., fie ele si gume de iarna noi.
            Fiecare face cum vrea cu schimbatul insa eu tot timpul o data ce s-a terminat luna martie am schimbat gumele , ca o sa mai vina 1-2 zile de ploi la 8 grade C, nu-i bai.
            Last edited by prometheus; 1 April 2018, 23:11.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Gumele de iarnă vor frâna la la 17C exact ca la 7C. Problema este la gumele de vară care se întăresc și devin plastice la cca 7C, având performanța degradată major. Din câte am citit, cei de la ADAC nu au testat o gumă de iarnă la temperaturi de primăvară. Ceea ce mă face să cred că nu se schimbă nimic semnificativ în capacitatea de frânare pe uscat. Când temperatura în asfalt urcă spre 40C atunci problema se schimbă radical. Dar nu suntem acolo.

              Comment


              • Asta cu tocitul echilibrat nu prea suna bine...

                O anvelopa de iarna nu va mai avea aceleasi performante cand profilul scade sub 6mm. Asadar, in loc sa folosesti anvelopele de iarna 5 sezoane, le vei arunca dupa 3.


                Cu o anvelopa de vara, in schimb, poti merge linistit pana ce profilul anvelopei atinge 3mm. Sunt unii care merg pana la martorii de uzura (1.6mm), dar asta e alta poveste.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Originally posted by gecmc94 View Post
                  Gumele de iarnă vor frâna la la 17C exact ca la 7C.
                  Hm...oare ? nu cred ! sa luam in calcul si franari repetate ?

                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Pentru referință, unul dintre puținele (poate singurul) studii (hai să îl numim așa deși este un material de marketing care împinge consumatorul să își cumpere cât mai multe pneuri) este cel prezentat de Continental.


                    Zic că nu prea este studiu pentru că nu indică nimic altceva decât T > 15C. Asta din start îmi indică o problemă de eroare inginerească majoră. Atât de mare încât scade credibilitatea numerelor prezentate la ZERO (virgulă cinci) pentru că între T = 15 C și T = 25 C este o mare diferență pentru pneurile de iarnă. Ca să nu mai vorbesc de T = 35 C. Cum să citesc un test în care T > 15C?

                    Dacă am compara cu un all-season (să zicem că unii dintre noi au CC-uri), atunci frânarea pe uscat de la 100 km/h va cere 2 m în plus. Iar avantajul gumelor de iarnă este că mai poți să admiri Bâlea Lac în această perioadă.

                    Am citit articolul tău și confirmă ceva din datele Continental. 4 feet mai rău ca all-season înseamnă puțin peste 1m. Însă frânările repetate în scenariul din articol consider că este un test aberant. Eu nu am frânat niciodată violent de la 100 km/h și sper să nu o fac. Dar a făcut-o Streulea într-un clip și chiar așa a zis "o fac eu ca să nu o faceți voi" pentru că și-a stricat cauciucurile cu acea ocazie (le-a tocit și au căpătat o bătaie). Este previzibil că vei toci cauciucurile de iarnă la un test de frânare violentă. Dar de oprit, te oprești. Iar după aceea mergi ușurel și le arunci la gunoi.

                    http://www.tutorialelogan.ro/in urma trimiterii a 3 email-uri catre vocea clientului am primit si raspunsuri:1)"Referitor la intrebarea dumneavoastra, va com...
                    Last edited by gecmc94; 2 April 2018, 00:58. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Graficul Conti este util in cazul tau cand zici ca mai folosesti pneurile de iarna pana in aprilie: temperaturi in medie >15grade dar nu pana in 25-30.
                      Cred ca specifica undeva pe pagina ca sunt doar orientative valorile. Orice om care judeca intelege ca probabil valorile sunt valabile intr-o marja 15-20 si nu de la 15 pana pa 50 ...

                      Referitor la exemplul cu franarea de la 100km/h: Streulea nu are ABS de aici problema cu uzura pronuntata a pneului. In cazul lui rotile se blocheaza si de aici apare problema. Atentie mai mare la interpretarea informatiilor. Cu ABS nu se intampla asa ceva.
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • Gumele de vara, de obicei le-am pus in luna februarie/martie sau mai nou in aprilie.
                        Sambata au fost 25 de grade in Bucuresti, daca la distante scurte nu este semnificativa uzura pneurilor, la distante mai lungi si pe perioade mai mari cu peste 20 de grade, inevitabil apar uzuri.

                        Comment


                        • Mi se pare o prostie, ăsta cu ținutul gumelor de iarna cât mai mult, în ideea unei uzuri apropiate cu a celor de iarna.
                          Adică sa mă duc cu ele pana prin mai iunie.
                          În primul rand, io unul de abia aștept an de an sa trec la gumele de vara, cum da puțin raza de soare în martie. Chiar si la 3gr pe uscat, se comporta excelent. Altfel zburda masina, comparativ cu senilele de iarna.
                          E ca și cum ai merge în mod curent în bocanci pana în mai iunie (pe asfalt, nu pe munte), când ai alternativa adidasilor.

                          Comment


                          • La temperaturi medii de peste 7 grade nu se mai justifica folosirea pneurilor de iarna.

                            Si eu urmeaza sa le schimb zilele urmatoare.
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Mi-a taiat unul fata saptamana trecuta si am pus o frana mai gheboasa cu anvelopele de iarna. Temperatura 18 grade. Senzatia : ce bine daca eram pe gumele de vara! Nu eu, masina.
                              Acum nah, weekendul precedent ninsese, nimeni nu sta de montat/demontat roti de cate ori apare o raza de soare, ca apoi sa le schimbe cand ninge .
                              Last edited by mr.K; 2 April 2018, 12:11.

                              Comment


                              • salutari colegi. dupa data de 13aprilie m-am hotarat sa achizitionez 2 anvelope de vara pt ph1 (doar atunci am niste bani dar nu suficienti incat sa-mi cumpar un set intreg..asta e,mai am timp si mai am 2 cauciucuri viking city tech de 3 ani pe care intentionez sa le folosesc) as avea nevoie de pareri, ajutor si alte cele )
                                bugetul este cam...230-240 de lei pe anvelopa, in cazuri extreme mai plusez 10-20 de lei MAXIM dar sa nu depaseasca 250-260 de lei o anvelopa, ce e peste nu ma intereseaza indiferent ca o sa tina 50 de ani si aderenta a+++++ pe ploaie (cum e la frigidere)
                                dimensiunea normala, 185/65/15. eu m-am uitat pe diverse siteuri si am observat urmatoarele variante: falken ziex ze310 ecorun (230 de lei, A aderenta umed, E consum), contipremiumcontact 5 (245+ lei depinde de magazin) sau hankook kinergy eco2 k435

                                m-ar interesa in principiu sa fie ok la manevrabilitate pe umed (sunt satul de subvirare, am niste pocnitori de cauciucuri de iarna, cum da un pic frigul si umezeala pe drumuri daca nu vreau sa iau semne de circulatie in sensuri giratorii cu 20 la ora trebuie sa fac drifturi altfel n-am sanse, nu ca m-ar deranja, dar totusi. astea la vara le schimb, cumpar un set intreg, ma hotarasc eu mai incolo pe ce o sa ma duc) in rest n-am pretentii. daca mai aveti alte propuneri le astept aici
                                Semințele acelaș gust are.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google