Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • aha ! dar nu cred ca jantele ar fi mai protejate. credeam ca pentru ele...

    Comment


    • Am table ordinare (OEM, normal ) si pe vara si pe iarna.
      Deci alea-s ultimul lucru pe care l-as proteja.
      Si da, presiune marita in gume inseamna rigiditate ceva mai crescuta si implicit solicitari mai mari ptr. tot ce inseamna articulatie. Da' vorba aia, 0,2bar diferenta probabil ca nu se simt (decat in capu' meu ) in realitate.

      Comment


      • Să știți că și încărcarea mașinii are treabă în stabilirea presiunii optime. 1-2 persoane și pietrele lor renale merg la 2 bari. Patru bucătari tipici și bagajele lor pe niște anvelope la 2 bari este un scenariu cu risc mai mare al unei explozii în pneuri.

        Comment


        • Ai dreptate cu incarcarea masinii. Cu toate astea, nu prea fac explzie anvelopele din ziua de azi fara camera, mai ales la autoturism. Si nu creste riscul unei exploziio diferenta asa de mica de presiune. Eu pun cu 10 la suta mai putin, e mai bine pentru suspensii, anvelope, confort, aderenta pe drumuri proaste. Merg preponderent in Bucuresti, regula mea nu se aplica pentru cei care alearga masina la drum lung. Acvaplaneaza un pic mai repede, dar de obiecei am cauciucuri foarte bune. Creste foarte putin consumul.
          Am posibilitatea sa verific frecvent presiunea - cel putin lunar.

          Comment


          • https://www.patru_tuning.ro/piese-si...zon-38489.html

            Comment


            • Ce parere aveti de Motrio Winter? (vara folosesc Kormoran)

              Pentru achizitie si schimb pneuri ce recomandati in Bucuresti, intre Auto-Soft, PitCar, Dacoserv? (in caz de pana aleg Auto-Soft)

              Comment


              • dai 5 lei pe anvelope (kormoran, motrio, "pelican"... ) si 20 de lei pe o vulcanizare ?! de unde ai venit cu auto-soft ?! niste hoti.

                Comment


                • Originally posted by abc View Post
                  Ce parere aveti de Motrio Winter? (vara folosesc Kormoran)

                  Pentru achizitie si schimb pneuri ce recomandati in Bucuresti, intre Auto-Soft, PitCar, Dacoserv? (in caz de pana aleg Auto-Soft)
                  Mai bune ca resapatele.

                  Comment


                  • Salutare!
                    Rele nu sunt, de fiecare data la inceput de iarna, in reprezentantele Dacia (si Renault) Motrio Winter erau primele care se epuizau. Stiu ca am analizat indicii si nu stateau chiar rau..oricum parca erau peste Debica..nu vorbim de chinezarii sau turcisme..
                    Eu am luat Barum.
                    Important e sa nu le tii mai mult de 3-4 ierni, chiar daca nu faci multi km.
                    Bafta!

                    Comment


                    • Barum de vara- tot niste panarame

                      Comment


                      • si am mai vazut ceva mai ieftin decat Motrio, se numeste Taurus (daca nu gresesc), marca ungureasca, acum apartine de michelin

                        Comment


                        • Eu am avut pe vechea masina landsail, s-au comportat excelent iarna. Si zgomot redus. De pe autobon luate.

                          „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                          Comment


                          • Michelin a cumparat fabrica Tigar din Serbia cu scopul de a produce exclusiv anvelope de buget - entry level. Printe marcile entry level comercializate in Romania gasim : Tigar - Kormoran - Riken - Taurus - Sebring - Strial ( Norauto) - Orium ( Emag). Practic vorbim de aceeasi anvelopa vanduta sub diferite branduri mai mult sau mai putin cunoscute, de aici si diferenta de pret dintre ele, de la 2-3 lei pana la 20 lei. Posibil sa mai existe si alte cateva branduri ce vand acelasi lucru.

                            Comment


                            • Sebring am avut de vara,

                              Fara probleme in general. O singura exceptie, din 4 cauciucuri unul a fost defect la livrare, inlocuit fara costuri aditionale,

                              „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                              Comment


                              • Motrio cine si unde le face?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google