Succesiune / Mostenire Autoturism

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Succesiune / Mostenire Autoturism

    Salutari , as dori sa stiu si eu care ar fi pasii pentru "inmatricularea" unui autoturism mostenit . Stiu ca se face succesiunea la notar , in urma succesiunii rezulta 2 proprietari , la politie nu se accepta acest lucru si trebuie sa ramana doar 1 proprietar pe autoturism (se face partaj si se rezolva problema ) .
    Stiu ca se trece noul proprietar pe cartea de identitate si se elibereaza un talon nou .
    Daca s-a mai lovit cineva de problema asta , imi poate spune exact care sunt taxele de platit si pasii de urmat ? (Politie , Cec , Primarie , care taxe sunt , cat costa , eventual formulare ) .
    Mi-a spus cineva si ca la dosar , la politie ar trebui sa te prezinti cu RCA si Rovigneta valabile , la mine rovigneta este valabila , iar rca expira in 2 zile .
    Multumesc anticipat.

  • #2
    Condoleante! Se face rca nou in vederea inmatricularii pe care nu se trece numarul de inmatriculare. Apoi daca vrei sa iesi din tara trebuie sa mergi la cine l-ai facut sa iti schimbe polita si sa treaca numarul pe ea.

    Comment


    • #3
      Luat de pe gugl



      Pentru inceput aveti nevoie de: document legal ce atesta mostenirea, cartea masinii (CIV) in original, talon in original. Prima etapa o reprezinta autentificarea masinii la RAR (120 lei), care se poate realiza numai cu programare in avans (aveti pe siteul RAROM numarul de telefon ptr programari).

      Apoi, daca pana acum nu s-a platit timbrul de mediu pe aceasta masina si daca au trecut mai mult de doi ani de cand ati dobandit masina prin mostenire, veti avea de platit timbrul de mediu (la directia ANAF de care apartineti).

      Daca au trecut mai mult de 30 de zile de cand ati dobandit masina prin mostenire, veti avea de platit si o amenda la Directia Taxe si Impozite Locale (minim 35 lei), deoarece sunteti obligat de lege sa declarati la taxe si impozite masina in maxim 30 de zile de la dobandire. Dupa ce ati declarat masina la taxe si impozite, aveti de platit (la CEC sau Posta, depinde de judet / sector) taxa de certificat de inmatriculare (37 lei), taxa de numere (daca doriti sa le schimbati: 40 lei ptr numere alese aleator, 85 lei pentru numere preferentiale), taxa de inmatriculare (60 lei pentru masini de pana in 3500 kg).

      Cu toate taxele platite, plus RCA valabil minim 6 luni emis pe numele dvs, va prezentati la Directia de Inmatriculari Auto de care apartineti, pentru emiterea talonului pe numele dvs (si a numerelor, daca este cazul).

      Etape de inmatriculare pe care trebuie sa le parcurgeti, institutiile la care trebuie sa apelati si costurile pe care le impune inmatricularea unei masini.

      Comment


      • #4
        Ce mi se pare o prostie , autentificarea. Tinand cont ca masina are ITP efectuat in 20.10.2013 .

        Comment


        • #5
          Am rezolvat cu masina , va spun ce am facut si cum , poate va ajuta pe cineva candva...(doamne fereste de astfel de probleme) .
          Primul pas este succesiunea la notar , pentru a putea inmatricula masina se face partaj(se cere 1 proprietar).Dupa aceea mers la primarie pentru a lua masina in evidenta pe noul proprietar si se elibereaza "Fisa de inmatriculare " pe noul proprietar. Cel putin eu asta am facut , ca sa rezulte mama proprietar (motiv RCA , pe numele meu 1980ron pe 1 an la Euroins , pe mama 341ron la Carpatica /pensionar). Dupa aceea trebuie mers la RAR pentru autentificare (118.6ron) , platita Taxa de talon la Cec 37ron , Taxa inmatriculare la primarie 60ron.
          Numerele/placutele de inmatriculare nu se platesc in cazul in care le pastrezi .
          La politie este nevoie de cerere transcriere(se gasesc pe internet modele) copie c.i + original , talon original, copie carte identitate + original , copie rca , fisa inamtriculare , autentificare , copie documente mostenire (certificat , act lichidare , partaj in cazul meu). La documentele de mostenire nu a fost nevoie de copii legalizate la notar , cum am patit in cazul unui scuter inmatriculat la primarie , unde a fost nevoie de ele legalizate la notar.

          Comment


          • #6
            Salutare!

            salut !

            am si eu o nelamurire referitoare la inmatricularea unei masini dobandita prin mostenire.
            Pe fisa de inmatriculare sunt 2 rubrici unul este vanzatorul in mod normal si unul cumparatorul . pe fisa asta cine va fi trecut la vanzator?
            sau va ramane in alb si se va trece doar cel care o va inmatriucla pe numele lui ?

            si mai am o nelamurire : la RAR cand se face autentificare trebuie sa fie proprietarul ? respectiv mama ?

            in cazul meu la fel ca si la tine am trecut am facut contract de partaj si am cedat mamei drepturile .

            Multumesc anticipat pentru raspuns.

            Comment


            • #7
              La vanzator nu se trece nimic (ca doar e decedat, ar fi absurd). Verifica totusi sa nu primesti un alt tip de fisa in cazul asta.

              La RAR trebuie sa fie prezent propietarul, daca nu este posibil, se poate face imputernicire notariala sa fie reprezentat de altcineva.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Nimeni View Post
                Am rezolvat cu masina , va spun ce am facut si cum , poate va ajuta pe cineva candva...(doamne fereste de astfel de probleme) .
                Primul pas este succesiunea la notar , pentru a putea inmatricula masina se face partaj(se cere 1 proprietar).Dupa aceea mers la primarie pentru a lua masina in evidenta pe noul proprietar si se elibereaza "Fisa de inmatriculare " pe noul proprietar. Cel putin eu asta am facut , ca sa rezulte mama proprietar (motiv RCA , pe numele meu 1980ron pe 1 an la Euroins , pe mama 341ron la Carpatica /pensionar). Dupa aceea trebuie mers la RAR pentru autentificare (118.6ron) , platita Taxa de talon la Cec 37ron , Taxa inmatriculare la primarie 60ron.
                Numerele/placutele de inmatriculare nu se platesc in cazul in care le pastrezi .
                La politie este nevoie de cerere transcriere(se gasesc pe internet modele) copie c.i + original , talon original, copie carte identitate + original , copie rca , fisa inamtriculare , autentificare , copie documente mostenire (certificat , act lichidare , partaj in cazul meu). La documentele de mostenire nu a fost nevoie de copii legalizate la notar , cum am patit in cazul unui scuter inmatriculat la primarie , unde a fost nevoie de ele legalizate la notar.
                Salut, as avea si eu doua intrebari: In ce localitate ai domiciliul? (si daca esti din buc unde ai fost la primarie?), La care din etape a fost nevoie sa fie prezent si titularul?(Te intreb asta pt ca sunt intr-o situatie exact la fel in care ai fost si tu si am nevoie sa stiu unde trebuie sa o chem si pe mama).

                Comment


                • #9
                  Raspund cam tarziu , ai la semnatura mea locul unde stau . La toate etapele mama a fost prezenta. Cand s-a facut succesiunea , am semnat si eu , si ea + cei 2 martori . La RAR tot ea a fost pentru ca asa a fost mai "comod" , fara procura de la notar/imputernicire pe mine , pentru ca am inmatriculat masina pe ea , la politie tot ea a depus actele si tot ea le-a ridicat (insotita de mine) . Ma repet , puteam si eu dar cu imputernicire/procura , care trebuie originala in ambele cazuri (si la RAR , si la Politie) , si in functie de notar te mai duc si ele 100ron ...
                  .
                  Last edited by Nimeni; 22 February 2015, 00:14.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Nimeni View Post
                    Am rezolvat cu masina , va spun ce am facut si cum , poate va ajuta pe cineva candva...(doamne fereste de astfel de probleme) .
                    Primul pas este succesiunea la notar , pentru a putea inmatricula masina se face partaj(se cere 1 proprietar).Dupa aceea mers la primarie pentru a lua masina in evidenta pe noul proprietar si se elibereaza "Fisa de inmatriculare " pe noul proprietar. Cel putin eu asta am facut , ca sa rezulte mama proprietar (motiv RCA , pe numele meu 1980ron pe 1 an la Euroins , pe mama 341ron la Carpatica /pensionar). Dupa aceea trebuie mers la RAR pentru autentificare (118.6ron) , platita Taxa de talon la Cec 37ron , Taxa inmatriculare la primarie 60ron.
                    Numerele/placutele de inmatriculare nu se platesc in cazul in care le pastrezi .
                    La politie este nevoie de cerere transcriere(se gasesc pe internet modele) copie c.i + original , talon original, copie carte identitate + original , copie rca , fisa inamtriculare , autentificare , copie documente mostenire (certificat , act lichidare , partaj in cazul meu). La documentele de mostenire nu a fost nevoie de copii legalizate la notar , cum am patit in cazul unui scuter inmatriculat la primarie , unde a fost nevoie de ele legalizate la notar.
                    Buna seara! va rog nu ati pomenit nimic despre taxa de mediu. Daca v-a cerut la politie aceasta taxa. Si eu sunt in aceasta situatie: a decedat sotul in februarie 2015 , suntem 3 mostenitori eu si cei 2 copii majori . Am facut succesiunea in 2015 , nu am reusit sa inscriu masina cu toate ca i-am facut rar-ul si am paltit toate taxele . Deoarece trebuie sa facem si partajul si facand partajul mi se pare ca va trebui sa platim si taxa de mediu. Va rog daca stie cineva despre aceasta situatie. Multumesc!

                    Comment


                    • #11
                      Daca succesiunea este dezbatuta intr-un interval de maxim 2 ani, nu se plateste timbru de mediu.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google