Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si se supara politia daca pui un indice de viteza mai mare? ar fi o prostie din partea lor:

    T 190 (Autovehicule cu capacitate cilindrica mica si medie, precum si autovehicule 4×4 si autovehicule comerciale usoare.)

    H 210 (Autoturisme de capacitate cilindrica medie si vehicule de teren utilizate preponderent pe sosea. Mai rar, la cauciucuri pentru vehicule utilitare.)

    Comment


    • Asa gandeam si eu, ca superior e mai bun, dar in carte nu zice "cel putin 88T" scrie "88T",ceea ce poate fi interpretat ca "strict 88T".

      Comment


      • Eu am H pe Bluresponse si n am avut niciodată probleme, nici la ITP si nici cu gaborii.

        Comment


        • Crossclimate:
          Concluzii dupa test AutoBild.
          Calități multilaterale cu un nivel de performanță echilibrat, calități bune pentru iarnă, precizie mare a direcționării și comportament dinamic pe carosabil uscat, cele mai mici distanțe de frânare pe ud și uscat.
          Minusuri: comportament subvirator pe zăpadă.
          .

          Test Autoexpres.
          Franare pe apa la temperaturi sub 7˚ 100%
          Franare pe apa la temperaturi peste 7˚ 100%
          Manevrabilitiate pe apa la temperaturi sub 7˚ 100%
          Manevrabilitiate pe apa la temperaturi peste 7˚ 100%
          Viraj pe carosabil umed 100%
          Franare pe carosabil uscat 100%
          Manevrabilitate pe carosabil uscat 100%
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Alt test pentru CC

            m-am interesat la Michelin cam câți kilometri te poți da cu Crossclimate-urile până se uzează și răspunsul este: peste 50.000 km.
            spune cineva pe aici.
            Last edited by Fanez; 1 October 2018, 13:32. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Daca stau sa ma gandesc bine, mers efectiv in conditii de iarna (zapada, polei), nu chestiunea aia cu de la 7*C..., cu actualele anvelope, nu cred ca s-au adunat 2000 de km in 7 ani.
              Cativa ani dupa '90 se dadea doar cu lama si se facea un carosabil cu zapada batatorita; alea erau intradevar conditii dificile; in ultimii ani se da cu calciu ala care topeste tot. Dupa 15 noiembrie te cam pregatesti de iarna. E foarte
              posibil sa nu ai zapada pana dupa Anul Nou; nu mai spun ca in martie/aprilie de multe ori te prind temperaturi de peste 15*C tot cu alea de iarna.
              Anvelopele allseason se aleg in mod individualizat functie de particularitatile si specificul rulajului; avand in vedere acest aspect, eu voi opta pentru niste anvelope allseason, care sa intruneasca in mod eficient, calitatile unei anvelope de vara.
              Last edited by IancuMIC; 1 October 2018, 16:55.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Originally posted by Kojak View Post
                Eu am H pe Bluresponse si n am avut niciodat probleme, nici la ITP si nici cu gaborii.
                Aveam cauciucuri cu indice T de iarna.Am facut ITP la dealer si acolo m.a luat la intrebari ca de ce am T si nu H cat e trecut in CIV..Probabil astepta ceva..Adevarul ca iarna e musai sa ai W..[emoji38]
                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                Comment


                • Cativa ani dupa '90 se dadea doar cu lama si se facea un carosabil cu zapada batatorita;
                  Dar in vremurile alea aveai un singur set de anvelope (erau allseason caci erau purtate ani la rand, fie vara, fie iarna ) Uleiul era de vara si de iarna, anvelopele nu. Si antigelul la fel, se punea iarna, vara mergea si apa simpla.
                  in ultimii ani se da cu calciu ala care topeste tot.
                  Nu peste tot. In unele locuri se da cu sare si eventual nisip sau doar cu nisip. Apropos, din calciu ala se face si branza telemea bulgareasca asemanatoare cu branza Feta (acum ii zice specialitate bulgareasca).

                  Comment


                  • Originally posted by Fanez View Post
                    Alt test pentru CC

                    spune cineva pe aici.
                    Am eu cam 50.000 cu ele
                    Prima fatza
                    A doua spatele
                    Attached Files
                    Last edited by 77sky; 1 October 2018, 17:47.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by Kojak View Post
                      Eu am H pe Bluresponse si n am avut niciodată probleme, nici la ITP si nici cu gaborii.
                      pai ce treaba sa aiba indicele de viteza cu itp-ul sau cu politia ?!
                      dimpotriva, inseamna ca sunt mai rezistente.

                      Comment


                      • Eu prefer gume dedicate pentru iarna , soseaua principala din cartier, da , se curata aproape pana la negru de catre primarie , dar pana ies in ea am zapada pe stradute in toata regula , daca n-ai gume bune de iarna nu scapi din nameti .
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • dar pe vremea lui ceausescu cum se iesea ? ca nici nu existau anvelope de iarna si nici nu deszapezea nimeni.

                          Comment


                          • Pe vremea lui nea Nicu nici nu prea se iesea cu masina iarna , erau vreo 2-3 nebuni care se aventurau si se calmau subit
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • de unde ai scos-o ? sa inteleg ca la revolutie aveai vreo 10 ani.
                              tin minte ca ningea cu spume pe 21 si era plin de masini pe strada.
                              asta ca un exemplu, dar se circula normal. se dadea si examenul de conducere iarna.
                              cunosc pe cineva care atunci a luat carnetul.

                              Comment


                              • Originally posted by B997NDL View Post
                                dar pe vremea lui ceausescu cum se iesea ? ca nici nu existau anvelope de iarna si nici nu deszapezea nimeni.
                                Cei mai mici n-au de unde sa stie ca dupa ca '90 se circula iarna si pe drumuri troienite /partial deszapezite (o deszapezire mai rudimentara, ca sa zic asa).
                                E foarte adevarat ca mai greu si principala preocupare era sa ai anvelope cat mai noi, iarna (nu dedicate). Ca fapt divers in noiembrie-decembrie se inlocuiau anvelopele, tocmai din motivele aratate mai sus.
                                A nu se intelege ca neg importanta anvelopelor de sezon; in foarte multe cazuri o anvelope allseson de calitate este net superioara unor anvelope dedicate fiecarui sezon si vorbesc aici despre cele fabricate in china, serbia, rusia. (C la aderenta pe umed)
                                Last edited by IancuMIC; 2 October 2018, 13:13.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google