Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Fanez View Post
    .... s-a studiat aspectul de catre cei de la renault....
    Asta ma sperie (studiul asta) !
    ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

    Comment


    • se pare ca daca pun comanda pe un site dimineata pana in ora 12 se inregistreaza abia dupa doua zile. am pus comanda sambata la 10-11 maxim pe pneux.ro si azi e marti si n-am primit mesaj de la fan curier cum ca a ajuns (din bucuresti probabil e siteul nu stiu, nu m-am uitat) in baia mare coletul meu. cel mai probabil maine daca primesc mesaj nu o sa pot ridica coletul pentru ca s-au tras pe c** iar in baia mare nu poate nici unul din parinti sa ridice coletul..sau poate mi s-a parut mie ca de sambata dupamasa pana marti dupamasa e suficient timpul ca sa mergi cu o dubita din bucuresti pana in baia mare.
      daca primesc maine mesaj cand nu e nimeni acasa, sa fie sanatosi si probabil o sa ma duc eu personal dupa colet vineri ca mi-e in drum sediul lor...daca nu mai au cauciucurile pana vineri sa le trimita la retur si dau comanda de pe alt site. mama lor de fan curier si cargus si toate firmele de transport colete.. zici ca vin de pe ucraina cu ele si stau o zi numa in vama
      innebunesc daca mai trebuie sa merg o saptamana cu cauciucurile astea de iarna.. vreau odata sincera-urile )
      Semințele acelaș gust are.

      Comment


      • Oi fi gresit eu topicul.....

        Comment


        • Poate,cine stie
          Pana la urma am cumparat 2 anvelope HANKOOK KINERGY ECO 2 K435 185/65R15 88T de Auto Soft,toata afacerea m-a costat 471 lei si 3 ore(asteptat+montajul)

          Comment


          • Sper ca nu le-ai pus pe fata pe cele noi.

            Comment


            • ba sigur ca da... asa le pun toti

              Comment


              • Se poate,chiar am retinut aceasta recomandare pe care ai facut-o acum ceva timp.

                Comment


                • am montat azi sinceraurile.
                  eu le-am pus pe fata, sunt satul de subvirare si de raspunsul ala moale al volanului.. plus ca eram nerabdator sa vad ce inseamna o anvelopa "semi premium" la capitolul viraje, demaraje si franari bruste la viteze de oras. si tot ce pot sa spun e ca loganul 1.6 8v nu are cum sa forteze (cel putin nu pana trec primii 5-10 mii de km) cauciucurile astea pe asfalt uscat. iau sensuri giratorii cu 45-50 de km/h care pana acum imi vibra toata masina ca le luam cu 30 la ora..masina sta pe aceeasi banda, se duce exact unde ii spun eu. o suspensie reglabila si vreo 4-5 cm garda la sol scazuta si e suficient pentru o masina ca asta. am facut franari de la 50 la ora si inafara de un mic scartait la inceputul franarii n-am sesizat nimic, abs-ul n-a intrat absolut deloc si aveam impresia ca nu apas suficient de tare pedala de frana..probabil din nou, nu duc franele cat duc cauciucurile.
                  per total asta e parerea mea ca sofer pe aceasta masina. am 3 ani imediat de permis si am condus pana acum vara cu kormorane ajunse la martorul de uzura pe spate si viking city tech 2 pe fata dot 2014.
                  acum ca am schimbat kormoranele cu falkenurile am observat ca mai pot tine 2 ani vikingurile pe spate, asta daca cumva se intampla sa raman fara bani si sa fiu nevoit sa le mai tin, sau 1 an ca sa ajunga fix la martorul acela de uzura. cred ca anul viitor mai cumpar 2 bucati sincera, asta daca mai gasesc modelul asta, daca nu..cred ca o sa iau ziex310 ecorun.

                  disclaimer: in cluj e plin orasul de noroi, cand e umezeala se face mazga iar eu toata iarna am luat curbe si sensuri giratorii cu frana de mana sa nu merg cu 10 la ora in sens si nici sa nu intru in semne de circulatie sau stalpi, asa ca de aia am tinut mortis sa iau cauciucuri cu A pe ploaie si sa le pun acum pe fata. dar recomand si eu sa se puna cauciucurile cele mai bune pe spate chiar daca eu acum le-am pus pe fata )

                  am inceput sa ma uit si pt cauciucuri de iarna, am nevoie de un set, pana acum cele mai avantajoase mi se par Bridgestone blizzak lm32, de la 208 ron bucata. C umed E consum, dar din ce vad eu pe tyrereviews.co.uk la testele efectuate prin 2011-2012 cauciucurile astea au iesit pe locurile 2 si 3. in principiu nu as vrea sa depasesc suma de 220 / cauciuc indiferent ca e vorba de cauciucuri de vara sau iarna. a avut cineva cauciucuri de astea? sau ce alte recomandari mai aveti pt cauciucuri de iarna si pentru un buget pana in 220-230 de lei? nu neaparat premium, dar nici chinezarii
                  Last edited by grigu32; 22 April 2018, 01:04.
                  Semințele acelaș gust are.

                  Comment


                  • Zilele trecute am facut o mica vizita "de curtoazie" mecanicului meu, prilej cu care mi-am adus aminte ca n-am respectat indicatiile celor de la Michelin, care recomandau permutarea din cand in cand a rotilor intre puntile fata si spate (am aproape 20000 km facuti cu CC-urile si nu le-am permutat niciodata). Asa ca l-am rugat sa-mi mute rotile de pe fata pe spate si invers. Problema este ca, fiind trecut de ora 18 (omul deja isi cam terminase programul), dupa mutarea rotilor am plecat asa cu masina, fara sa-l mai pun sa-mi refaca si presiunea. La Ph2-ul meu 1.4MPI, pe placuta cu presiunile rotilor scrie ca pentru dimensiunile 185/65/R15 se baga 2 bari pe puntea fata si 2.2 bari pe puntea spate. Eu verific saptamanal presiunile, dar acum, prin permutarea rotilor, erau inversate (2.2 fata si 2 spate). De doua zile umblu asa cu presiunile astea, fiindca eu refac presiunea doar la Lukoil si n-am avut timp sa ajung acolo, dar am observat ca masina se comporta mai bine asa. Neavand servodirectie, volanul este mai usor de rotit, dar si stabilitatea pe spate in viraje e mai buna. Pana la urma cele doua schimbari de comportament ale masinii mi se par a fi logice.
                    Acuma eu stau si ma intreb, oare astia de la Dacia de ce recomanda acele presiuni de pe placuta, de vreme ce masina are un comportament mai bun exact invers?
                    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                    Comment


                    • Un coleg intelesese ca 2.2 trebuie pe fata si 2 pe spate. Asa mergea cu ele.
                      Mergi si verifica presiunea, s-ar putea sa ai surpriza sa nu ai 2.2 pe fata si 2 pe spate cum crezi.

                      Comment


                      • Fanez
                        Am fost astăzi dimineață, tot la Lukoil, ca de obicei. Aveam exact 2.2 pe față și 2 pe spate. Acum le-am refăcut conform plăcuței: 2 pe față și 2.2 pe spate. N-am apucat să sesizez dacă s-a schimbat ceva în dinamica mașinii, că benzinăria Lukoil este la 250 m distanță de blocul meu și merg până acolo pe străduțele din cartier, pline de mașini parcate, fără viteză, fără curbe strânse. Volanul mi s-a părut că se rotește la fel.
                        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                        Comment


                        • In cazul asta poti sa mergi relaxat. Dupa ce am pus rotile de vara mi se parea ca e alta masina. Pentru ca ai aceleasi anvelope, e posibil sa fie doar "pisic". Toate cele bune.

                          Comment


                          • 2.2 spate si 2.0 fata, asa scrie pe portiera la a mea.
                            Acum in sezonul cald, le tin la 2.2 spate si 2.1 fata. Ponderea e 30% oras si restu' p-afara.
                            Daca era invers, le tineam pe toate la 2.0.

                            Comment


                            • de ce ? care ar fi logica sa mergi prin oras cu 2,0 in toate anvelopele ?

                              Comment


                              • Din cauza la gropi, denivelari, capace de canal care 99% nu sunt la cota stratului de uzura al asfaltului, linii de tramvai...de-aste. Sa nu plece pietrele de la rinichi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google