Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare!
    Pot sa-mi pun la un logan din 2014 jante pe 16 cu anvelope pe 205/55/r16? In carte e scris numai 185/65/15, pe portiera am si 205/55/16
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 15 April 2018, 21:50.

    Comment


    • Multumesc de raspunsuri,schimbarea vroiam sa o fac pentru a nu mai cumpara cauciucuri (cele 195/65/R15 le am deja)nu pentru alte beneficii.

      Comment


      • @adrian22 : doar daca sunt trecute si in carte... abtibildele sunt doar informative.

        Comment


        • Mai toate magazinele comercializeaza Falken Sincera SN-832 Ecorun 185/65 R15 88T cu DOT din saptamâna 6 a anului 2017 aduse din Turcia,m-i sa recomandat să cumpar HANKOOK KINERGY ECO 2 K435 185/65R15 88T care au DOT 0318 ȘI sunt superioare fatâ de Falken Sincera.Am vazut ca anul trecut,erau recomandate aici.
          Last edited by bogdangelu; 16 April 2018, 14:47.

          Comment


          • Originally posted by adrian22 View Post
            Salutare!
            Pot sa-mi pun la un logan din 2014 jante pe 16 cu anvelope pe 205/55/r16? In carte e scris numai 185/65/15, pe portiera am si 205/55/16
            Ce ciudat. La Loganul meu Ph2 presiunile recomandate pe placuta sunt exact invers: 2 bari pe fata si 2.2 pe spate. Nu inteleg logica inversarii la Logan 2.
            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

            Comment


            • O fi motorul mai greu la Logan 2
              Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

              Comment


              • In mod sigur 0.9 TCe e cel mai usor motor de la Renault. Si totusi schema e aceeasi, 2.2 pe fata si 2 pe spate!
                Mie mi se pare totusi logic ca puntea cu sarcina mai mare sa aiba presiune mai mare la roti!

                Comment


                • Eu am motor de 1.4, Logan ph2, dar si pe Loganul cu care am facut scoala (ph1 1.5 dci) tot asa era placuta, 2 bari pe fata si 2.2 pe spate. Maine dimineata o sa ma uit si la Loganul ph1 1.4mpi al lui socru-meu (ca tot sunt la tara acum), ca sunt curios ce-o fi scriind pe ea.
                  M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                  Comment


                  • 1.6 mpi 2005 2.1 fata si 1.9 spate.

                    Comment


                    • Poate invers, 1.9 fata si 2.1 pe spate. Mai uita-te odata.

                      Comment


                      • Gata, m-am uitat si pe placuta Loganului socrului meu (1.4mpi 2007) si e identica cu a mea, 2 fata si 2.2 spate.
                        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                        Comment


                        • La L1,1,4 mpi aveam 2 pe fata 2,2 pe spate. La L2, 1,2 16v am 2.2 pe fata, 2,1 pe spate.
                          Cand masina "ia viteza", inertia face greutatea masinii sa se duca spre spate. Motorul de 1.4 e mai greu decat cel de 1.2.
                          Vorbind despre anvelope, le-am schimbat ieri pe cele iarna cu cele de vara si am constatat un oarecare surplus la demaraj fata de gumele de iarna la temperaturile de peste 20 de grade de zilele trecute.
                          Last edited by Fanez; 17 April 2018, 10:58.

                          Comment


                          • Si totusi la L1 Ph2, motor 1,2 16v E5 presiunea in pneuri este 2,0 fata si 2,2 spate.

                            La Sandero II, motor 1.2, presiunea in pneuri este 2,2 fata si 2,0 spate.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Poate invers, 1.9 fata si 2.1 pe spate. Mai uita-te odata.
                              Corect mr.K.

                              Comment


                              • @aris, conteaza si caroseria. L1 vs L2.... eu cred ca s-a studiat aspectul de catre cei de la renault.
                                In plus, sandero e "altu' fel" fata de logan.
                                Last edited by Fanez; 17 April 2018, 21:17.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google